Nederland stookt, België splijt 9 van de grens, het beeld dat Bors- sele veiliger is dan Doel. Maar cij fers van de toezichthouders (FANC in België en ANVS in Ne derland) tonen aan dat er weinig verschil is. Is Doel dan net zo veilig of on veilig als Borssele? En waar meet je dat aan af? Het lek in het koel watercircuit van Doel t, dat eind april tot veel commotie leidde, kwam via de media naar buiten. Volgens Scheerlinck was de lek kage zo klein dat het de automati sche afschakeling niet eens acti veerde. De centrale werd handma tig stilgelegd. Maar alleen al door de combinatie van woorden kern centrale, koelwater en lek was de inspiratie voor verhalen dat er ra dioactief water de Schelde in stroomde. Een verhaal dat over werd genomen door raadsleden in Bergen op Zoom en Roosendaal. Scheerlinck: ,Maar geen van die raadsleden nam de moeite om ons te vragen wat er nu echt aan de hand was." DE CIJFERS 14% *2016 kenen op warme gevoelens voor kernenergie al klinkt er vanuit Zeeland weinig protest. Hooguit wat gemopper als de communica tie niet zo lekker loopt. De roep om sluiting van de centrales, die vooral vanuit het stadskantoor van Bergen op Zoom klinkt, vindt in het Zeeuwse weinig weerklank. Op achterstand Publicitair staat de uitbater van Doel r tot en met 4 op achterstand. „We willen niet arrogant overko men. We begrijpen de zorg van de bevolking en een nucleaire onge val, mocht het ooit gebeuren, is een serieuze zaak. Door transpa rant te zijn, willen we mensen van goede informatie voorzien." Maar diezelfde transpa rantie maakt Doel kwets baar in het debat over kern energie. Elke storing komt naar buiten. Iedereen kan via het internet zien hoe veel Engie Electrabel actu eel produceert. Binnen en kele minuten weet de bui tenwereld dat een centrale buiten bedrijf wordt ge steld. Ook bij een automa tische afschakeling. Met die transparantie geeft het bedrijf tegenstanders van kernenergie een publici tair voordeel. Nog voordat de exploitant van de cen trale met een verklaring naar buiten kan komen om tekst en uitleg te ge ven, gaat via de (social) media al het bericht rond: storing in kerncentrale. Automatische af schakeling heet al snel 'noodstop', wat toch aanmerkelijk dramati scher klinkt. In België zijn zeven reactoren, in Nederland één. De kans op storin gen is in België daardoor groter. En dan ontstaat, zeker aan deze zijde donderdag 14 juni 2018 PC De kerncentrale in Doel. foto didier lebrun/photo news NEDERLAND Elektriciteitsopwekking: 1. Aardgas 47%, 2. Steenkool 32%, 3. Biomassa 8% (kernenergie 3%) *2016 Kerncentrale Borssele 1 reactor ingebruikname: 1973 vermogen: 495 megawatt automatische uitschakelingen: 2018: 0, 2017: 3, 2016: 3 Voorziene sluiting: 2033. Eigenaar EPZ, (EPZ is eigendom van PZEM 70% en RWE 30%). BELGIË Elektriciteitsopwekking: 1. Kernenergie 50%, 2. Aardgas 27%, 3. Wind- en zonne-, waterenergie Kernenergiepark Doel 4 reactoren; ingebruikname 1974,1975, 1982 en 1985 vermogen: totaal2878 megawatt Doel 1 (1974) en Doel 2 (1975) elk 433 MW, Doel 3 (1982) en 4 (1985) elk 1006 MW. automatische uitschakelingen: 2018: 1, 2017: 4, 2016: 3 voorziene sluiting 2025 Eigenaar Engie Electrabel (ook eigenaar van de kerncentrales in Tihange) Woordvoerster Nele Scheerlinck: „Het gaat altijd maar over die rammelende kerncen trales waar telkens iets mee is. Dat beeld klopt niet, maar het blijft vechten tegen de bier kaai." FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37