Krimp heeft de toekomst Toeristen betalen een kwartje meer aan taks Gratis door tunnel bij file blijft uitzondering YouTube-kanaal 2 KRIMP KLASSEN RAKEN LEEG In een schoolklas van 25 leerlingen staan in 2031 vijf lege stoelen. De krimp slaat de komende jaren flink toe. De hardste klappen vallen in Zeeuws- Vlaanderen, en op het vmbo. Commentaar De Zeeuwse scholen zien de bui al een tijdje hangen. Ze weten allemaal dat het aantal leerlingen en studenten de komende jaren verder zal dalen. Dus moet er worden samengewerkt. Dat gaat vaak niet van harte. In Zeeuws-Vlaan- deren zochten de scholen voor voortgezet onderwijs elkaar pas op toen het echt niet anders meer kon en het ministerie van Onderwijs de geldkraan dreigde dicht te draaien. Dat paar denmiddel kan de komende jaren waarschijnlijk in de kast blij ven. Want het ministerie heeft becijferd hoe het leerlingenaan tal zich zal ontwikkelen. Het Zeeuwse voortgezet onderwijs heeft in 2031 een schokkende 19 procent minder leerlingen. De noodzaak om innig samen te werken is nog nooit zo duidelijk geweest. Minister Arie Slob lijkt nog niet te beseffen wat dit voor Zee land betekent. Hij suggereert dat scholen ellende kunnen voor komen door vanaf nu niet meer te concurreren. Dat is niet rea listisch. Hier is de krimp de komende jaren zo groot dat de ver schraling van het onderwijsaanbod door sluiting van afdelingen en locaties hoe dan ook onafwendbaar is. Het is niet de vraag óf dit gebeurt, maar wanneer. Voor de Zeeuwse schoolbesturen is de koers hopelijk duide lijk. Het gaat uiteindelijk om goed voortgezet onderwijs, liefst met veel keuzemogelijkheden. Waar dat onderwijs wordt gege ven is iets minder belangrijk. Welke organisatie het doet, zal de meeste ouders en leerlingen een zorg zijn. Noodzaak om in het onderwijs innig samen te werken is nog nooit zo duidelijk geweest De opbrengsten gaan in z'n geheel naar de algemene pot. Tot dusver was de afspraak dat een deel recht streeks terug vloeide naar de re creatiesector. Het kwartje extra le vert in 2019 ruim één miljoen euro op. Dat geld wordt gebruikt voor stads- en dorpsvernieuwingsplan nen, aldus wethouder Daniël Joppe gisteren in een toelichting op de Kadernota 2019-2022. Joppe heeft de nieuwe insteek maandag toege licht voor een delegatie van de Re- cron. De brancheorganisatie buigt zich vandaag over een reactie. Het college komt de recreatiesec- De toeristenbelasting wordt gebruikt voor stad- en dorpsvernieuwing tor wel tegemoet in de geplande af schaffing van de forfaitaire toeris tenbelasting. Die maatregel wordt een jaar uitgesteld, totdat duidelijk is wat het oplevert. Recron en Hiswa voeren aan dat de verreke ning per nacht meer geld gaat kos ten aan administratie, dan het be staande afkoopbedrag, dat wordt betaald voor vaste gasten, oplevert. ALMANAK Ze is pas vier, dat meisje uit Vlissingen, en gaat nog maar sinds kort naar de basisschool, maar haar hele leven is veran derd. „Mama," zei ze laatst bij het ontbijt, „ik wil mijn eigen YouTube-kanaal." Moeder ver slikte zich in haar koffie en kreeg visioenen van hoe haar kleine meisje zou worden opge slokt door ordinaire injluencers. Ze zuchtte en zei: maak maar. Dochterlief rende weg en kwam terug met een bak Kapla. Wat doe je, vroeg haar moeder toen ze zag hoe de blokken werden gestapeld. „Ik bouw mijn eigen YouTube-kanaal." Geen actuele info leefbaarheid meer Van den Bos nog in Grevelingenschap Nieuwe lichtmasten voor de Waterwijk Majoor neemt afscheid op Tholen Kunnen alle jongeren straks nog alle vmbo-richtingen volgen in Goes, Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen en Zierikzee? En kunnen alle scholen gymnasium blijven aanbieden? Over die vragen moe ten de Zeeuwse onderwijsbestuur- ders zich de komende jaren buigen. Het aantal leerlingen neemt met een vijfde af: sommige groepen worden daardoor zo klein dat maat regelen nodig zijn. De cijfers die het ministerie van Onderwijs gisteren publiceerde drukken de scholen met de neus op de feiten. Het aantal leerlingen daalt in Zeeuws-Vlaanderen met 25,5 procent. In de Oosterscheldere- gio is dat 18,8 procent, op Walche ren 13,6 procent. Onderwijsminis ter Arie Slob waarschuwt de scho len: stop met concurreren, begin met samenwerken. „Daar ben ik het helemaal mee eens", reageert bestuurder Guus Hagt van de Mondia Scholengroep (SSG Nehalennia in Middelburg en het Scheldemond College in Vlis singen). „Hoe meer we concurre ren, hoe slechter het onderwijs af is. Dat moeten we niet