Wikken en wegen voor Openbaar Ministerie Groep vluchtelingen op de Aquarius met andere schepen naar Valencia 5 DE STRAFEIS heeft hij spijt? Van zijn daden of om het feit dat hij het niet goed heeft aangepakt en hier nu zit? Het is be angstigend dat hij kan doen alsof het hem raakt. Ik vind het ook op merkelijk dat hij zich hier nog steeds kwaad maakt over het feit dat Anne terugvocht en hem aan viel. Het overkwam hem allemaal." Sneer Vader Wim deelde nog een sneer uit naar de advocaten van Michael P., die zeggen dat hun cliënt graag wil weten waarom hij dit soort din gen doet. „Ik lees over de IS-film- pjes van onthoofdingen die hij be keek. Anne heeft geen schijn van kans gehad. Michael P. heeft op nieuw niet meegewerkt aan onder zoeken, maar wil wel weten waarom hij doet wat hij doet? Wat een onzin, advocaten." Moeder Elze vindt dat P. nooit meer mag vrijkomen. Ze weet dat ze dan niet om levenslang moet vragen, omdat hij dan over 25 jaar gratie zou kunnen krijgen en dan niet is behandeld. „Geef hem dertig jaar met tbs. Dat is de enige manier om hem levenslang in de gaten te houden." Voor vader Wim maakt de hoogte van de straf niet eens zo heel veel uit, liet hij doorscheme ren. „Ik moet er vertrouwen in heb ben dat de rechters een goede afwe ging maken en een passende straf opleggen, maar ik vind het moeilijk om dat vertrouwen nog te hebben. Welke straf er ook wordt opgelegd, ik heb niet het idee dat het gaat meehelpen aan mijn gevoel van rechtvaardigheid. Het enige wat ik wil, is dat Anne weer naast me op de bank zit." Michael P. kreeg aan het einde van de zitting het laatste woord: „Ik heb verschrikkelijk veel spijt van mijn daden." Uitspraak op dinsdag 17 juli. woensdag 13 juni 2018 Een deel van de ruim 600 migranten aan boord van reddings schip Aquarius wordt overgeheveld naar Itali aanse marineschepen. De vaartuigen zetten koers naar Valencia. „Dat is nog minstens drie dagen varen. En de mensen zijn al aan het eind van hun latijn." Artsen zonder Grenzen, de eigenaar van het reddingsschip, baalt stevig van de situatie. „Wij hadden naar de dichtstbijzijnde haven willen gaan. Mallorca, dat veel dichterbij ligt dan Valencia, was een betere optie geweest. Maar het reddingsope ratiecentrum in Rome heeft ons opgedragen koers te zetten naar Valencia", zegt een woordvoerder van de hulporganisatie. 229 mensen blijven aan boord van de Aquarius, zo'n 400 mensen zijn naar de Italiaanse sche pen overgezet. Artsen zonder Grenzen maakt zich zorgen over de lange reis. „Mensen zijn uitgeput en in paniek. Het is geen overwinning om wanhopige mensen die op zee gered zijn nog dagenlang aan boord te houden." De Aquarius dobbert sinds zaterdag in inter nationale wateren tus sen Italië en Malta. Beide landen verbieden het reddingsschip aan te meren. Aan boord waren 629 migranten uit Afrika, onder wie elf kinderen, zes zwangere vrouwen en 123 alleen- reizende minderjarigen. De vluchtelingen, die dit weekeinde voor de kust van Libië zijn gered, zijn wel welkom in Spanje, fotosarafrepa dat Anne naast me zit' Michael P. (3de links) met zijn advocaat mr. Dorrestein (I) en voorzitter mr. Van Lieshout (2de rechts) en de officieren van justitie H. Leepel (4de rechs) en R. Craenen (4de links), tekening aloysoosterwijk op onze site bij /video Een reactie van Anne's oom Hans Faber. Het Openbaar Mi nisterie eiste giste ren 28 jaar celstraf en tbs met dwang verpleging tegen Michael P. die wordt verdacht van de moord op Anne Faber. Drie vragen over de strafeis. Yelle Tieleman Utrecht J Waarom niet levenslang? De officier van justitie was zeer dui delijk in zijn requisi toir. „Het is onver antwoord dat Mi chael P. onbehan deld terugkeert in de samenleving." Als het aan het Open baar Ministerie ligt blijft de 28-jarige P. nog héél lang buiten de samenleving. De weerzinwekkende manier waarop hij Anne Faber (25) heeft verkracht en om het leven heeft gebracht, maakt dat P. zo lang mogelijk in de cel moet blijven. „De angst die Anne in de laatste mo menten van haar leven moet hebben gevoeld, tart elke verbeelding", zei de officier van justitie. Maar een levens lange celstraf past daar niet bij. Omdat bij die straf na 25 jaar gekeken moet worden of er gratie kan worden ver leend, bestaat de kans dat hij na die 25 jaar vrijkomt. 2 Waarom niet levenslang en tbs? Voor justitie is het van levensbelang dat als P. ooit weer terug zou keren in de samenleving, hij in elk geval is behan deld aan zijn stoor nissen. Psychologen en psychiaters con stateerden een bor- derline stoornis en een anti-sociale stoornis bij hem. Een tbs-behandeling met dwangverpleging moet ervoor zorgen dat hij de juiste be handeling krijgt. Maar omdat een le venslange celstraf in combinatie met tbs juridisch niet moge lijk is, kiest het OM voor een celstraf die het mogelijk maakt dat P. zo lang moge lijk vast zit. 3 Een lange celstraf en tbs. Komt hij ooit uit de kliniek? Dat is zeer de vraag. Hoewel P. zelf zegt te willen meewerken aan behandeling, is het de vraag of P. ooit nog voet buiten de cel of een tbs-kli niek zal zetten. De twee deskundigen van het Pieter Baan Centrum die maan dag aan de tand werden gevoeld over hun bevindingen, zeiden dat de kans op herhaling bij P. groot is. iuiv\A a*/t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5