g-3 Krimp heeft de toekomst 'Paviljoen Waterdunen is echt kansloos' Gratis door tunnel bij file blijft uitzondering YouTube-kanaal 2 KRIMP KLASSEN RAKEN LEEG .fBuriw In een schoolklas van 25 leerlingen staan in 2031 vijf lege stoelen. De krimp slaat de komende jaren flink toe. De hardste klappen vallen in Zeeuws- Vlaanderen, en op het vmbo. Commentaar De Zeeuwse scholen zien de bui al een tijdje hangen. Ze weten allemaal dat het aantal leerlingen en studenten de komende jaren verder zal dalen. Dus moet er worden samengewerkt. Dat gaat vaak niet van harte. In Zeeuws-Vlaan- deren zochten de scholen voor voortgezet onderwijs elkaar pas op toen het echt niet anders meer kon en het ministerie van Onderwijs de geldkraan dreigde dicht te draaien. Dat paar denmiddel kan de komende jaren waarschijnlijk in de kast blij ven. Want het ministerie heeft becijferd hoe het leerlingenaan tal zich zal ontwikkelen. Het Zeeuwse voortgezet onderwijs heeft in 2031 een schokkende 19 procent minder leerlingen. De noodzaak om innig samen te werken is nog nooit zo duidelijk geweest. Minister Arie Slob lijkt nog niet te beseffen wat dit voor Zee land betekent. Hij suggereert dat scholen ellende kunnen voor komen door vanaf nu niet meer te concurreren. Dat is niet rea listisch. Hier is de krimp de komende jaren zo groot dat de ver schraling van het onderwijsaanbod door sluiting van afdelingen en locaties hoe dan ook onafwendbaar is. Het is niet de vraag óf dit gebeurt, maar wanneer. Voor de Zeeuwse schoolbesturen is de koers hopelijk duide lijk. Het gaat uiteindelijk om goed voortgezet onderwijs, liefst met veel keuzemogelijkheden. Waar dat onderwijs wordt gege ven is iets minder belangrijk. Welke organisatie het doet, zal de meeste ouders en leerlingen een zorg zijn. Noodzaak om in het onderwijs innig samen te werken is nog nooit zo duidelijk geweest Dat laat wethouder Peter Ploegaert (Sluis) weten in een reactie op een oproep van de VVD en het CDA in de gemeenteraad. Die riepen tij dens een commissievergadering op om te zoeken naar een mogelijk heid om bij het nieuwe natuur- en recreatiegebied bij Groede een loca tie te zoeken voor een nieuw pavil joen. Dat zou eigenlijk verrijzen in de omgeving van 't Killetje, maar het waterschap geeft daar bij nader inzien geen toestemming voor. Het strand is er, na kustversterkings- werk, te smal geworden. Het CDA en de VVD willen een alternatieve plek, bijvoorbeeld in de buurt van de vuurtoren. Er worden straks im mers veel mensen in Waterdunen verwacht. Volgens wethouder Peter Ploegaert is dat kansloos. „In 2019 In 2019 moeten de plannen helemaal rond zijn, dat gaan we niet halen gaat de Kustvisie gelden - dan moe ten plannen helemaal rond zijn. Dat gaan we niet halen. Bovendien zitten we ook met eigen regels. Zo moet er een bepaalde afstand tus sen twee paviljoens zitten." ALMANAK Ze is pas vier, dat meisje uit Vlissingen, en gaat nog maar sinds kort naar de basisschool, maar haar hele leven is veran derd. „Mama," zei ze laatst bij het ontbijt, „ik wil mijn eigen YouTube-kanaal." Moeder ver slikte zich in haar koffie en kreeg visioenen van hoe haar kleine meisje zou worden opge slokt door ordinaire injluencers. Ze zuchtte en zei: maak maar. Dochterlief rende weg en kwam terug met een bak Kapla. Wat doe je, vroeg haar moeder toen ze zag hoe de blokken werden gestapeld. „Ik bouw mijn eigen YouTube-kanaal." 'Fietspad moet er toch komen' Bestelbusjes uit winkelstraten Gemeente: gratis fiets op de boot CLINGE Van alles wat op Highland Games Kunnen alle jongeren straks nog alle vmbo-richtingen volgen in Goes, Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen en Zierikzee? En kunnen alle scholen gymnasium blijven aanbieden? Over die vragen moe ten de Zeeuwse onderwijsbestuur- ders zich de komende jaren buigen. Het aantal leerlingen neemt met een vijfde af: sommige groepen worden daardoor zo klein dat maat regelen nodig zijn. De cijfers die het ministerie van Onderwijs gisteren publiceerde drukken de scholen met de neus op de feiten. Het aantal leerlingen daalt in Zeeuws-Vlaanderen met 25,5 procent. In de Oosterscheldere- gio is dat 18,8 procent, op Walche ren 13,6 procent. Onderwijsminis ter Arie Slob waarschuwt de scho len: stop met concurreren, begin met samenwerken. „Daar ben ik het helemaal mee eens", reageert bestuurder Guus Hagt van de Mondia Scholengroep (SSG Nehalennia in Middelburg en het Scheldemond College in Vlis singen). „Hoe