ftft 12 Goed vanuit historisch oogpunt, maar ook ecologisch verantwoord i t •W Na 400 jaar wordt de 40 meter brede slotgracht van het kasteel van Wouw in ere hersteld, dankzij geld van de provincie. „We kunnen hier ook overtollig regenwater in opvangen." Historische figuren als de Heren van Breda, de Markiezen van Ber gen op Zoom en zelfs prins Maurits kenden de kasteelmuren van bin nen en van buiten. Het kasteel van Wouw spreekt al eeuwen tot de verbeelding. De burcht werd tot begin 17de eeuw omringd door een slotgracht van ruim 40 meter breed. Die gracht wordt 400 jaar later in ere hersteld. De provincie Noord-Brabant trekt bijna 3 ton uit om de gracht uit te laten graven. Het geld wordt ver strekt aan de gemeente Roosendaal, het waterschap Brabantse Delta en de Stichting Kasteel van Wouw. Waterberging Wethouder Toine Theunis (Cul tuur) is blij met de provinciale bij drage. „We kunnen nu aan de slag met een plan van aanpak. Het is niet alleen vanuit recreatief en histo risch oogpunt goed dat de gracht terugkeert op de kasteelweide, maar we kunnen deze plek ook ge bruiken als waterberging. Het mes snijdt aan twee kanten. De ge meente Roosendaal heeft ook een taak te vervullen als het gaat om de opvang van overtollig regenwater. Dat doen we samen met het water schap. De gracht past in het plaatje Veel mensen hebben geen idee dat hier ooit zo'n groot kasteel stond van ecologische verbindingszones." René Hermans, bestuurslid van de Stichting Kasteel van Wouw, is ook in zijn nopjes met het geld dat vanuit Den Bosch wordt overge maakt. „Dit geeft ons de mogelijkheid om het water echt terug te laten ke ren. En het zand dat straks wordt uitgegraven, kunnen we gebruiken om de aarden omwalling terug te krijgen." Bastions De burcht werd rond 1500 versterkt met vier bastions en een slotgracht van ruim 40 meter breed. In de Tachtigjarige Oorlog ging het mis. Het kasteel werd in puin geschoten en in de 17de eeuw werd het verder ontmanteld. De Stich ting Kasteel van Wouw heeft de grond sinds 2014 in erfpacht. Eige naar is de gemeente Roosendaal. Sinds 2016 zijn archeologen en vrijwilligers van de Stichting Kas teel van Wouw bezig om de con touren van het kasteel aan de noordwestkant van het dorp bloot te leggen. Onder meer de restanten van de zuidoostelijk gelegen voorpoort zijn zichtbaar gemaakt. Er zijn on der meer kanonskogels, waterput ten en de laatste trede van een wen teltrap aangetroffen. Volgens Hermans is de terugkeer van de gracht en het verder in beeld brengen van de burcht zelf goed voor het historisch besef. „Veel mensen hebben geen idee dat hier ooit zo'n groot kasteel stond. Zelfs sommige inwoners van oorspronkelijke gracht komt daar Wouw zijn hier nog nooit geweest, hopelijk verandering in, want het is Met het opnieuw uitgraven van de en blijft een bijzonder gebied." woensdag 13 juni 2018 Kasteel van Wouw krijgt gracht terug Sanne Schelfaut Wouw - René Hermans, stichting Vier torens, twee stevige poortgebouwen, met houten palen ver sterkte wallen en een heleboel water moesten rond 1550 de vijand buiten houden, zo is te zien op de grote tekening boven en de ma quette (midden) van het Kasteel van Wouw. De gracht werd in 1621 gedempt. Onderste foto: het kasteel zoals het er nu bij ligt, van bo venaf gezien, foto's west-brabants archief en tonny presser/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44