Begraafplaats Middelburg wil graven gaan 'hergebruiken' 6 Middelburg start project 'Buurt bestuurt' Bewoners weten het best wat er moet gebeuren om hun eigen wijk leefbaarder te maken. Daar willen we gebruik van maken, aldus de Middelburgse beleidsambtenaar Marinus Willemsen. „We willen bewoners bijeen brengen die zich in willen zetten voor de veiligheid en leefbaarheid in hun eigen wijk. Tijdens een eer ste bijeenkomst stellen ze een top drie samen van problemen die aan gepakt moeten worden. Dat kan gaan om kleine en grotere proble men, variërend van het aanpakken hondenpoep tot het verfraaien van een blinde muur of het realiseren van een veilige fietsroute. Vervol gens gaan ze een paar maanden aan de slag waarbij ze steun krijgen van ambtenaren, politie of een andere officiële instantie. En vervolgens pakken ze weer een ander pro bleem aan", aldus de beleidsambte naar. In Rotterdam, weet Willemsen, zijn goede resultaten geboekt met 'Buurt Bestuurt'. „Daarom willen Bewoners weten het best wat er moet gebeuren voor een leefbare wijk we dat ook hier opzetten." Het kan nog wel enige maanden duren voor het zover is. „We moeten eerst in tern bij de gemeente alles goed re gelen. Dat is een belangrijke voor waarde voor succes." Hij hoopt dat het lukt om voor het eind 2018 een proefproject te starten. Niet afwachten Willemsen benadrukt dat buurtbe woners niet moeten wachten tot de gemeente vraagt of ze actief willen zijn. „Ze kunnen ook zelf naar ons komen. Dan kijken wij op welke manier we ze kunnen ondersteu nen." Hij zegt wel dat de buurtbe woners de mensen zijn die een der gelijk project dragen. „Wij, ambte naren en politie, verlenen hulp. Maar we trekken niet de kar." Woonoverlast Lang niet alle problemen kunnen worden aangepakt via een dergelijk project. „Woonoverlast bijvoor beeld. Daar proberen we op andere manier wat aan te doen." Onder meer door bemiddelaars die daar speciaal voor zijn opgeleid. „Die boeken veel succes." Als het hen, de wijkagent of andere betrokken par tijen niet lukt, probeert de ge meente wat te doen. Volgens Wil lemsen gaat het dan om extreme gevallen van woonoverlast. „Geluk kig zien we dat het aantal extreme gevallen afneemt." Een verklaring heeft hij daar niet voor. Hij zegt wel dat binnenkort de wet zo wordt verruimd dat de burgemeester meer mogelijkheden krijgt om in extreme gevallen in te grijpen. „Dan kan hij bijvoorbeeld bepalen dat iemand na tien uur 's avonds geen bezoek meer mag ontvangen of iets moet doen aan zijn constant blaffende honden." Op de begraafplaats van Middelburg liggen ruim vijfhonderd graven waarvan de nabestaanden afstand hebben gedaan. Die graven komen waarschijnlijk weer beschikbaar voor nieuwe begrafenissen. Door ruimtegebrek is de begraaf plaats aan de Westelijke Oude Ha- vendijk in 2004 uitgebreid. De ge meente wilde toen geen oude gra ven ruimen om nieuwe plekken te creëren. Maar sindsdien hebben veel nabestaanden afstand gedaan van het graf van (voor)ouders of kinderen. Inmiddels zijn 520 gra ven weer beschikbaar. Ieder jaar worden in Middelburg ongeveer tachtig nieuwe particu liere graven uitgegeven. Mensen die een dierbare verliezen, vragen regelmatig naar een plekje op het oude gedeelte, aldus het college van burgemeester en wethou ders. Bovendien komt regelmatig de vraag binnen van levende men sen of zij een plekje voor zichzelf kunnen reserveren op het oude gedeelte. Het college wil de graven waar- van afstand is gedaan, daarom nu weer in gebruik gaan nemen. 