AlVIA I EUWS 11 Waaraan herken je't? INTERVIEW POSTNATALE DEPRESSIE Na de geboorte van haar eerste kind kreeg Klasina van Nieuwaal (27) een postnatale depressie. 'Mijn eerste gedachte toen de gynaecoloog me de baby liet zien: is die wel van mij?' peens zat ik op een boomstam bij een viaduct over de A4, in een verborgen inhammetje-de langsrijdende automobilisten zagen me niet. Ik was mijn handschoenen vergeten, mijn vingers waren als van ijs. Het was woensdag 26 oktober 2016 en ik wilde van het viaduct af springen. Dat leek me van alle manieren die ik had overwogen, de beste. Moest ik het doen? Echt doen? Ik begon te bidden, ik ben gelovig, hervormd, maar ik hoorde niks, niemand. Ik kon niet meer. Ik kon het niet. Ik werd gek van mijn hoofd. Dat zal vol zwarte gedachten. Propvol. Het ging maar door. In de nacht. Overdag. Als ik thuis een mes in de besteklade zag, een scherp mes, was ik bang dat ik het zou pakken en mijn zoontje dood zou maken. Ik had het niemand gezegd, maar nu zou het toch uit komen. Dat ik een slecht mens was. Een slechte moeder voor Deef. Ze zouden me arresteren. Ik hoorde de politiehelikopters al ratelen boven het viaduct. Ik had mijn man voor ik het huis uit rende een app gestuurd. 'Bel de politie niet.' Deef had ik in zijn wip pertje op de grond achtergelaten. Hoelang was Deef al alleen? Zoiets deed een moeder toch niet? Haar kind in de steek laten? Ik liep terug naar huis, alles in een waas. Mijn man was van werk thuisgekomen. Toen hij me zag, omhelsde hij me. Vlak daarna ben ik opgenomen. Op een speciale gesloten ziekenhuisaf deling voor moeders met postnatale depressie en hun baby's." Aan het infuus „Ik had vóór zondag 17 juli 2016, de geboortedag van Deef, nooit iets psy chisch gehad. Met mij ging het altijd wel lekker. Ik werkte als verzorger bij mensen thuis en in verpleeghuizen. Mijn man en ik waren happy in onze flat in Delft. We hadden zin om een gezin te beginnen, maar de zwanger- Ikwachte op de roze wolk, maar ik had alleen pijn, pijn, pijn schap, nou, die viel behoorlijk tegen. Ik voelde me beroerd, moest veel overgeven en belandde in het zieken huis aan het infuus, omdat ik nog maar 48 kilo woog. Als ik daaraan terugdenk - en ik denk er vaak aan terug - is dat on bestemde gevoel misschien toen begonnen. Is dat hele moeder worden wel zo leuk als iedereen zegt? Na de bevalling, in het ziekenhuis, met ruggenprik, knip, het hele circus, werd dat gevoel sterker. Is die wel van mij, was mijn eerste gedachte toen de gynaecoloog me de baby liet zien. Hij was groot. Te groot. Wel negen pond. Hoe kon dat? Ik was toch heel tenger? En, nee, ik hoefde hem niet bij me te hebben, ik was uitgeput. Ik wachtte in de kraamtijd op de roze wolk. Maar ik had alleen pijn, pijn, pijn. Hechtingen, aambeien en zo'n hevige borstontsteking dat borstvoeding niet ging. Mijn man zei: het gevoel komt wel als je licha melijk opknapt. Maar het kwam niet. Ik kon 's nachts niet meer slapen en ruimde overdag zelfs geen vaatwas ser meer uit. Mijn man deed zijn werk als softwareontwikkelaar in de studeerkamer met Deef in een draag- doek. Ik heb in die maanden heus wel hulp gekregen. Een arts die me slaap middelen voorschreef die maar twee dagen werkten. Een andere arts die me andere slaapmiddelen voor schreef- ook nutteloos. Een psycho loog die me vertelde dat ik positief moest blijven. Het hielp niks, ik werd er boos van. Nu weet ik dat het ook aan mij lag. Ik zat daar met een op geplakte glimlach, vertelde niemand wat er echt in mijn hoofd omging. Ze zouden me voor gek verklaren. Zelfs na mijn opname op de geslo ten afdeling vond ik praten moeilijk. Ik werd er wel rustiger: ik kreeg anti depressiva, sertraline. Ik leerde op die afdeling voor het eerst voor Deef zor gen. De verpleegkundigen hadden een heel schema voor de slaapjes, voedingen en verschoningen. Dat was goed, want ik wist niet hoe dat allemaal moest. Ik maakte er ook vriendinnen. Vrouwen die het net zo moeilijk hadden. We hebben nog altijd een appgroep met een positieve naam: De Leukste Moeders. Ik ben sinds die eerste opname nog twee keer opgenomen, terugvallen, vreselijk balen, maar sinds dit voor jaar gaat het beter. We zijn dit jaar op 7 april naar een huis met tuin in een rustig dorp verhuisd en ik ben weer een paar uur aan het werk. Ik ben er niet, nog lang niet, slik nog pillen, trazodon, maar beetje bij beetje voel ik hoe het leven met een kind zou künnen zijn. Laatst nog. Toen deed mijn man klap-eens-in-je-handjes met Deef. Voor ik het wist vroeg ik: mag ik meedoen?" donderdag 14 juni 2018 GO Soms is een postpartum de pressie (PPD) - de officiële naam voor een postnatale depressie - zo heftig dat vrouwen opgenomen moeten worden. Soms volstaan gesprekken, therapie en/of medicijnen. Volgens Karin den Oudsten van Stichting Me Mam (platform voor psychi sche klachten na de bevalling) kunnen de volgende signalen op PPD wijzen: O als een vrouw zichzelf als moeder waardeloos vindt als ze nergens van lijkt te genieten 0 als ze zich schuldig voelt tegenover haar kind en part ner O als ze weinig energie heeft, lusteloos is en slecht slaapt als ze weinig zin heeft haar kind te verzorgen. Voor meer informatie over PPD en andere psychische aandoeningen na de bevalling, zoals PTTS en kraambed psychose: memam.nl en heyhelpt.nl Klasina van Nieuwaal met haar zoon Deef. FOTO ARIE KIEVIT 'Ik was bang hem dood te maken' Eefje Oomen Ooltgensplaat - Klasina van Nieuwaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11