14 ZE UNIVERSITEIT NIEUW GEBOUW Tijdloos gebouw, onderwijs van de toekomst. Cube, de nieuwste loot aan de stam van de universiteit, verenigt het. „Dit gebouw heeft alles." zv. f et is net een M ^B^^^B gymzaal", roept ^BBB^I studente Sabine Schefferuit. IH Groot is-ie ze ker, de ruimte centraal op de eer ste etage van Cube op de Tilburgse universiteitscampus. En leeg nog. Maar wacht tot er in het ko mende studiejaar tentamens zijn. Dan kunnen hier 480 studenten tegelijk ploeteren voor een goed resultaat, ieder achter een eigen pc. Ze kunnen maar beter goed voorbereid zijn. Want afkijken is nagenoeg onmogelijk hier: elke werktafel heeft een omhoog te zetten afschermklep, elk beeld scherm is voorzien van anti- spiekfolie. Mobieltjes zitten in een aangrenzend lokaal natuurlijk achter slot en grendel. Zweten wordt het daar alleen fi guurlijk. „Qua koeling en geluid demping is dit de zwaarst uitge ruste zaal", zegt rondleider Paul Hoeijmans, hoofd vastgoed van Tilburg University. Hij weet ook dat de grootste klus nog moet ko men: de bekabeling voor al die pc's, weggewerkt in de vloer. Se cuur werk, je kunt niet hebben dat er tijdens een toets iets hapert. Cube is de nieuwste loot aan de stam van de universiteit. Aan de kant van het spoor staat een tijd loos vormgegeven gebouw. Kaan Architecten ontwierp het, het past in de stijl van de campusgebou wen van Bedaux. In september komt het in gebruik, dinsdag is al de officiële opening. Het onderwijs- en zelfstudie centrum brengt ook verlichting. De groeistuipen van de universi teit zorgen nu voor overbezette ruimtes, vechten om een plekje in de bibliotheek, avondcolleges uit nood. Toch zal ook Cube snel niet afdoende blijken. Hoeijmans: „Het is al helemaal volgeboekt voor het rooster van het komend college jaar. Dagelijks lopen hier straks 4000 mensen in en uit. „Ik kan niet wachten", zegt Sa bine Scheffer (22, masterstudie marketing). „Dit gebouw heeft al les, je kunt er de hele dag zijn." Collega Lotte Gofers (21, bachelor liberal arts sciences) is al net zo enthousiast. „Ruim opgezet, veel daglicht. En nergens op de campus staat iets zo innovatiefs." Auditorium „Clean, met al dat glas. En handig, overal stopcontacten." De dames bewonderen het auditorium dat op de benedenverdieping de diepte in gaat. Het telt 600 plaat sen, waarvan acht geschikt voor een rolstoel. Een schuifwand kan er ook twee collegezalen van ma ken. Wanden en balustrade zijn be kleed met dempend materiaal ge maakt van pet-flessen, op andere plekken keert dat terug. Cube scoort in energiezuinigheid: 'pre- sentatiegevoelig' LED-licht, warmte-koudeopslag in de bo dem, zonnepanelen, warmtepom pen. Treinen? Die hoor je niet. Twee binnentuinen maken dat je overal naar buiten kunt kijken. „De bomen worden er nog in geta keld", zegt de vastgoedman. Ruim opgezet, veel daglicht. En nergens op de campus staat iets zo innovatiefs Mooi, maar er moet gestudeerd worden, college gevolgd, in groep jes gewerkt. Zelfstudieplekken zijn er 345 aan weerskanten van de lounge die het hart van het ge bouw is. Daar zijn ook banken en zitzakken. Ook de tentamenzaal is, indien beschikbaar, open voor zelfstudie. De benedenetage heeft langs de gevels en patio's kleine af te slui ten ruimtes, waar groepjes van 2, 4,6,8 of 10 samen kunnen werken. Handig: beschrijfbare wanden. „Deze ruimtes zullen straks wel het eerst volgeboekt zijn", voor spelt Lotte. En dan de collegezalen. Twaalf voor 40 personen, vijf voor 80 telt Cube er, in verschillende opstel lingen. Voorbij is de tijd van do cent spreekt, student luistert en schrijft. Alles is hier gericht op sa menwerking, samenspel ook. Bij voorbeeld in de werkcollege ruimte waar je eerst in rijopstel ling kunt luisteren naar de docent, dan je tafel omdraaien - bijna The Voice - en in groepjes van vijf ver der werken aan je opdracht. In de zalen heeft de docent be halve een grote vloermonitor, tus sen de studenten, een desk vol gadgets. Hij of zij kan rechtstreeks inspelen op het werk waarmee studenten digitaal bezig zijn. Of notities saven, en hup, het staat op blackboard. Sabine: „Eigenlijk hoefje er niet meer te zijn." Lotte: „Maar ja, je gaat ook naar de uni om samen te werken." donderdag 14 juni 2018 De Cube in Tilburg 'heeft alles' voor studenten en docenten Ben Ackermans Tilburg I Sabine Scheffer (links) en Lotte Gofers luisteren in een nieuwe collegezaal naar hoofd vastgoed Paul Hoeijmans. fotojoris buijs/bw De oostkant van het nieuwe Cube-gebouw. foto ben ackermans/bd - Studenten Sabine en Lotte Een deel van de enorme tentamenruimte, foto ben ackermans/bd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42