'Ou dere delen van de begraafplaats krijgen weer bezoek en meer bele vingswaarde', stelt het college in een voorstel aan de gemeenteraad. Bovendien is de extra ruimte die in 2004 is gemaakt, dan minder snel vol en is een nieuwe uitbrei ding pas later nodig. Dat is ook fi nancieel belangrijk, want het be graven van mensen kost volgens het college meer dan de gemeente via grafrechten vergoed krijgt. Mensen die ooit afstand hebben gedaan van een graf, is toen al uit gelegd dat die plek voor een ander gebruikt kan worden. Nabestaan den informeren hoeft dus niet meer, merken B en W op. De stof felijke resten die worden uitgegra ven, worden in een verzamelgraf herbegraven. De raadscommissie ruimte be spreekt het voorstel op maandag 25 juni. IN DE REGIO Lezing Henri Beunders Concert Cantare Beachgames MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 14 juni 2018 WA Wijk pakt zelf de problemen aan Samen werken aan een betere buurt. Met dat doel wil Middel burg als eerste Zeeuwse ge meente wijkproject 'Buurt Be stuurt' opzetten. Daarbij pakken bewoners samen met ambtena ren en politie problemen in hun buurt aan. Emile Calon Middelburg -Marinus Willemsen, ambtenaar Maurits Sep Middelburg Aantal graven op begraafplaats Middelburg, foto lex de meester MIDDELBURG Boekhandel De Drukkery en Stich ting de Zeeuwse Meesters houden morgen een lezing door Henri Beun ders. De lezing wordt georgani seerd naar aanlei ding van het boek 'Hoeveel recht heeft de emotie? Over straffen in de slachtoffercultuur', geschreven door Henri Beunders. Belangstellenden zijn om 16.00 uur welkom in De Druk kery. De toegang bedraagt vijf euro, studenten mogen de lezing gratis bij wonen. Aanmelden kan via info@stich- tingzeeuwsemees- ters.nl. MIDDELBURG Vocaal ensemble Cantare geeft mor gen een concert samen met het strij kersensemble Con Legno van de Zeeuwse Muziek school. Geïnteres seerden zijn om 20.00 uur welkom in de Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Kaarten kosten 17,50 euro per stuk, kinderen tot en met 15 jaar betalen 5,00 euro. In de voorver koop kosten kaar ten 15,00 euro per stuk. Bestellen via www.cantaregoes. nl. MIDDELBURG Van morgen tot en met dinsdag wor den de Beachga mes gehouden op de Markt. Sportam- bassadeur Matthijs Albregtse verzorgt om 16.30 uur de opening. Vanaf 18.00 uur is er handbal, zaterdag is er voetbal en rugby en zondag is het traditionele be- achvolleybaltoer- nooi. HELLINGBAAN "aam] VLISSINGEN Het verse split (steenlaag) voor de glooiing onder Boulevard De Ruyter liep een dagje vertraging op, maar even verderop op het Badstrand bij Boulevard Evert- sen is volgens schema de bouw begonnen van de nieuwe hellingbaan. Die moet rolstoelers, rollatorgebruikers en wandelwagenduwers voor de zomervakantie nog toegang geven tot het Badstrand, via de vlonder tot de waterkant en tot zandpaviljoen Pier 7. De eigenaren van het paviljoen, de familie Damen en de gemeente betalen de aanleg geza menlijk. FOTO LEX DE MEESTER. AAGTEKERKE Pluktuin Hof Hazen berg, 18.30 uur: Workshop koren schoof binden BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur: Inloopochtend met koffie of thee en mogelijkheid boeken te lenen KOUDEKERKE De Couburg, 19.30 uur: Zomeravond- bridge MIDDELBURG Marktplein, 09.00- 16.30 uur: Week markt; Plein 1940, 09.00-16.00 uur: Brocante Markt; 't Zwin 1,10.00-12.30 uur: Gratis inloop spreekuur Budget- coach Zeeland; Balie Zeeuws Mu seum, 11.15-12.45 uur: Rondleiding door het Abdijcom- plex; Kruitmolen, 14.00-16.00 uur: Bowlen voor senio ren 50+; Koorkerk, Onder den Toren 5, 15.00 uur: Minicon- cert Zanggroep Viva La Musica; Nieuwe Kerk, 19.30 uur: Mazzeltov-con- cert Holland-koor; Cinema Middelburg, 20.00 uur: Verto ning 'Normandie Nue' OOSTKAPELLE Poort Slikkebosch, Vroonweg, 06.00 uur: Excursie naar Eendenkooi Slikke bosch; Kantine Voetbalvereniging, Magnolialaan 33, 13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandel tocht over afstan den van 5 tot 10 km OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Peutergym VEERE Kerkstraat 6,10.00- 12.00 uur: Wekelijks evenement 'Koffie Korenmaat'; Mu seum Veere, 12.00 en 14.30 uur: Vaart ocht over het Veerse Meer met een zeilboot VLISSINGEN Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Wijk centrum De Burge rij, 10.30-11.30 uur: Sport- en spelacti viteit voor 70+; Gymzaal De Hout- tuijn, Slangenburg 1, 16.00 uur: Kleuter- gym.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34