1 IJsclub viert jubileum met waterspektakel Zeezicht Festival in Breskens keert terug aan veerhaven te s?:m 7 wtmm. zv AANLEG VOLOP WERKZAAMHEDEN SLUIZENCOMPLEX Het spel staat echt op de wagen voor de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen. Zo goed als het hele sluizencomplex is kaalgeslagen. Bij de Westsluis wordt al volop gewerkt. Het zijn 'slechts' de eerste schermutselingen. Opdrachtgever Vlaams-Nederlandse Scheldecommissie (VNSC) en aanne mingscombinatie Sassevaart hebben gisteravond alle geïnteresseerden in het Portaal van Vlaanderen weer eens bijge praat. Steevast is de belangstelling groot. Terneuzen leeft mee met het grootste waterbouwproject sinds de West- en Oostsluis zijn aangelegd, vijftig jaar geleden. Tot nu toe hebben gebruikers van het sluizencomplex nog wei nig gemerkt van de voorberei dende werkzaamheden. Tot de Nieuwe Sluis gereed moet zijn in 2022, zal de verkeersoverlast ook binnen de perken blijven, wordt beloofd. Met één verandering krijgt iedereen al wel snel te ma ken. Vanaf half augustus wordt de maximumsnelheid op het sluizen complex verlaagd van 70 naar 50 kilometer per uur. Dat blijft zo na de oplevering van de Nieuwe Sluis. Brommers moeten op de hoofdrijbaan. Rotonde De verlaging van de maximum snelheid valt samen met het begin van de aanleg van een nieuwe ro tonde bij de Oostsluis, op het kruispunt Buitenhaven-Binnen- vaartweg-Schependijk. Dit werk loopt van 13 augustus tot 1 oktober. Inmiddels wordt al volop gewerkt aan een wegomleiding ten zuiden van de Westsluis. Een nieuwe frontmuur is daarvoor no dig als waterkering. De derde week van juni begint het heiwerk. In totaal 61 buispalen en 214 dam planken worden aangebracht. Opdrachtgever VNSC en aanne mingscombinatie Sassevaart zet ten alles op alles om het scheep vaart- en wegverkeer zo weinig mogelijk te hinderen. Daarom is ervoor gekozen bij de Westsluis, vlakbij het busstation, een keten park te maken. Het personeel kan daarvandaan gemakkelijk bij de bouwlocatie komen. Een beton en bentonietcentrale komen ook dichtbij het werk, aan de Zeevaart- weg, waar eerder gebouwen van Rijkswaterstaat stonden. In juli begint de bouw van de centrales. Op het hoogtepunt van de bouw werken vijf- a zeshonderd mensen aan de sluis „Wij veroorzaken geen schade", verwoordt VNSC-omgevingsma- nager Harm Verbeek als uitgangs punt. De bouwmethode van de Nieuwe Sluis is anders dan bij de sluizenbouw vijftig jaar geleden, toen veel schade in de Terneu- zense binnenstad ontstond. Kwetsbaar Toch wordt het zekere voor het onzekere genomen. Tal van peil buizen zijn geslagen om verande ringen in het grondwaterpeil te meten. Van de in theorie kwets baarste panden, aan de Benelux- weg, Stationsstraat en aan de rand van de binnenstad, zijn vooropna mes gemaakt. Schade-expertbu reau Crawford Broadspire uit Ca- pelle aan den IJssel is in de arm ge nomen als onafhankelijke partij. Op het hoogtepunt van de bouw werken vijf- a zeshonderd mensen aan de sluis. De verwachting is dat tweehonderd van hen tijdelijk ge huisvest moet worden. Hierover wordt gesproken met de gemeente Terneuzen. VNSC heeft ook nog iets leuks in petto. Half juli verrijst een vijf a zes meter hoog uitkijkpunt bij de bouwlocatie. Zonder lift, maar wel permanent toegankelijk voor de vele nieuwsgierigen. Aan het water van de Veste in IJ zendijke komt zaterdag een enorme schans te staan. IJsclub De Veste bestaat tachtig jaar en viert dat met 'Blij dat ik glij'. Het ludieke evenement is geïn spireerd op het tv-programma Te land, ter zee en in de lucht, waarbij deelnemers in een tobbe of rub ber bootje van een schans afglij den en zo snel mogelijk de bel in het water moeten bereiken. De ijsclub deed dit vijf jaar geleden ook. „We hebben nu rond de twintig aanmeldingen in alle leef tijden. Meedoen mag vanaf elf jaar", zegt voorzitter Ronald Pijcke. De ijsclub, die elf leden telt, is druk bezig met de voorbe reidingen. Naast het waterspekta kel is er zaterdag eten en drinken te koop, er is een springkussen en muziek. Wethouder Peter Ploe- gaert geeft om 13.00 uur het start sein. Er zijn duikers in het water die toezien op de veiligheid. Het terrein gaat om ri.00 uur open en alle vaartuigen worden eerst in de straat Boulevard opgesteld. Opgeven cauwels@zeeland- net.nl of rtpijcke@hetnet.nl Het Zeezicht Festival in Breskens is terug, op een vertrouwde plek. Na een jaar pauze wordt er zaterdag aan de oude veerhaven gedanst op muziek van negentien dj's. Vanaf twee uur 's middags kun nen bezoekers dansen aan zee met onder meer Kabale und Liebe, Björn Wolf, Rowen Clark en Nick Bril. Op het hoofdpodium voert elektronische muziek (house en techno) de boventoon en op het tweede podium klinkt disco, funk en afromuziek. Ook is er een 'disco bingo'. Kunstenaars Gavin Jonk man en Alexander Buys zijn daar naast aanwezig en onder meer de Smaakmaker, Blend en BUN Ant werpen zorgen voor eten. Net als bij de eerste editie van Zeezicht is duurzaamheid belang rijk en wordt het project 'generatie moestuin' van Stichting Buitenge woon in Oostburg financieel ge steund. In 2016 hield Zeezicht de eerste editie, maar nam het festival vorig jaar een pauze. De gemeente Sluis adviseerde een andere locatie te zoeken, nadat een paar omwo nenden hadden geklaagd over ge luidsoverlast. Alternatieve locaties die Zeezicht aandroeg, vond Sluis echter niet geschikt. Er werd verder gezocht voor 2018 en zo kwam toch de veerhaven weer in beeld. „We hebben een maand geleden buurtbrieven rondgebracht en buurtbewoners gesproken. De meesten waren positief over het initiatief en gaven aan er geen last van te hebben. Dit in combinatie met het feit dat we netjes om twaalf uur 's nachts stoppen", laat dj en medeorganisator Kajan Chow we ten. Een kaartje in de voorverkoop (vloed) kost 19,50 euro en aan de deur (stormvloed) 22,50 euro. De organisatie verwacht rond de 700 bezoekers. woensdag 13 juni 2018 Terneuzen leeft mee met Nieuwe Sluis Harmen van der Werf Terneuzen !™I»' lllllU1Hll1ll.li. SXE9E! i* j4 I gjS -■ i-*v ---ft ■JFni'wfF*. J 1 Grondwerken voor het vrijmaken van de noordkade van de West- sluis. FOTOCAMILESCHELSTRAETE Vijf a zes meter hoog uit kijkpunt dat bij de bouwlo catie zal verrijzen. FOTO VLAAMS NEDERLANDSE SCHELDECOMMISSIE Sophie Stockman IJzendijke Sophie Stockman Breskens Meer informatie op zeezichtfesti- val.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52