baldErman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! boldErman.nl 7 Forensisch dierenarts maakt van alles mee bij de jacht op dierenbeulen bulances. De medewerkers die op de wagens rijden, hebben les gekregen om te zorgen dat er zorgvuldig met bewijs wordt omgegaan én de vind plaats nauwkeurig wordt vastgelegd. „In het begin wilden de medewer kers nog wel eens 'helpen', door bij voorbeeld de klauwhamer keurig van het nekje van de kitten af te halen én hem netjes schoon te maken." Daar ging het bewijs. „Dat gaat nu een stuk beter. Bijna altijd worden dieren in netjes verzegelde zakken aangele verd." Sadisme Hoeveel dierenbeulen dankzij Ver kerk tegen de lamp zijn gelopen, kan ze niet zeggen. Van het verloop van een zaak wordt ze niet op de hoogte gehouden. Toch heeft ze dankzij haar studie een goed beeld van de daders. „Het zijn overwegend mannen, die niet zoveel voorstellen. Ze zijn ge frustreerd over hun leven en moeten dat kwijt, maar richten zich dan al leen op zwakkeren. We zien ook een component van sadisme." Bij sommige daders vraagt ze zich af of ze er geen rekening mee houden dat ze kunnen worden gepakt. Veel dieren worden in het water gedumpt. „Dan komt het uiteindelijk altijd weer bovendrijven." Wat betekent dat ze uiteindelijk ook op haar tafel kunnen belanden, waar ze bewijs te gen daders zoekt. Toch hebben de dierenbeulen die denken niet ge straft te zullen worden een punt. De dierenpolitie moet haar werk in deel tijd doen, naast 'gewone' diensten. Terwijl in Amerika wel celstraf kan worden opgelegd, blijft het in Neder land veelal bij taakstraffen. „Het lief ste zou ik dit fulltime doen. Een offi cier van justitie gelast vaak geen on derzoek als er geen daderindicatie is. Maar ook een eend met een pijl in zijn kop hoort serieus te worden be handeld. Je weet dat er dan een gek bezig is." Monique Verkerk is de eerste forensisch dierenarts in ons land. Minutieus ontleedt ze dode dieren en helpt daarmee de daders te pakken. Nu heeft ze een prestigieus Amerikaans diploma op zak. „Eerst stroop je het vel eraf, dan leg je de organen bloot." Monique Verkerk pakt het lijf van een dode, zwarte poes die voor haar op de snijtafel ligt. Deze ziet er nog piekfijn uit, maar meestal verkeren de kadavers die ze onderzoekt in deplorabele toestand, doordat de dieren op ellendige wijze aan hun eind zijn gekomen. Beesten die met de poten bijeengebonden in het water zijn gegooid, verhongerd, opengesneden, geslagen en getrapt - ze ziet de vreselijkste dingen. Verkerk is er om de daders van dat soort misdrijven te helpen vinden, met haar scalpels, ribbenschaar en tangen, incluis het plastic exemplaar om een kogel uit een beestenlijf te vissen zonder dna-bewijs te vernieti gen. Ze doet haar werk niet alleen voor het dier. „Dierenmishandeling kan ook een signaal zijn voor huise lijk geweld, ouder- en kindermishan deling. Seriemoordenaars in Amerika zijn zonder uitzondering begonnen met het molesteren van dieren. Het verlaagt de drempel om ook anderen iets aan te doen, daarnaast kan het mishandelen van een dier worden gebruikt als chantagemiddel." Wil oma haar pincode niet geven? Dan gaat Poekie eraan. vlees, dan smeekte zij ze toch vooral de voorkant van het dier te nemen. „De kop begroef ik in de achtertuin, om hem op te graven als alleen de schedel was overgebleven. Daarvan werd ik helemaal gelukkig." Nog steeds is dat schoonmaken van schedels haar hobby, als ze na werk dagen van achttien uur thuis is. Dan kookt ze beestenkoppen uit, borstelt ze schoon en prepareert ze, zodat ze intact blijven. „Dan kom ik helemaal tot rust." Behalve als een onderdeel tje verdwenen blijkt. „Zeker als aan het einde van de rit blijkt dat een tandje of botje is verdwenen, kan ik echt balen." De schedels van aller lei soorten honden - die ze overal in huis heeft staan - helpen haar de dode dieren, die soms onherken baar zijn gewor den, te identi ficeren. Het werk als foren- sisch dierenarts pakte ze zes jaar ge leden al op, toen ze hoorde dat patho loog-anatoom Frank van de Goot he kelde dat niemand forensisch bewijs verzamelt als een dier om het leven is gekomen. Zo sloegen ze de handen ineen, het werk verrichten ze gratis, zonder subsidie. Vorig jaar werd de stichting Forensisch Dierenonder- zoek geboren. Afgelopen weekeinde vierde Verkerk haar afstudeerfeestje, na in Amerika haar prestigieuze di ploma in ontvangst te hebben geno men. Ze is de eerste Nederlander die het heeft. Niet slecht, voor de vrouw die als meisje begon op de mavo. „Ik moet het hebben van mijn doorzettingsvermogen." Ook nu ze dagen van acht tien uur maakt, om alles te kun nen bolwerken. Uit het hele land komen zaken binnen, zo'n 75 per jaar. Dat gebeurt via de die renpolitie, maar ook de dierenam- De daders zijn overwegend mannen die niet zoveel voorstellen Fascinatie Luguber? Misschien. Maar voor Ver kerk is dit werk haar passie en ze leeft op als ze erover kan vertellen. Soms moet ze even letten op de timing: géén verhalen over maden tijdens het eten. „Van het geld dat ik uitgaf aan mijn studie voor forensisch dieren arts had ik ook een auto kunnen ko pen. Maar ik hou van dieren. Ik heb altijd al geweten dat ik dierenarts wilde worden, was als klein meisje al gefascineerd door de lichamen van beesten." Kochten haar ouders een deel van een biologische koe om het Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! w 5 www.bolderman.nl 7 dagen Tarrenz in Tirol 8 dagen De Engelse Rivièra 10 dagen Rome en Florence 10 dagen Tossa de Mar, all-inclusive 8 dagen Verrassend Denemarken woensdag 13 juni 2018 GO Je pincode of Poekie gaat eraan! Kijk op onze site bij /video De video over de forensisch dierenarts die vertelt waarom ze haar werk doet. Carla van der Wal Alkmaar Monique Verkerk: „Dierenmishandeling kan ook een signaal zijn van huiselijk ge weld." FOTO DINGENA MOL - Monique Verkerk, forensisch dieren- v.a. slechts v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 1 Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 25 juni 9, 23 juli 6,20 aug 3,17 sept/1 okt. Vertrekdata: 14 juli 11, 25 aug 22 sept. Vertrekdata: 30 juni 14, 28 juli 11,25 aug 8, 29 sept. Vertrekdata: 2, 30 juli 27 aug 10,24 sept 8, 22 okt. Vertrekdata: 25 juni 9 juli 27 aug/10, 24sept/8, 22 okt. Vertrekdata: 30 juni 14, 28 juli 11, 25 aug 8 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7