meer doen." Op Walcheren en in Goes strand den enkele jaren geleden pogingen om de vmbo's te fuseren. Juist in het vmbo worden de grootste problemen voorzien, om dat het aantal leerlingen daar het sterkst daalt. De technische richtin gen zijn bovendien enorm duur, vanwege de aanschaf van machines. „Niet elke school kan het volledige vmbo-aanbod houden. We kijken hoe we de verschillende sectoren kunnen spreiden", zegt rector Jos Brand van het Ostrea Lyceum in Goes. Hetzelfde geldt voor het gymnasium. De Pontes Scholen groep (Goes en Zierikzee) en het Ostrea Lyceum hebben daar al af spraken over gemaakt, zegt Brand. Voor de middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen is afgelopen najaar een reddingsplan opgesteld door een speciale werkgroep. Het aantal leerlingen daalde zo hard dat het Zwin College in Oostburg dreigde om te vallen. Het lukte de vier Zeeuws-Vlaamse scholen niet om samen te werken. Daarom wor den ze gedwongen bestuurlijk te fuseren. Met 22 miljoen euro over heidsgeld is een plan gemaakt. De besturen boven de Wester- schelde willen een scenario als in Zeeuws-Vlaanderen koste wat kost voorkomen, zegt Mondia-bestuur- der Hagt. „We hebben gezien hoe het in Zeeuws-Vlaanderen ging. Zover willen we het niet laten ko men. Het is zuur als het allemaal onder dwang moet gebeuren. Hier geldt: een schip op het strand is een baken in de zee." Een tolvrije passage door de Wes- terscheldetunnel na een ongeval moet een uitzondering blijven. Dat schrijft het dagelijks provinciebe stuur naar aanleiding van vragen van de PvdA. Vrijdag 4 mei was de oostbuis van de Westerscheldetunnel (rich ting Borssele) urenlang tolvrij van wege verkeersproblemen in Ant werpen én in West-Brabant op de A4 en A16. Krap twee weken later ontstond door verschillende pechgevallen en een aanrijding een lange file bij de Westerscheldetun nel. Het verkeer stropte bij de tol- poortjes flink op. Voor PvdA-Sta- tenleden Bayram Erbisim en Ralph van Hertum was dat reden te vra gen of de tolpoorten voortaan kun nen worden opengezet bij filevor ming na een ongeluk. Incidenteel Gedeputeerde Staten vinden van niet. In het verleden is dat een en kele keer gebeurd om te voorkomen dat bij de afwikkeling van een inci dent nieuwe opstoppingen ont stonden. De wachttijd bedroeg dan meer dan twee uur. Het besluit werd genomen door de directie van de Westerscheldetunnel. Die doet dat alleen in specifieke situaties en zo moet het blijven, vinden GS. woensdag 13 juni 2018 Toeristen gaan vanaf volgend jaar voor het volle pond meebe talen aan het algeheel welzijn op Schouwen-Duiveland. Het col lege zet de verhoging van de toeristenbelasting tot 1,40 euro per persoon voor een overnach ting door. Ondanks fel protest uit de hoek van de recreatieon dernemers. Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Het is niet meer mogelijk actuele cijfers over leef baarheid, veiligheid en jeugd op Schouwen-Dui veland te volgen via de website Waarstaatjege- meente.nl De VNG, initia tiefnemer van de online verzameling statistieken, heeft de software terug getrokken. De gemeente Schouwen- Duiveland wacht op een alternatief, om de infor matie weer te kunnen delen. Dat is er voorlopig niet. ZIERIKZEE Wethouder Cees van den Bos mag nog een peri ode door als lid van het algemeen bestuur van de Natuur- en Recreatie schappen Grevelingen en Zuidwestelijke Delta. Col lega-wethouder Jacque- line van Burg is zijn vaste vervanger. De benoeming is een for maliteit, aangezien het gebruikelijk is dat een wethouder zitting neemt in het algemeen bestuur van het Grevelingen schap. ZIERIKZEE De Lepelaarstraat en de Poortkade in Zierikzee krijgen nieuwe lichtmas ten. De huidige led-ver lichting, die pas in 2009 is geplaatst, hebben te veel storingen en omdat onderdelen niet meer le verbaar zijn, is reparatie ook niet meer mogelijk. Philips heeft de ge meente Schouwen-Dui veland daarom een 'gun stig voorstel' gedaan. De nieuwe masten komen over een paar maanden. SINT MAARTENSDIJK Majoor Christine Bijl van het Leger des Heils Tho len neemt zaterdag af scheid van 'haar' korps. Samen met haar man Kees krijgt ze de verant woording over het korps Walcheren. Tot er op Tholen een andere offi cier is aangesteld, blijft ze in de zomermaanden op zondag de bijeen komsten leiden. Scholen Cornelleke Blok Het reddingsplan voor de Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen kost 22 miljoen euro overheidsgeld extra Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53