Beheersen 14 PSYCHOLOGELD KRINGLOOPECONOMIE EEN OP DE ZES ZEGT JA Hoe houden we steden leefbaar én betaalbaar voor toekomstige generaties? Door te delen. Onderzoekers van ABN Amro stellen dat het huren of delen van auto's, fietsen en wasmachines al een slok op een borrel scheelt. cc, niet in je mond stoppen! Aan het stokje rijgen." Op een warme lentea- m vond in de tuin bij vrienden leer ik mijn dochtertje hoe je marshmallows roostert op de barbecue. Met als bonus het principe van uitgestelde beloning. „Wanneer je even wat meer moeite doet, zijn de de snoepjes daarna veel lekkerder", leg ik uit. Ze slaagt met vlag en wimpel voor de test. Dat komt waarschijnlijk omdat ze net van tevoren een frikandel met mayonaise heeft weggewerkt. Met een volle maag is het niet zo moeilijk je te beheersen. De beroemde marshmallowtest, die de Ameri kaanse psycholoog Walter Mischel begin jaren zeventig onder zeshonderd kinderen hield, ging net iets anders. Ieder kind kreeg een marshmallow met de mededeling dat hij nog een tweede kreeg als hij het vijftien minuten volhield om de lekkernij niet op te eten. Ver volgens liep de onderzoeker de kamer uit. Kin deren die wachtten met eten, deden het later beter op school en hadden minder last van overgewicht en verslavingen, zo bleek uit ver volgonderzoek. Oftewel: wie zich niet kan be heersen, heeft daar zijn hele leven last van. Gedoemd om te mislukken omdat je een snoepje niet kunt laten liggen. Dat past bij de manier waarop we tegenwoordig tegen men sen aankijken die minder geslaagd zijn in hun leven. Ben je dik, verslaafd of heb je schulden, dan komt dat gewoon omdat je jezelf niet kon inhouden. Eigen schuld, dikke bult. Succes volle mensen beschikken daarentegen over zelfbeheersing en weten instant bevrediging te weerstaan. Hun onfeilbare karakter vormt de basis van hun succes. Of toch niet? Er blijkt een be langrijke fout in het onder zoek van Mischel te zitten. Zijn proefkonijntjes kwa- Met VOlIC men allemaal van de crèche u-i op de universiteitscampus, voornamelijk uit rijkere makkelijker milieus dus. De spekjestest om ie te *s nu over§ec'aan met ne~ genhonderd Amerikaanse ben ïrsen kleuters van allerlei achter gronden. Uit dit nieuwe onderzoek blijkt dat vooral de sociaal-econo mische achtergrond van het kind belangrijk is voor zijn schoolprestaties en succes in het le ven. Niet zijn zelfbeheersing. Er is wel een verband: kinderen van rijke ou ders vonden het makkelijker zich in te hou den. Tja, met een volle maag is het niet zo moeilijk je te beheersen. Maar dat is slechts een van de vele voordelen van opgroeien in een be ter milieu. „Wanneer je twee kinderen van de zelfde achtergrond, hetzelfde geslacht en met ongeveer hetzelfde IQ_met elkaar vergelijkt, dan heeft de marshmellowtest geen extra voor spellende waarde over het verdere verloop van iemand zijn leven", aldus een van de onderzoe kers. Oftewel, een gebrek aan zelfbeheersing is niet de oorzaak van veel problemen. Het is slechts een van de vele problemen waarmee je moet omgaan als je de pech hebt om in een arm milieu op te groeien. Adyen Air France KLM ASML KPN Wat moet je nog met een auto in de stad, zeker als die 95 procent van de tijd ongebruikt voor de deur staat? En waar laat je die was machine in je toch al krappe en dure appartement? Is het niet veel handiger de was te laten doen? En als we even zo door redeneren: waarom zou je de huiskamer niet verhuren als vergaderlocatie als je toch op je werk zit? Allemaal voorbeelden van wat te genwoordig de circulaire econo mie, ofwel kringloopeconomie, wordt genoemd. Niet langer staat het bezit van goederen centraal, maar het gebruik. ABN Amro liet er een studie van maken en ziet een aantal kansrijke concepten. Via je smartphone de was rege len? Of een leenauto voor je deur krijgen via een simpel appje? „Ja, graag!" zegt één op de zes Neder landers. Deze early adopters gooien hun leven nog liever van daag dan morgen om. Een derde van de consumenten loopt iets minder hard van stapel, maar twij felt er niet aan dat de 'deeltrend' in de toekomst definitief zal doorzet ten. De vraag is of het voldoende is voor de omslag naar circulair. Nadia Menkveld, die samen met Franka Rolvink Couzy het onder zoek leidde, is optimistisch over de kringloopeconomie, al zal de omslag meer tijd vergen dan me nig enthousiasteling hoopt. „Ge dragsverandering kost nu eenmaal tijd", weet Menkveld. „Kijk naar de mobiele telefoon. Twintig jaar geleden zeiden veel consumenten dat ze er niet aan moesten denken altijd bereikbaar te zijn. Nu heeft 93 procent van de mensen een smartphone." ABN Amro hield een aantal 'cir culaire concepten' tegen het licht. Het concept 'Communicatie als Reageren? economie@persgroep.nl m De beursgang van Adyen was de grootste in jaren op het Damrak. •m De Franse over heid wil Air France helpen om concurreren- der te worden. m RBC 'beloonde' de chipmachine maker met een adviesverhoging. donderdag 14 juni 2018 ifL is het devies in de stad van de toekomst Peet Vogels Amsterdam Het telecomcon- cern en Vopak 'vochten' om de laatste plaats in de AEX. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14