Van moord verdachte moeder: 'Ik weet 't niet' II 3 Eerste zittingsdag zaak Sharleyne (8) Protocol of niet: leerling vmbo voelt zich onveilig 143 KILOMETER RESPECT UTRECHT Slechts de helft van de vmbo'ers voelt zich echt veilig op school, ondanks een stortvloed aan antipestprotocollen en veiligheids plannen. Scholierencomité LAKS trekt aan de bel na een peiling on der bijna 75.000 leerlingen. Het verschil tussen de schoolni veaus is levensgroot: op het vwo voelt 84 procent van de leerlingen zich veilig op school, terwijl op het vmbo dat percentage blijft steken op 56 procent. Twee jaar geleden waren de percentages bij het vmbo al even hoog, stelt het LAKS. Pest gedrag, agressie, intimidatie en slechte sfeer zijn de boosdoeners, meent voorzitter Anouk Gielen van het scholierencomité: „De nieuwe wet voor veiligheid op school uit 2015 werkt blijkbaar niet", zegt Gie len, die de peiling vandaag aanbiedt aan onderwijsminister Arie Slob. „De onveiligheidsgevoelens zijn vrijwel niet gedaald. De papieren realiteit van een wet lost niks op: scholen moeten er echt over gaan praten, in de klas met de leerlin gen." Klaas Hiemstra van de Stichting School Veiligheid: „Het is ont hutsend dat op dit punt geen verbe tering blijkt." De vmbo-leerlingen zijn ook on tevreden over inspraak, sfeer, toet sen en voorzieningen. Hélène J. voelt aan alle kanten dat de hele wereld tegen haar is. Al bij aanvang van de eerste dag van de rechtszaak tegen haar beklaagde ze zich over de oranje microfoons van RTL Boulevard in de zaal. „Respect loos! Ik word zo toch niet serieus genomen. Dit is een rechtszaak over de dood van mijn dochtertje, geen tv-programma!" Later noemde ze alle belangstel lenden in de rechtszaal in Assen 'ramptoeristen' en huilde ze tranen met tuiten toen ze niet meer pre cies wist welke deuren in haar huis nou wel en niet open stonden op de avond van het drama. „Ik kwel me zelf met al die vragen, ik wil overal antwoord op geven, maar ik wéét het niet precies meer. En dan zet ie dereen je maar meteen neer als moordenaar van je eigen dochter!" De dag vóór het drama kan Hé lène (38) zich nog wel redelijk goed herinneren. Dus ook dat er ruzie was geweest met Sharleyne omdat het meisje niet bij een vriendinne tje mocht blijven en dat tóch deed. Maar verder was het een avond als zovelen. Hélène weet dat ze de hele avond thuis was gebleven en gaf ook toe veel te hebben gedronken. Dat neemt ze zichzelf nu kwalijk. „Ik had dat niet moeten doen." Ze deed het om haar financiële pro blemen te vergeten, onder meer veroorzaakt doordat haar ex Victor vaak de kinderalimentatie te laat Dit is een rechtszaak over de dood van mijn dochtertje, geen tv-programma! betaalde. Volgens Hélène althans. Maar vanaf het moment dat de arme Sharleyne naar beneden was gestort, verdwijnen Hélènes herin neringen in een groot zwart gat. De rechter hield haar gisteren haar rare gedrag na de val voor, zoals getui gen dat hadden gezien: zo ging ze niet meteen naar haar dochtertje op straat, maar naar een vriend op de tweede verdieping. Met bier op zak liep ze daarna naar haar auto om - schijnt ze ge- zegd te hebben - sigaretten te ha len. Hélène zei daar gisteren over: „Ik weet het echt niet. Ik heb die herinneringen niet. Ik wil wat zeg gen, maar dan zou ik gissen. Ik ben geen psycholoog of zo, maar ik was misschien in shock. Ik weet alleen dat ik later ineens in een scheur jurk in een cel zat." Vader De rechtszaak drie jaar na de dood van het meisje werd afgedwongen door Sharleynes vader Victor Re- mouchamps, die zich er niet bij neerlegde dat het OM zijn ex- vrouw aanvankelijk niet wilde ver volgen. Het Openbaar Ministerie lijkt er nu van overtuigd dat ze het heeft gedaan, maar werd van Hé lène niet veel wijzer. De medisch deskundigen die antwoord moes ten geven op de vraag of Sharleyne gewurgd kan zijn vóór de val, maakten het evenmin duidelijker. De voornaamste conclusie van twee van de drie was dat ze nog in leven was tijdens de val. De zaak gaat vandaag verder. Maandag wordt de strafeis ver wacht. donderdag 14 juni 2018 CAFE Ze deed haar uiterste best te vertellen wat er was gebeurd in de nacht van 7 op 8 juni 2015, toen haar 8-jarige dochtertje Sharleyne van de tiende verdie ping viel van flat De Arend in Hoogeveen. Maar de van moord verdachte moeder Hélène J. wist het vaak écht niet meer. Zei ze huilend. „En dan ben je dus een moordenaar." Victor Schildkamp Assen - Hélène J., verdachte Bewoners in het Friese dorp Baard applaudisseren voor Maarten van der Weij- den als hij zwemmend hun dorp passeert. Op het span doek geven ze aan dat ze respect hebben voor de langeafstandzwemmer, die gisteren een 'oefentochtje' maakte van 143 kilometer. Bij aankomst wordt hij op gewacht door zijn vrouw en andere familieleden. Zijn jongste vindt alle aandacht maar niks. Van der Weijden zwom van Amsterdam naar Leeuwarden ter voorberei ding op de Elfstedentocht, die hij van plan is zwemmend af te leggen. Met die tocht wil hij geld ophalen voor kan keronderzoek. FOTO'S ANP )Kijk op de site bij /video Maarten van der Weijden traint voor zijn Elfstedentocht. site bij /video De feiten van de zaak Sharleyne op een rij. Swingend Cuba In het spoor van de Maya's Suriname Compleet Highlights of Costa Rica Ecuador Galapagos Paramaribo en de binnenlanden Mooie tochten per korjaal Klantbeoordeling 8,1 Beleef het authentieke Cuba 1/ O.a. Santiago, Trinidad en Havana Fijn nagenieten aan het strand Mexico, Belize en Guatemala Mayacultuur en kleurrijke steden Klantbeoordeling 8,1 Catamarantocht naar Isla Tortuga 3 dagen eco-excursie Tortuguero Klantbeoordeling 8,2 Koloniale steden en de Andes Al varend de Amazone ontdekken Klantbeoordeling 8,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3