Middelburger Simon Blaas in jury filmfestival Tsjechië 8 KERNCENTRALES IMAGOPROBLEEM Rond de kerncentrale ini Borssele is weinig reuring, rond die van Doel des te meer. Woordvoerster Nele Scheerlinck doet verwoede pogingen het tij te keren. Dat valt niet mee. „Mensen denken dat hier voortdurend wat aan de hand is." Blaas is gevraagd door Europa Cine- mas, waarbij het Middelburgse filmhuis - gevestigd in de Klove niersdoelen - sinds twee jaar is aan gesloten. De internationale organi satie kent elk jaar prijzen toe - het Europa Cinemas Label - aan nieuwe en bijzondere Europese films. „Slechts één film op het fes tival kan de prijs krijgen." Het festival in Karlovy Vary (de Tsjechische naam voor Karlsbad) vindt plaats van 29 juni tot en met 7 juli. Blaas gaat er dertien films be kijken en bespreekt die met drie mede-juryleden. De andere drie komen uit Berlijn, Riga en Boeda pest. „Ik ken de films nog niet, dus ik ga ze onbevangen bekijken", vertelt Blaas. „Veel verhalen zijn al wel verteld, over de liefde, of de dood. Ik let er bij films daarom zelf altijd op hoe het verhaal wordt verteld. Dat vertaal ik naar de vraag: heb ik het op deze manier al eens gezien?" Het lidmaatschap van de jury is niet alleen een eer, zegt hij, het biedt hem ook een 'fantastische kans'. „Ik kan daar contacten leggen met mensen van andere cinema's in Europa. Zo kan ik kennis opdoen die we in Zeeland kunnen gebrui- lk kan daar contacten leggen met mensen van andere cinema's in Europa ken." Blaas benadert het bewust breder dan Middelburg. „Cinema Middelburg vormt namelijk ook een Zeeuws netwerk met Film theater Zierikzee (FiZi),'t Beest in Goes en Ledel Theater in Oostburg. „We helpen elkaar met tips, we kunnen door onze samenwerking ook gemakkelijker films naar Zee land halen, zelfs landelijke voorpre mières, en kunnen een groter pu bliek bereiken." Meer Europese films program meren is ook één van de voorwaar den om lid te kunnen worden van Europa Cinemas. „Van onze pro grammering moet 22 procent be staan uit Europese films. In de grote bioscopen zie je de grote Ameri kaanse films toch wel. Wij kunnen de andere producties promoten." Een andere voorwaarde is via de filmhuizen de jeugd te bereiken. Blaas: „Daarom hebben we kinder films, schoolvoorstellingen, de Eu ropese dag van de korte jeugdfilm, Open Doek voor jong Zeeuws film talent, een studenten-filmfestival en films voor HZ Cult." Het is de eerste keer dat Blaas ju rylid is bij zo'n groot internationaal filmfestival. „Ik mag films bekijken en vergelijken en mijn oordeel ge ven. Wat een heerlijke positie. Na tuurlijk is dat een momentopname en de mening van één man, maar daarom kijk ik erg uit naar de sa menwerking met de andere juryle den." BRIEVEN Onderzeeërs Als de KMS in 1938 geen onder zeeërs had gebouwd, zoals de ORP Orzel voor Polen, dan zou ik hier niet geboren zijn en na de Tweede Wereldoorlog weer zijn terugge komen. Ik heb hier lager onderwijs en hbs gevolgd. Na de hts en om zwervingen ben ik weer in Vlis singen komen wonen. Damen en Saab kunnen de bouw van onder zeeërs (2 juni) zeker aan. Saab ken ik. Ik heb van 1939 tot 1946 in Zwe den gewoond, rij een Saab 9-3 en bij mijn werk bij de KLM heb ik de Saab 340 opgehaald bij de fabriek. Dus hou de bouw van onderzeeërs in Nederland, in Vlissingen. En laat de mariniers toch ook naar Vlissingen komen. De regering is aan zet. Jacek Minkiewicz Wielingenlaan 6, Vlissingen Gaslek Ook ik behoor tot de huisbezitters bij wie na het plaatsen van slimme meters (5 juni) door Enduris een gaslek werd vastgesteld. De door Enduris gestuurde monteur heeft niet gewerkt zoals Enduris