'En de winnaar is... Kim Jong-un', zegt de Koreakenner 9 Alles is nieuws, zelfs wat op het menu staat tijdens de top nale potentieel' van Noord-Korea gaat ontsluiten. Zo kun je ook over mensen rechten praten. Alles willen de Singaporezen weten over de misschien wel grootste show mannen van de internationale politiek. Ook wat ze eten op deze historische 12de juni was nieuws. Ze hadden de keuze uit rundvlees met aardappelgratin, zoetzuur varkensvlees met gebakken rijst of ge smoorde kabeljauw met radijs. En als toetje chocoladetaart en vanille-ijs. De passage van de twee trekt een meute toeschouwers bij de enige brug naar het conferentiehotel op Sentosa, het amusementseiland naast Singapore. Vlak voordat het kantoor ze verwacht, probe ren werknemers een glimpje geschiede nis op te vangen. Dat zoeft met een pauze van 10 minuten voorbij: eerst 'The Beast' en daarna de Mercedes van Kim. Een oudere toeschouwer toont trots de beelden op zijn telefoon. „Ik zag Kims auto! Je hebt hier twee unieke presiden ten, die heel anders zijn dan andere staatshoofden. Dit is een historisch mo ment, als het ze lukt Noord-Korea te de- nucleariseren. De wereld wordt zo beter en vredelievender." Twee Australische toeristen komen buiten adem aanren nen. „Waar is het?" vraagt de man. „Zijn ze al geweest? Echt?" Hij baalt. T-shirts Taogo Beak is er ook. De vijftiger blijkt speciaal voor de gelegenheid helemaal uit Zuid-Korea overgevlogen. „Het kost tijd, maar dit is echt een bijzonder mo ment." Beak voorziet een hereniging van beide Korea's, zoals het rijke West- Duitsland zich eens over de arme DDR ontfermde. De Vereniging van Koreanen in Singapore droomt er ook van en feest alvast in speciaal gedrukte T-shirts met daarop afbeeldingen van het trio helden: Kim Jong-un, Moon Jae-in (de president van Zuid-Korea) en Donald Trump. De laatste in het midden met zijn duim om hoog. Op straat in Singapore is de Ameri kaanse president sowieso de winnaar. Kim mag dan cultstatus hebben, maar Trump is voor de meesten de ware held. Twintiger Jae Koh verwoordt een veelge hoorde mening. „Hij is al miljardair. Hij doet het dus niet voor het geld. Hij is goed voor business. Ook hier. Trump is de beste president van allemaal." Alle decorum en symboliek ten spijt, als twee aartsvijanden elkaar voor het eerst complimenten geven, gaat het uiteindelijk om de harde knikkers. Ook in Singapore, na het gesprek van Donald Trump met Kim Jong-un ma ken de slotverklaring en de toelichting daarop duidelijk of het alle moeite waard is. Remco Breuker, professor Korean Studies in Leiden (45), maakt de eerste balans op. 1. DE SLOTVERKLARING „Een anticlimax. Een soufflé die wel erg snel is ingezakt." Breuker heeft er geen andere woorden voor. „Het is goed dat er gepraat is, dat er geen oor log meer in de lucht hangt. Daarover ben ik positief. Maar de slottekst is slechts de bevestiging van de hand druk. Als je hem leest, zie je het knip- en plakwerk. Nergens wordt het con creet, het blijft bij algemeenheden over ontwapening en de noodzaak van vrede. De tekst zou op een missverkie zing kunnen zijn uitgesproken." Breu ker is teleurgesteld in Trump. „Hij pre- De slottekst zou uitgesproken kunnen zijn opeen missverkiezing senteert zich graag als dealmaker, maar ik zie geen deal", aldus de Korea kenner. „Dit is geen begin van onder handelen. Kim heeft nog niets con creets toegezegd." 2. 