II Instorten dak Napoleonschuur is geen catastrofe 7 RESTAURATIE GEMAAL Oude gemalen staan vaak op de mooiste plekken in het landschap. Fruitteler Senny Capelle heeft die van Ouwerkerk helemaal gerestaureerd. Hij woont er nu, midden in de natuur. Voorbereiding nieuwbouw Pieter Zeeman et was een krot. Met kapotte ramen, gebro ken muren en een in gestort dak. Overwoe kerd door bomen en struiken - misschien maar goed ook, zo vervallen als het was. Maar wie nu vanaf de Zuiddijk naar be neden rijdt, wordt overvallen door een wauw-effect. De bouwval is omgetoverd tot een paleis. Het lijkt wel een kerkje, midden in het paradijs. Op het terras aan de voorkant, aan de zijkant van het huis, aan de achterkant en helemaal boven in het uitkijktorentje: overal staan fijne zitjes. Eén lievelingsplekje uitkiezen is namelijk geen doen, dit huis heeft er te veel. Uitzicht Maar als Jeannette Capelle dan toch moet kiezen, dan is het de achterkant. Met uitzicht op het water en de eenden die er hun kuikens leren zwemmen. Er ligt een bootje, waarmee je zo naar Oosterland vaart of de andere kant op, naar Ouwerkerk. „Hebben we ook al een paar keer gedaan. Het is echt vakantie, in je eigen huis." Het gemaal is gebouwd in 1878, om het water bij grote regenval uit de polders van Oosterland en Sir- jansland weg te pompen, de Oos- terschelde in. Door de Waters noodramp raakte het gemaal zwaar beschadigd. Het heeft nog even gedraaid, maar daarna heeft het waterschap een nieuw elek trisch gemaal laten bouwen, een stukje verderop. Daarna is het - voor 2500 gulden - in handen gekomen van Jan Rin- gelberg, die rond het gemaal scha pen liet lopen. „Dat was mijn oom", vertelt Senny. „Als kind ben ik er toen dikwijls geweest. Het Het plekje was eigen. We wilden niet dat iemand anders het zou kopen plekje was eigen. We wilden niet dat iemand anders het zou kopen. Dus toen mijn neef het te koop zette, hebben wij het gekocht." Dat was niet 1-2-3 gebeurd en ook de toestemming om in het ge maal te mogen wonen, was niet in een middag geregeld. En toen moest de restauratie nog begin nen. Werkelijk alles moest onder handen worden genomen. „Het was in de loop der jaren helemaal vernield door jongelui die er feest jes hielden. Het is zelfs nog ge kraakt. Het spookhuis werd het genoemd." Nu, acht jaar na de aankoop, kan het zo in de sjiekste lifestylebla- den. De ramen hebben nieuw glas en de mooiste kozijnen, de muren zijn prachtig gerestaureerd en door het dak komt geen druppeltje regen meer heen. Tot het beton nen hekje aan toe is alles in oude luister hersteld. De grote regenbak van het gemaal, onder het gebouw, dient nu als opslagplaats. Het uit zicht over de Vierbannenpolder is fenomenaal. Voor Senny (55) was het de eer ste verhuizing in zijn leven. Hij was altijd op de boerderij van zijn ouders in Nieuwerkerk gebleven, waar hij nu nog appels en peren teelt. „Ik woon nu dus niet meer bij mijn werk. Dat is fijn. En als ik hier dan om me heen kijk, kom ik helemaal tot rust." Siemco Louwerse, drijvende kracht achter het plan om de oude schuur nieuw leven in te blazen, kreeg gis teren een foto toegestuurd van het ingestorte dak. „Het zat eraan te komen. Al regelmatig vielen er dakpannen naar beneden. Daarom had de gemeente al hekken om de schuur heen gezet. Maar nu is dus het hele dak aan de voorzijde naar beneden gekomen." De Napeoleonschuur, in de ne gentiende eeuw neergezet om ma teriaal voor de Grevelingendijk in op te slaan, verkeert in slechte staat. Daarom wil de gemeente Schou- wen-Duiveland er zo snel mogelijk vanaf. Flexplekken Louwerse zou er graag flexplekken inrichten en een theetuin. Samen met de dorpsraad heeft hij daar een plan voor gemaakt. Of dat doorgaat, moet later dit jaar bekend worden. Dan komt ste denbouwkundigbureau Kuiper- Compagnons met de nieuwe dorpsvisie voor Scharendijke. Louwerse zegt ook al exploitan ten achter de hand te hebben. ZIERIKZEE De gemeente Schou- wen-Duiveland wil deze zomer al vijf aannemers selecteren waar mee de aanbesteding van het nieuwe scholencomplex, met on der meer Pieter Zeeman onder dak, eind van dit jaar kan worden ge start. Gezocht wordt naar aannemers die ervaring hebben met soortge lijke projecten. Zij kunnen in schrijven op het uitgewerkte ont werp. Deze maand worden ook di verse onderzoeken gedaan die no dig zijn voor de bestemmingsplan- wijziging. In het voorjaar van 2019 wordt begonnen met de bouw. woensdag 13 juni 2018 Van spookhuis naar woonparadijs Wendy Wagenmakers Ouwerkerk A Senny en Jeanette Capelle wonen sinds maart in het oude gemaal 4. foto marieke mandemaker -Senny Capelle Het dak aan de voorzijde van de Napoleonschuur is ingestort. Geen ramp, want de monumen tale schuur aan de rand van Scharendijke wachtte toch al een opknapbeurt. Wendy Wagenmakers Scharendijke A De Napoleonschuur met ingestorte dak. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55