BUITEN Tobruk- bunkertjes uitGoes 9 m Onbekend is het krekengebied rond Ouwerkerk zeker niet. Dagelijks komen busladingen vol mensen een kijkje nemen naar de littekens van de Ramp, die aan de Weg van de Buitenlandse Pers nog altijd zichtbaar zijn. Zo druk als bij het Watersnoodmuseum, zo rustig is het in de polder. i et medewerking van Rijkswaterstaat, Wa terschap Scheldestro- men, Bureau Zeewe- I ringen en onderne mers is het gebied rondom het mu seum de laatste jaren aantrekkelijker gemaakt voor het publiek. Informa tiepanelen vertellen over de Ramp en D Af entoe schitterende doorkijkjes over het water de flora en fauna. Parkeren doen we bij het Watersnoodmuseum. In een zomers weekend is het daar zoeken naar een plekje. Tussen de caissons door lopen we naar de Oosterschel- dedijk, waar een buitendijks pad is aangelegd. Daar maken fietsers en wandelaars gretig gebruik van. Op deze plek start een route van krap 9 kilometer. Die is aangeduid met rode paaltjes. Zeehonden Buitendijks heb je een prachtig uit zicht over de Oosterschelde. Als je ge luk hebt, zie je er bruinvissen zwem men. En op de zandplaat ligt het op een zonnige dag vol zeehonden. Te gen de dijk ligt een proefVak met vijf tien verschillende soorten dijkbekle- ding die door de jaren heen zijn ge bruikt om het achterliggende land te beschermen. Kort nadat de dijk een knik maakt, lopen we die af en steken de Nieuwendijk over. Via een bosje lopen we het krekengebied in. Dat is ontstaan als gevolg van het breken van de dijken in 1953. Het pad is goed toegankelijk, met af en toe schitte rende doorkijkjes over het water. Ide aal om te vissen. Het tweede deel langs de kreek, vanaf de Stelweg zuidwaarts, is een stuk smaller. Staatsbosbeheer heeft een pad gebaand door het riet en het hoge gras. Hier waan je je even weg van de wereld. Het land met aardap pels ligt hoger, waardoor je beschut loopt. En in de verte doemt het kerk torentje van Ouwerkerk op. Daar kronkelt het paadje, om de kreek, heen. Via de Baalpapenweg passeren we even later camping 't Sluitgat en De Kreekoever. In Ouwerkerk over heerst rust. Geen winkels, geen school. Alleen twee senioren die op de Ring een praatje met elkaar ma ken. Via de Oostweg lopen we het dorp uit. Wie wil kan nog een om metje maken rond een uitloper van een kreek of langs het water terugke ren naar het Watersnoodmuseum. Daar wordt duidelijk hoe het water in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 een gigantisch gat in de dijk heeft geslagen. Van de 565 inwoners die Ouwerkerk dan telt, komen er 91 om. Het dorp krijgt landelijke be kendheid omdat het dijkgat pas na negen maanden kan worden gesloten. Het museum gaat daar dieper op in. Met in de caissons krantenberichten en fotomappen vol over wat zich af speelde tijdens de Ramp. De caissons en kreken laten zien dat de strijd te gen het water er nu ook nog is. UIT DE ZEEUWSE KLEI In de nieuwe woonwijk Aria te Goes zijn in december 2014 twee bijzondere 'archeologische' objec ten opgegraven. Het waren twee kleine betonnen geschutbunkers uit de Tweede Wereldoorlog, zo genaamde Tobruk-bunkers. De Duitsers gebruikten ze vanaf 1942 als losstaande gevechtsruimten met een gat aan de bovenzijde. Ze fungeerden vermoedelijk als ob servatiepost of mitrailleurnest en werden meestal door twee perso nen bemand. Er moeten nog twee of zelfs drie van dergelijke bunker- tjes in de directe omgeving heb ben gestaan, want ze vormden on derdeel van een complex met een grotere bunker. Ze zijn in de jaren zeventig van de vorige eeuw de bodem ingeduwd om landbouw grond te creëren. Nadien is het ge bied ook nog opgehoogd. De op gravingen werden uitgevoerd in opdracht van een geniebataljon van de Koninklijke Landmacht, met medewerking van het Bevrij dingsmuseum Nieuwdorp. De plaatsen waar de bunkers zich moesten bevinden, zijn opge spoord op aanwijzing van oudere mensen en aan de hand van oude luchtfoto's. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland begeleidde de graafwerkzaamheden, om geen ar cheologische resten ongezien ver loren te laten gaan. Bovendien kon worden bekeken in welke mate bodemlagen en andere archeologi sche sporen nog intact in de bo dem aanwezig waren. De eerste bunker was nog zonder archeologisch toezicht getraceerd op ongeveer 3 meter diepte. De tweede bunker is eveneens op die diepte aangetroffen. De afmetin gen van de bunkertjes bedroegen ongeveer 4,20 bij 2,50 bij 2,50 me ter. Ze zijn enkele dagen later ge licht met een grote kraan en naar het Bevrijdingsmuseum Nieuw dorp vervoerd. Met een gewicht van 30 ton per stuk was dit een hele onderneming. .T\. 4 Een informat'iepanee1 vertelt Ramp- Kon juVianastraat woensdag 13 juni 2018 GO Door riet en hoog gras Timo van de Kasteele Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Ouwerkerk Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Hans Jongepier Ontgraven Tobruk-bunkertje in Goes. Watersnoodpad Schouwen-Ouivelwd Ouwerkerk de vele doorkijkjes over het water. in het krekengebied. Zuiddijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41