p '*r Eerste handelsdag van Adyen is fantastisch ThyssenKrupp wil deal fusie met Tata overdoen m 15 wr 135 A |W service' is de kansrijkste optie, je huurt een laptop of mobiel en be taalt daarnaast voor onderhoud en reparatie. „Iets meer dan 30 procent van de mensen zei hier in geïnteresseerd te zijn", zegt Menkveld. Ook voor mobiliteit bestaat veel belangstelling. „Ze ker in de stad gebruiken mensen hun auto vaak maar weinig. De mobiliteitsoplossing houdt in dat mensen op elk moment het ge wenste vervoersmiddel krijgen. Een auto, al dan niet een Uber- taxi, fiets of het openbaar ver voer", zegt Rolvink Couzy. Om dat men alleen voor het gebruik betaalt, vallen de kosten voor het bezit van een auto of fiets weg. Spitsuur Een ander kansrijk concept lijkt het aanbieden van allerlei huis houdelijke hulp. Zeker onder jon gere mensen, die met kinderen en drukke banen in het spitsuur van hun leven zitten, is er veel belangstelling voor. Tegelijkertijd voelen velen ook grote weerstand. Zij vinden het een inbreuk op hun privacy als er steeds mensen in hun huis rondlopen. Dat geldt meer voor ouderen dan voor jon geren. Voor succes is het essentieel dat de consument duidelijk voordeel heeft van de dienst en dat de kos ten acceptabel zijn. Natuurlijk snappen mensen dat minder au to's in de stad de leefbaarheid ten goede komt. De gevolgen voor hun portemonnee zijn ook be langrijk. Zo moeten bij mobiliteit de kosten lager zijn dan die van een eigen auto of fiets. Anders willen mensen het gemak van een auto voor de deur niet mis sen. En bij huishoudelijke dien sten moet het nut van meer vrije tijd opwegen tegen de kosten van een wasbeurt of een werkster. Minder interesse is er in het verhuren van een deel van je huis voor bijvoorbeeld vergaderingen. Dat vinden mensen een aantas ting van hun privacy. Ook de vol automatische kledingadviseur is vooralsnog weinig kansrijk, den ken de onderzoekers. Dat geldt ook voor de voedingsadviseur die Iets meer dan 30 procent heeft interesse in een laptop huren een maaltijdbox voor het gezin samenstelt. Het idee van kleiner wonen slaat bij jongeren meer aan dan bij ouderen. Het huis kan kleiner door bijvoorbeeld een keuken en het washok te delen. Dat zorgt voor minder ruimtebeslag van woningen en maakt ze betaal baarder. „En vergeet niet dat veel mensen in de stad niet zo groot hoeven te wonen. Hun sociale le ven speelt zich grotendeels bui ten de deur af', zegt Menkveld. Dicht op elkaar Rolvink Couzy en Menkveld heb ben zich bij hun onderzoek volle dig op de stad gericht. Dat was een bewuste keuze: „Meer dan de helft van de wereldbevolking woont daar en steden gebruiken 75 procent van alle natuurlijke hulpbronnen. Stadsbewoners le ven relatief dicht op elkaar, dus het is makkelijker daar te begin nen met deze diensten." Rolvink Couzy besluit met de opmerking dat de 'volledige' deeleconomie minder ver weg is dan we denken: „Zo laat volgens GfK 30 procent van de Nederlan ders al maaltijden aan huis bezor gen, bestelt 14 procent zijn bood schappen online en koopt 20 pro cent tweedehands kleding." AMSTERDAM De Nederlandse betalingsdienstverlener Adyen heeft een fantastische eerste han delsdag achter de rug op Beurs plein 5. Het aandeel ging gister morgen voor een introductieprijs van 240 euro naar het Damrak en eindigde op 455 euro. De koers- sprong geeft het bedrijf een waarde van dik 14 miljard euro. Prinses Mabel van Oranje heeft een flink pakket aandelen van Adyen in bezit en verkocht vlak voor de beursgang al een deel daarvan, wat haar 43 miljoen euro opleverde. Nadat de koers van het aandeel explosief bleek gestegen aan het Damrak is het resterende aandelenpakket van Mabel meer dan 160 miljoen euro waard. Het aandelenpakket dat mede oprichter Arnout Schuijff nog in handen heeft, was bij de aandelen koers van woensdagavond meer dan 819 miljoen euro waard. De bestuurder en eindverantwoorde lijke voor de techniek verkocht voor 62 miljoen euro aan aandelen. Het belang van zijn medebe stuurslid, topman Pieter van der Does, was ruim 614 miljoen euro waard. Van der Does verkocht vlak voor de beursgang aandelen ter waarde van een kleine 41 miljoen euro. Adyen verwerkt betalingen voor grote binnen- en buiten landse klanten als De Bijenkorf, Uber, Netflix en Spotify. ESSEN Het Duitse staalbedrijf ThyssenKrupp heeft zich bedacht en wil de onderhandelingen over de Europese stak van Tata Steel, overdoen. Dat meldt de Duitse za kenkrant Handelsblatt op basis van ingewijden rond de zaak. Gisteren is de fusiedeal met Tata besproken in de raad van commissarissen van het Duitse staal- en industriecon cern. Eerder deze week werd bekend dat de activistische investeerder El- liott kritisch is over de deal. Volgens deze aandeelhouder moet Thyssen Krupp betere voorwaarden afdwin gen omdat de prestaties van diens Europese staaltak zijn verbeterd, terwijl die van Tata Steel Europe, het moederconcern van de voorma lige Hoogovens in IJmuiden, juist zijn verslechterd. De waarderingen van beide bedrijven in de fusiedeal moeten dan ook worden aangepast, aldus Elliott. Grootaandeelhouder Cevian Capital van ThyssenKrupp zou Elliott hierin steunen. Volgens Handelsblatt zal topman Heinrich Hiesinger van Thyssen Krupp aan zijn commissarissen voorstellen om de onderhandelin gen met het Indiase Tata te herope nen. Het blijft wel de bedoeling dat het eigendom van het fusiebedrijf gelijkwaardig wordt verdeeld tus sen beide ondernemingen. Deze maand zou een definitief besluit genomen moeten worden over de deal. Betere prestatie is reden om voor betere voorwaarden te gaan Disney's Magische Vuurwerk Festival 3 dagen a f. W' donderdag 14 juni 2018 GO Hf*"'""' Menkveld (I) en Rolvink Couzy onderzochten de kansen van de deeleconomie. fotomarcookhuizen - Nadia Menkveld (onderzoeker) Geniet 6, 8 of I I november in Disneyland® Paris tijdens Disney's Magische Vuurwerk Festival en beleef twee spectaculaire avonden vol vuurwerk en special effects! per persoon I ,anch Volledig verzorgde 3-daagse auto- of busarrangement: >/- /i 2 nachten in Disney's Davy Crockett Ranch of Disney's Newport-BayNClub**** 1 ontbijtbuffet Disney's Newport Bay Club en afhaalontbijt voor Disney's Davy Crockett -R; 3 dagen onbeperkt toegang tot de beide Disney® Parken per luxe Oad (Kids)bus (indien geboekt) Boek nu en profiteer van deze scherpe aanbieding! *o.b.v. eigen vervoer, 4 personen in Disney's Davy Crockett Ranch Boek nu op oad.nl/disneyfestival, bel 0547 20 16 23 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamitertenfonds. O.v.v. typefouten. (0) jj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15