Bospark Drenthe 13 Vandaag komt, precies honderd jaar na de Zuiderzeewet, een eind aan het vaste waterpeil in het IJsselmeergebied. Deze ingreep is volgens het rijk nodig om in de toekomst -vooral in de zomer - voldoende zoet water beschikbaar te hebben. Door het peil flexibel te maken, kan Rijkswaterstaat de komende de cennia beter inspelen op periodes van extreem weer, via verhoging of verlaging van de waterstand. Volgens minister Van Nieuwenhuizen is dat geen overbodige luxe. „Dit peilbesluit is hard nodig, want de zomers worden steeds droger. En veel mensen weten dat niet, maar een derde van Nederland is voor zoet wa ter afhankelijk van het IJsselmeer. We willen allemaal water drinken, douchen en zwembadjes laten vollo pen in de zomer. Daar blijven we zo op voorbereid." In de praktijk zal vanaf 2019 het peil in het voorjaar 10 centimeter ho ger zijn dan nu en aan het eind van de zomer maximaal 10 centimeter la ger uitkomen. Het streefpeil in het IJsselmeer is momenteel 20 centime ter onder NAP. Een hoger peil ontstaat door min der water af te voeren naar de Wad denzee dan wordt aangevoerd naar het IJsselmeer. Een lager peil kan worden geregeld door meer water af te voeren naar de Waddenzee via de spuisluizen en de pompen in de Af sluitdijk. Daarbij geldt: spuien als het kan, pompen als het moet. Watersporters op het IJsselmeer uit ten de vrees dat tijdens de zomer 20 procent van de dieper stekende jach ten problemen zou gaan krijgen met het in- en uitvaren van jachthavens door het dan dalende peil. Ze voor spelden een strop van tientallen mil joenen euro's als er geen baggerpro- gramma zou komen. Deltafonds Nu komt er een investering van 12,1 miljoen euro uit het Deltafonds. Die zak geld gaat bijvoorbeeld naar het verdiepen van toegangsgeulen. Vol gens de minister was het, los van de angst van de watersporters, altijd al de bedoeling dat de havens toeganke lijk zouden blijven. „Daarmee dien je veel partijen, die ook allemaal aan ta fel hebben gezeten." Ook LTO Noord gaf eerder aan moeite te hebben met het nieuwe peilbeheer. Boeren met landbouw grond buitendijks lopen een groter risico dat hun landerijen door de peilverhoging in het voorjaar lang nat blijven, vreest de landbouworganisa tie. Daarover zegt de minister: „Je kunt niet ieder belang dienen, het is een integrale afweging. Maar er ligt vol gens mij nu wel een besluit waar ie dereen mee kan leven, hoewel som migen misschien een ander plaatje voor ogen hadden." Volgens de bewindsvrouw wint de natuur sowieso bij een flexibel wa- terpeil in het IJsselmeer. „Langs de oevers hoor je mooie rietkragen te hebben en die aangroei komt straks veel beter tot stand." Volgens critici is het IJsselmeer nu een 'stilstaande bak met water'. De wisselende standen zullen ook de vissen ten goede komen, is de ver wachting. Het winterpeil blijft trouwens on veranderd op 40 centimeter onder NAP. Gaat straks op meer plekken het waterpeil flexibeler worden? Van Nieuwenhuizen: „Laten we eerst met dit besluit ervaring opdoen. Maar als het gaat brengen wat we ervan ver wachten. dan sluiten we verdere stappen niet uit." 4 dagen Veluwe 4 dgn Sauerland sauna www.Zoweg.nl/dagblad of bel 0900-2359693 donderdag 14 juni 2018 GO Flexibel waterpeil brengt leven in het IJsselmeer Edwin van der Aa Den Haag Vooral de grotere jachten kunnen problemen krijgen met een lager peil. Er is daarom geld beschikbaar om de toegang tot de jachthavens op diepte te brengen. FOTO M ARCO OKHUIZEN Geniet van rust en ruimte bij Roompot Bospark Lunsbergen! Het park grenst direct aan het Drentse natuurgebied Gieten-Borger. Breng een bezoek aan de bekende Hunebedden of breng een bezoek aan Wildlands Adventure Zoo! Verblijf in een vrijstaand 6-persoons chalet Kies voor een weekend, midweek of week verblijf Gratis gebruik speeltuinen en deelname animatie Gratis gebruik wifi en overdekt zwembad Prijs per chalet o.b.v. beschikbaarheid, excl. reserveringskosten en toeristenbelasting Het huidige zo- merpeil is 20 centi meter onder NAP. Het nieuwe peil mag 10 centimeter hoger of lager uitkomen. 6-persoons chalet Maand Weekend Midweek Week juli €119,- €89,- €199,- augustus 89,- 139,- 139,- september 69- 69,- 109,- oktober 69- 59,- 99,- Vanafprijs per chalet per maand 4* Hotel Mennorode, Elspeet (8,1) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. kopje koffie of thee 69.- Gratis parkeren en wifi 3* Gasthof Westfeld, Schmallenberg (8,6) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Inclusief Sauerlandkaart Gratis parkeren en wifi Hotels: Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13