weer gafin de krant, test met en test zonder aangesloten gasapparatuur en bij vaststelling van lekkage niet zijn eigen testopstelling getest met testspray, iets wat de VIAG voor schrijft. Na de afkeuring hebben twee onafhankelijke installateurs en nog een monteur van Enduris de installatie volgens de regels ge test. Elke keer was de conclusie dat er geen lekkage is. Lek is lek, geen probleem, maar Enduris zou er goed aan doen om een ingehuurd bedrijf of persoon goed te instrue ren zodat ze hun werk volgens de regels uitvoeren. Gaat Enduris nu bij alle foute lekkagebeslissingen de gemaakte kosten vergoeden? A.J. de Brouwer Zaagmolenstraat 54, Goes Weetu. Wij zijn altijd de ver dachte partij", verzucht Nele Scheerlinck. Ze is woordvoerder van het kern energiepark in Doel. Scheerlinck weet dat de reputatie van de nu cleaire elektriciteitscentrales bij Antwerpen (en aan de Maas in Tihange) allerbelabbertst is. „Het gaat altijd maar over die ramme lende kerncentrales waar telkens iets mee is. Dat beeld klopt niet, maar het blijft vechten tegen de bierkaai." We bellen Scheerlinck naar aanleiding van de automatische stop van Doel 4 afgelopen week end. Het wordt in de (Neder landse) media gepresenteerd als de zoveelste storing in een rij. Scheerlinck: „Mensen denken dat hier voortdurend wat aan de hand is." Eén keer per jaar automatische stop per reactor wordt wereld wijd als een norm gezien. Dat ge beurt zodra het systeem een on regelmatigheid ontdekt. Een ha perende meter, een los contact, een afwijkende temperatuur. De vier reactoren in Doel wijken niet af van dat gemiddelde. De gemiddelde automatische af schakeling per reactor ligt in Doel de afgelopen jaren iets lager dan in Borssele. In geen enkel ge val is de nucleaire veiligheid in het geding geweest, in Doel noch in Borssele. Reputatie Maar waarom is de reputatie van de Belgische kerncentrales dan zoveel beroerder dan de Zeeuwse kernreactor? Scheerlinck ver klaart het met binnenlandse en buitenlandse factoren. Kernener gie is een bevoegdheid van de fe derale, landelijke overheid in België. De oppositie bestaat de afgelopen jaren vooral uit Frans talige en antikernenergie par tijen. De vorming van het kabi net Michel viel net samen met het onderzoek naar scheurtjes in het reactorvat van Doel 3. „Sindsdien staan we heel erg in de picture." De oppositie grijpt volgens Scheerlinck dan Doel en Tihange aan om het de federale regering las- Door transparant te zijn, willen we mensen van goede informatie voorzien tig te maken. Tihange ligt dicht bij Duits land waar Duitse politici Ti hange, en in het kielzog Doel, ge bruiken in hun pleidooien tegen kernenergie. Scheerlinck: „Alsof ze in Duitsland kunnen beslissen over Belgische kerncentrales", schampert ze. En bij hun noor derburen, de Nederlanders, hoe ven de Vlamingen ook niet te re- donderdag 14 juni 2018 PC Simon Blaas van Cinema Middel burg is jurylid tijdens het Inter nationale Film Festival van Kar- lovy Vary in Tsjechië. „Een eer is het voor mij. Dit is het grootste filmfestival van Centraal- en Oost-Europa en past in het rijtje met Cannes, Berlijn, Venetië en Locarno." Maurits Sep Middelburg -Simon Blaas, jurylid i Simon Blaas van Cinema Middelburg zit in de jury voor de filmprijs van Europa Cinemas op het Inter nationaal Film Festival van Karlovy Vary. „Ik mag dertien films bekijken en vergelijken; een heerlijke po sitie." FOTO LEX DE MEESTER U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 De kerncentrale in Borssele. foto marcel antonisse Doel in het Theo Giele Doel -Nele Scheerlinck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36