FantaSea fantasiewereld aan zee 6 Onderzoek naar verkeersveiligere gemeente Cappendijk Toyota De suggesties staan in het plan 'Een Veilig Sluis', dat Juust in opdracht van het gemeentebestuur opstelde. Daarin staan handvatten om Sluis de komende tien jaar verkeersveili ger te maken. Juust adviseert het gemeentebe stuur in te zetten op tien speerpun ten. Daar zitten voorstellen bij als snelheidscontroles op verzoek van dorpsraden en het onderbrengen van alle campagnes onder de vlag van 'Veilig Sluis'. Maar sommige onderdelen gaan verder. Zo moet er volgens Juust nog eens goed gekeken worden naar de plannen om de maximum snelheid op een aantal 8o-wegen te verlagen naar 60 kilometer per uur. Die staan in de provinciale mobili teitsvisie die twee jaar geleden werd vastgesteld. „Maar dat is nu een nogal theoretisch model, geba seerd op cijfertjes", zegt Jan d'Haens van Juust. „In de praktijk kun je je afvragen: is dat wel alle maal nodig en handig?" Concreet gaat het onder meer om de wegvakken Hoofdplaat-Bres- kens, Aardenburg-Waterland kerkje en Sluis-Nieuwvliet. Dat zijn allemaal wegen van het water schap. „Ook daar zijn ze er niet on verdeeld positief hierover", weet d'Haens. „Het lijkt dus verstandig nog eens om de tafel te gaan zitten en als gemeentebestuur hierover je mening te geven." Zuidzande De wegen in de bebouwde kom men zijn wel van de gemeente zelf. Ook daar heeft Juust naar gekeken. „Wij zien alleen echte problemen in Zuidzande", geeft d'Haens aan. Je kunt je afvragen: hoeveel verkeer kan een dorp als Zuidzande nog aan? „Al het verkeer richting de kust gaat door het dorp. Je kunt je afvragen of er niet op z'n minst een stuk dertig kilometerzone moet worden. Maar ook moet je niet weglopen voor de vraag hoeveel verkeer zo'n dorp uit eindelijk aan kan." Een ander on derdeel waar Sluis mee aan de slag kan is de 'slagenstructuur' naar de kust. Die gaat over de manier waarop verkeer vanaf de door gaande routes de kust bereikt. Sluis heeft verschillende opties, waarvan 'heen en weer' de meest vérgaande is. Daarbij wordt de route langs de kust zelf autoluw of zelfs autovrij gemaakt. „Het is verstandig daar snel een besluit over te nemen, want dit raakt veel meer dan alleen verkeers veiligheid", zegt d'Haens. „Als je de kust inderdaad autovrij maakt, zou je kunnen overwegen transferiums aan te leggen. En op de toegangs routes naar de kust wil je misschien inzetten op meer beleving. Een be sluit over de slagenstructuur raakt dus bijna alle onderwerpen die over dat deel van je gemeente gaan." Alle ideeën worden volgend jaar verder uitgewerkt in een gemeen telijk mobiliteitsplan. Volgens wet houder Cris van de Vijver hoeft daarop niet gewacht te worden voordat de eerste concrete stappen worden gezet. „We hebben nu een overzichtelijke lijst met dingen die we aan kunnen pakken. Als de ge meenteraad zegt: begin maar alvast met bepaalde onderdelen, dan houdt niks ons tegen om dat te doen." Zeemeerminnen, kasteeldames- en heren, elfjes, dieren of cowboys. Het veerplein in Breskens veran dert zondag voor het eerst in Fan taSea, een fantasiewereld aan zee waarbij de bezoekers ook verkleed komen. „Iedereen mag in de rol kruipen die hij wil", zegt initiatiefnemer Petra Selis van Centrum Qi (de voormalige veerterminal). Fanta Sea is geïnspireerd op evenemen ten zoals Elfïa en Castlefest, legt Petra uit. Castlefest trekt inmid dels duizenden bezoekers en wordt jaarlijks in de tuinen van Kasteel Keukenhof in Lisse gehou den, met de Middeleeuwen en fan- tasy als overkoepelend thema. „Er zijn in Nederland en België meer fantasiefeesten, maar hier nog niet", zegt Petra. Er is daarom veel interesse voor FantaSea, merkt ze. „Het leeft hier enorm, daar had ik geen idee van. Er helpen inmiddels al 28 mensen mee, in alle leeftij den." Boomstronkwerpen Het evenement vindt buiten plaats, met zicht op zee. Naast het bewon deren van elkaar en de figuranten die rondlopen, kunnen bezoekers luisteren naar de Keltische band Windbroke, doedelzakspelers en verhalenvertellers. Actief meedoen kan ook, met highlandgames zoals boomstronkwerpen of een foto- shoot in een fantasierijk decor. Daarnaast reizen allerlei stand houders af naar Breskens met