meer we concurre ren, hoe slechter het onderwijs af is. Dat moeten we niet meer doen." Op Walcheren en in Goes strand den enkele jaren geleden pogingen om de vmbo's te fuseren. Juist in het vmbo worden de grootste problemen voorzien, om dat het aantal leerlingen daar het sterkst daalt. De technische richtin gen zijn bovendien enorm duur, vanwege de aanschaf van machines. „Niet elke school kan het volledige vmbo-aanbod houden. We kijken hoe we de verschillende sectoren kunnen spreiden", zegt rector Jos Brand van het Ostrea Lyceum in Goes. Hetzelfde geldt voor het gymnasium. De Pontes Scholen groep (Goes en Zierikzee) en het Ostrea Lyceum hebben daar al af spraken over gemaakt, zegt Brand. Voor de middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen is afgelopen najaar een reddingsplan opgesteld door een speciale werkgroep. Het aantal leerlingen daalde zo hard dat het Zwin College in Oostburg dreigde om te vallen. Het lukte de vier Zeeuws-Vlaamse scholen niet om samen te werken. Daarom wor den ze gedwongen bestuurlijk te fuseren. Met 22 miljoen euro over heidsgeld is een plan gemaakt. De besturen boven de Wester- schelde willen een scenario als in Zeeuws-Vlaanderen koste wat kost voorkomen, zegt Mondia-bestuur- der Hagt. „We hebben gezien hoe het in Zeeuws-Vlaanderen ging. Zover willen we het niet laten ko men. Het is zuur als het allemaal onder dwang moet gebeuren. Hier geldt: een schip op het strand is een baken in de zee." Een tolvrije passage door de Wes- terscheldetunnel na een ongeval moet een uitzondering blijven. Dat schrijft het dagelijks provinciebe stuur naar aanleiding van vragen van de PvdA. Vrijdag 4 mei was de oostbuis van de Westerscheldetunnel (rich ting Borssele) urenlang tolvrij van wege verkeersproblemen in Ant werpen én in West-Brabant op de A4 en A16. Krap twee weken later ontstond door verschillende pechgevallen en een aanrijding een lange file bij de Westerscheldetun nel. Het verkeer stropte bij de tol- poortjes flink op. Voor PvdA-Sta- tenleden Bayram Erbisim en Ralph van Hertum was dat reden te vra gen of de tolpoorten voortaan kun nen worden opengezet bij filevor ming na een ongeluk. Incidenteel Gedeputeerde Staten vinden van niet. In het verleden is dat een en kele keer gebeurd om te voorkomen dat bij de afwikkeling van een inci dent nieuwe opstoppingen ont stonden. De wachttijd bedroeg dan meer dan twee uur. Het besluit werd genomen door de directie van de Westerscheldetunnel. Die doet dat alleen in specifieke situaties en zo moet het blijven, vinden GS. woensdag 13 juni 2018 Een extra strandpaviljoen in de buurt van Waterdunen zit er écht niet in. Er is geen ruimte voor, en bestaande en toekom stige regels zitten zo'n initiatief in de weg. Martijn de Koning Waterdunen -Peter Ploegaert, wethouder Tip? redactie@pzc.nl CLINGE Langs de Kijkuitstraat ten noorden van Clinge moet alsnog een fietspad komen, vindt HulstPlus. Het waterschap schrapte de investering onlangs met andere fietspaden. Ze zijn 'te duur en leve ren te weinig op'. Hulst- Plus wijst op het toeris tisch belang van goede fietspaden en heeft B en W van Hulst daarom op geroepen het water schap te vragen het fietspad bij Clinge wel te realiseren. TERNEUZEN Het komt volgens CDA- raadslid Jos van Ginne- ken te vaak voor dat be stelbusjes op winkelope ningstijden door winkel straten in Terneuzen rij den. Op zich mag dat, bezorgbedrijven hebben een ontheffing, maar ze geven wel overlast, aldus de CDA'er. Hij heeft het college van B en W daarom gisteren schrifte lijk gevraagd maatrege len te nemen, in overleg met winkeliers en be zorgbedrijven. BRESKENS Gemeenteraad en B en W in Sluis roepen de pro vincie op om het meene men van (brom)fietsen op het veer Breskens- Vlissingen weer gratis te maken. Daar moet sinds kort voor worden be taald. Veel gebruikers laten hun voertuig nu achter op het Veerplein in Breskens, en dat werkt vandalisme in de hand, constateert VVD-com- missielid Richard de Jong. De Highland Games Hulst 2018 zijn zondag aan de Waterstraat 10 in Clinge, van 11.00 tot 18.00 uur. Naast Neder landse doen IJslandse, Schotse en Belgische spelers mee. Er is van alles wat: een whisky- bar, Vikingdorp, haggis, Keltische dansdemo's, kidsgames en food- trucks. Scholen Cornelleke Blok Het reddingsplan voor de Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen kost 22 miljoen euro overheidsgeld extra Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50