'EN DE WINNAAR IS...?' „Dat is Kim Jong-un. Overduidelijk. Mooier dan dit had hij niet kunnen dromen. Hij is onthaald als de gelijke van de Amerikaanse president", aldus Breuker. „Zonder er iets voor te doen, heeft hij ook al de eerste concessies binnen. Na afloop maakt Trump - zonder overleg met bondgenoot Zuid- Korea - meteen een einde aan de mili taire oefeningen op en rond het schiereiland. Hij nodigt Kim boven dien uit voor een bezoek aan het Witte Huis. Tel uit je winst." Kim is nu volgens Breuker het le vende bewijs van een verkeerde bood schap: een kleine, gemarginaliseerde staat heeft eigen kernwapens nodig om voor vol te worden aangezien en de VS aan tafel te krijgen. „Kim Jong- un bepaalde het tempo en blijft dat doen. Pas als hij die wapens bezat, wilde hij onderhandelen." Met elke Amerikaanse president die er dan zou zitten. De naam was niet belangrijk. Het had ook president Clinton, Clooney of Pipo kunnen zijn. „Tegen over Trump geeft hij ook niets zomaar weg. Kim houdt de kaarten aan de borst." 3. WAT BETEKENT DIT VOOR DE (NOORD-)KOREANEN „Het gevaar van een oorlog is verdwe nen. Dat geeft mensen hoop", zegt Breuker. Hoop op vrede, op een begin van hereniging van het begin jaren 50 verscheurde Koreaanse schiereiland. „Maar vooral de Noord-Koreanen zul len er nog weinig van merken. Inte gendeel. Het regime van Kim zit met Trumps schouderklop nu nog vaster in het zadel. De repressie zal toene men", aldus Breuker. Daarom ook vindt hij het een absoluut gemiste kans dat de mensenrechten niet in de slottekst staan. 4. HOE NU VERDER? „Als je echt zaken wilt doen met Kim Jong-un, moet het concreter worden. Blijf ervan uitgaan dat dit regime kernwapens wil behouden. Eis duide lijkheid. Eis toezicht. Doe pas conces sies als hij dat doet en als je weet of die de moeite waard zijn", aldus Breuker. Hij lacht om Kims 'toezegging' dat de raketbasis voor langeafstandsraketten zal worden ontmanteld. „Weet Trump dan niet dat die raketten worden ge lanceerd vanaf mobiele bases?" Het doet vermoeden dat hij tekortkomt op inhoud en wordt ondersteund door een zwak onderhandelingsteam. Bovendien is dit, aldus de Korea kenner, geen dans van twee. Er is een derde partner waar niemand, ook Trump niet, omheen kan: China. Kim ging niet voor niets voor 'vooroverleg' naar Peking. De afhankelijkheid blijkt ook uit Kims transport naar Singa pore, met een Chinees vliegtuig. De vraag is hoe Trump China gaat 'inpas sen' in de komende gesprekken. 5. DE GROOTSTE VALKUIL? „Het geloof in de kracht van sancties. Donald Trump benadrukt dat de sanc ties tegen Noord-Korea nog altijd be staan", zegt Breuker. De strafmaatre gelen zijn Trumps grote wisselgeld om Kim te bewegen tot het opgeven van zijn kernwapens. „Maar die sanc ties, hoe hard ook, hebben Noord-Ko rea nimmer op andere gedachten ge bracht. De sancties verliezen nu ook snel aan betekenis. China en Zuid-Ko rea trekken zich er steeds minder van aan nu Kim Jong- un de in druk wekt dat hij vrede wil. Ook op dat terrein boekt hij al winst." woensdag 13 juni 2018 GO Kijk op onze site bij /video De historische handdruk van Trump en Kim duurde bijna dertien seconden. Alleen al de handdruk en alle com motie eromheen maakten de ont moeting tussen Donald Trump en Kim Jong-un zeer bijzonder. Maar wat heeft de 'machodans' in Singa pore opgeleverd? Hans van Zon Leiden - Professor Remco Breuker Kim bewondert 'The Beast', Trumps pantserwagen. De begroeting bij het hotel op het eiland Sentosa. T Een kameraadschappelijk gebaar bij het binnengaan van het conferentieoord, foto'safp, reuters, epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9