spul len die bij het thema passen. Zoals handgemaakte juwelen en fantasie- boeken. Ook wordt er (honing-) wijn verkocht en er worden oude ambachten gedemonstreerd. Kinderen kunnen hun fantasie gebruiken bij knutselactiviteiten. IN DE REGIO Activiteiten Kermis Koffieconcert MIJN DORP, MIJN STAD AARDENBURG donderdag 14 juni 2018 Z.V Terug naar 60 km niet nodig in Sluis Maak een plan voor het regelen van het verkeer richting de kust, denk na over de vele auto's door Zuidzande en praat met het wa terschap over de plannen om meer 60-wegen in te voeren. Dat adviseert onderzoeksbu reau Juust aan de gemeente Sluis. Martijn de Koning Oostburg -Jan d'Haens, Juust Sophie Stockman Breskens FantaSea is gratis te bezoeken en wordt zondag om 11.00 uur geopend door wethouder Peter Ploegaert. Het evenement duurt tot 23.00 uur. Terneuzen, Mr. F.J. Haarmanweg 58,0115-617751 www.toyota-terneuzen.nl TOYOTA ZUIDDORPE In Zuiddorpe wor den zaterdag, zon dag en maandag di verse activiteiten georganiseerd. Ba sisschoolkinderen kunnen op zaterdag om 14.00 uur mee doen met de Dikke Bandenrace. Zon dag is er een mo tortoertocht. Star ten kan vanaf 09.00 uur vanaf het Dorpsplein. Deelname kost vijf euro, een bijrijder mag gratis deelne men. Maandag start om 18.45 uur de Boekweit wieler ronde onder toe zicht van Trimbelan- gen Midden Zee land. GRAAUW Graauw viert van zaterdag tot en met maandag kermis. De kermisattracties staan op het Arnold Bruggeman plein. Zaterdag is er vanaf 13.30 uur jeugdver- maak met een ker- miskoers voor ver schillende leeftijds- categoriën. Ook is er een schieting op de staande wip. Zondagmiddag mu siceren in het ge meenschapshuis vanaf 13.30 uur re gionale muziekge zelschappen. Maan dag is er om 10.00 uur eerst een mis voor de overleden parochianen, 's Middags wordt in Eet -en drinckerij Nobel de boog ge spannen voor een schieting op de lig gende wip. SLUIS Stichting Johan Hendrik van Dale houdt zondag een koffieconcert. De muzikanten van Strograss uit Gent treden op. Het concert begint om 11.00 uur en vindt plaats in de Raadszaal van het Belfort in Sluis. BESCHUITJE VOOR VOGELEILAND TERNEUZEN Alsof het een rijkelijk gedekte tafel is, zo hebben visdiefjes het pas vorig jaar november geplaatste vogelbroedeiland bij Dow in Terneuzen weten te vinden. Aan de rand van de spuikom aan de Savoyaardsweg waarin het eiland is gelegd, is dit gistermorgen gevierd, met be schuit met muisjes, geserveerd door Melissa Ernst (foto) van de Zeeuwse Milieu Federatie. Vijfendertig visdiefpaar- tjes broeden op het eiland van 200 vierkante meter. „Veel meer dan gehoopt", aldus Alex Wieland van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Dow wil met de investe ring in het eiland bijdragen aan natuurontwikkeling. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Dorpshuis, 13.30 uur: Kaarten; Inner lijk Landschap, He- rendreef 41,19.45 uur: Meditatie; AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljarten; BRESKENS Oranjeplein, 8.00 uur: Weekmarkt; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Dansen senio ren Groot Hulst; 15.00 uur: Sport- buurtwerk voor kids en jongeren; HENGSTDIJK 't Jagershuis, 13.30 uur: Kaarten; HULST De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.30 uur: Eucharis tieviering; 14.00 uur: Zangers van Toen; Zaal van Leuven, 19.30 uur: Zomer avond bridge; KOEWACHT Kantine tennisver eniging Eikenhof, 18.30 uur: Avond wandelvierdaagse over 5,10 en 15 ki lometer; De Vla schaard, 19.30 uur: Bijeenkomst dorps raad Koewacht; LAMSWAARDE Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; Gym zaal De Luifel, 15.00 uur: Sportbuurt- werk voor kids en jongeren; SAS VAN GENT Industrieel Museum, 14.00 uur: Wande ling met gids; Zwembad, 17.00 uur: Sasse zwem- week; TERNEUZEN De Veste, 13.00 uur: Soos; De Ka meleon, 19.30 uur: Tekenclub; De Hoeve, 13.00 uur: Biljarten; 19.00 uur: Sjoelen, jeu de boules; Portaal van Vlaan deren 10.00 uur: Info centrum ge opend; 13.00 uur: Rondleidingen en rondvaarten; Porgy Bess, 20.00 uur: Lezing over De Vliegende Hollander, thriller in Terneuzen, door schrijver Frank van Pamelen; WESTDORPE Café de Tukker, 13.00 uur: Kaarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47