O 8 HISTORISCHE ONTMOETING k Trump en Kim maakten er vooral een spektakel van in Singapore. De inhoudelijke uitwerking van de deal die ze sloten, komt later. De Briljante Kameraad ontspant na een grap e handdruk duurde net geen dertien seconden. En daarna nog eens twee. Veel langer dan de ene seconde die Do- nald Trump voorafhad gezegd nodig te heb ben om te zien of hij meteen naar huis zou gaan omdat hij geen tijd wilde ver spillen. „Mijn leven is deals sluiten. Ik ben er geweldig in. Ik weet wanneer ie mand oprecht is. Mijn instinct zegt me dat hij een deal wil sluiten", zei hij later. Trump ten voeten uit en Singapore, de verzamelde wereldmedia en honderden miljoenen televisiekijkers kijken adem loos toe. De handdruk waarnaar was uit gekeken wordt geen bottenkrakende Trumpshake. De naamgever ervan lijkt zelf even onder de indruk van het spek takel en de hoge verwachtingen. Kim kan ook onder de indruk zijn, al valt dat moeilijk te zeggen. Er komt uit zijn ge- Isoleerde dictatuur weinig vergelijkings materiaal. De Briljante Kameraad (een van de formele aanspreektitels van 'voor zitter Kim', zoals Trump hem steeds aan spreekt) ontspant na een grap. „Als men sen dit zien, denken ze dat ze naar een sciencefictionfilm zitten te kijken", ho ren journalisten hem - via een tolk - zeg- gen tegen Het Stabiele Genie, zoals Trump zichzelf eens noemde. En hoe groot ook hun atoomknoppen, ze lijken ook jongetjes als Trump Kim even laat kijken in 'The Beast', de gepantserde en vol elektronica gepropte superlimousine van de Amerikaanse president. Zo eentje wil ik ook, kan uit Kims lichaamstaal worden opgemaakt. Sciencefiction wordt het spektakel ook voor diplomaten van de oude stempel. Vooral als Trump op zijn manier gaat toelichten wat er is bereikt, wat allemaal nog niet op papier staat, maar is toege zegd en wat gewoon zal gebeuren. Voor beeldje: een verificatieschema voor de gemaakte afspraken over Noord-Korea's denuclearisering? „Niet nodig, ik heb een van de beste geheugens van alle tijden", aldus Trump. Gelouterde diplomatieke correspon denten in het perscentrum hebben zich dan al de haren uit het hoofd getrokken, want alles aan de deal is vaag. „Als ik Kim was, zou ik zo snel mogelijk Singa pore verlaten, voordat Trump terugkomt op wat hij allemaal heeft weggegeven", roept de man van Mediacorp, de grootste nieuwsorganisatie in Singapore. Het gaat om het eindresultaat, dit was het begin van een proces. Eerst de retoriek, dan business, legt Trump zelf nog eens uit op de persconferentie. Zelfs de vele poli tieke gevangenen in de kampen van Kim zullen blij worden als Kim het 'fenome- woensdag 13 juni 2018 Bob van Huët Singapore p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8