Willen de Vlamingen nou meer of minder meeuwen? Eu-parlement steunt mossel- en oesterkweek 8 CONCERTRONDE OP ZOEK NAAR TALENT De drie orkesten van het Zeeuws Jeugdorkest staan aan de vooravond van een Rondje Zeeland: vier concerten de komende twee weekeinden. Tijdens de generale repeti tie vorige week vrijdag antwoordt dirigent Carlo Nabbe met een hartgron dig 'nee' op de vraag of de jonge muzikanten van de Zeeuwse jeugdorkesten klaar zijn voor de jaarlijkse concertronde. Direct daarop tovert hij een grote grijns tevoorschijn: „Maar we hebben nog een hele studiedag." Die studiedag is intussen achter de rug, zodat het Jong Zeeuws Jeugdorkest, het Zeeuws Jeugdor kest én het Zeeuws Studentenor kest op en top voorbereid zijn op het kwartet uitvoeringen. Nabbe benadrukt tijdens de generale re petitie vooral dat de muzikanten zich niet moeten verschuilen in het orkest, maar zich moeten laten zien. Hij maakt zich breed, spreidt zijn armen en roept: „Zet die luie schoollijven in beweging. Gooi al les er uit!" Toptalent De dirigent begeleidt al achttien jaar veelbelovende muzikanten uit de hele provincie. Af en toe drijft een toptalent boven dat voor een professionele carrière gaat. Leuk, vinden bestuur en dirigent, maar het samenspelen in een Zeeuws symfonieorkest voor jongeren is belangrijker. Nabbe maakte de pas 14-jarige Middelburger Rolf de Vries, die een eeuwenoude viool van het Na tionaal Instrumentenfonds be speelt en op zijn Facebookpagina en YouTtibe filmpjes van zijn vi oolspel laat zien, concertmeester van het Studentenorkest. Ook al omdat Rolf een middelbare school in Rotterdam volgt ter ondersteu ning van zijn muzikale ambities „En het maakt de weg vrij voor Vi ola Koopman om concertmeester van het Jeugdorkest te zijn. Ook Viola is er aan toe om eerste viool te spelen", verklaart de dirigent. Een concertmeester is belang rijk, ook voor jonge muzikanten, benadrukt Janine Ellen, die er geen enkele moeite mee heeft om als 21- jarige tweede violiste een concert meester van veertien te volgen. „De dirigent heeft de leiding, maar als orkestlid volg je de concert meester. Als je de tel dreigt kwijt te raken, houd je de concertmeester in de gaten om precies op tijd in te vallen. Ik vind de overgang naar pizzicato, het tokkelen met je vin gers op de viool, vaak moeilijk en ben blij als een concertmeester het juiste moment aangeeft." Bestuurslid Andrea Fonteine is blij met topmuzikanten in de di- Beweeg die luie schoollijven, gooi alles er uit! verse jongerenorkesten. Maar ze benadrukt dat het bij het Zeeuws Jeugdorkest niet om solisten draait. „We hebben alle muzikan ten nodig voor kwalitatief goede symfonieorkesten." Fonteine is ook trots op muzikanten die op twee instrumenten uit de voeten kunnen. „Sommigen bespelen vi ool en altviool en er is ook een jon gen die net zo makkelijk de con trabas als een viool bespeelt." Di rigent Carlo Nabbe is ook tevre den. Zo lang de jonge muzikanten al hun energie in de strijd gooien tenminste: zichzelf laten zien, waardoor hun instrument ook be ter is te horen. Tijdens het Rondje Zeeland is al leen het Zeeuws Jeugdorkest er elke keer bij. De jongeren van 11 tot 18 jaar spelen in de Nieuwe Kerk in Zierikzee (vrijdag 15 juni), op het Eindeloos Eiland Festival in Wissenkerke (zaterdag 16 juni), in de Westerkerk in Goes (vrijdag 22 juni) en in de Sint Jacobskerk van Vlissingen (zaterdag 23 juni). Het Jong Zeeuws Jeugdorkest, waarin muzikanten vanaf 6 jaar tot een jaar of 12 zitten, speelt op twee locaties en het Zeeuws Studenten orkest, gevorderde tieners en jonge twintigers, is tijdens de drie kerk- concerten te horen. Alleen tijdens het afsluitende concert in Vlissin gen kunnen belangstellenden het muzikale talent van alle drie orkes ten aan het werk horen en zien. Het Europees Parlement wil dat nationale regeringen en de Euro pese Commissie actie onderne men tegen de gevaren die de mos sel- en oesterkweek bedreigen. Het Europees Parlement steunde gisteren in Straatsburg de oproep van de Nederlandse Euro parlementariër Annie Schreijer- Pierik (CDA) om de bedreigingen voor de schaal- en schelpdiersec tor aan te pakken. Ze noemde daarbij het oesterherpesvirus en de Japanse oesterboorder die een plaag zijn voor de kwekers in Zee land. Schreijer-Pierik wil dat aqua- cultuurproducten die de Europese Unie binnenkomen aan dezelfde milieu- en voedselveiligheidsei- sen voldoen als Europese schaal dieren en kweekvis. „Erg jammer dat er nog steeds geen gelijk speelveld is hierbij. Ondertussen komen van buiten Europa visproducten binnen waarbij enorm veel antibiotica wordt gebruikt", aldus de Euro parlementariër. Ook binnen de Europese Unie moeten milieu- en voedselveilig- heidsregels gelijk worden om oneerlijke concurrentie te voorko men, zo eist het Europees Parle ment op voorstel van het CDA. Meeuwen: willen we er meer of minder van? Aan de Vlaamse kust worden ze het niet eens. In Zee- brugge proberen ze de vogels te sti muleren te gaan broeden, in Blan- kenberge proberen ze juist te voor komen dat er jonge meeuwtjes uit eieren kruipen. Kustgemeenten klagen al jaren over het aantal meeuwen. De bees ten worden steeds brutaler: ze gris sen eten uit handen van mensen, pikken vuilniszakken open, poepen overal en nestelen op de daken van huizen. Milieuclubs trekken aan de bel: volgens hen is het aantal broedpa- ren in vijf jaar tijd teruggelopen van vijfduizend naar tweeduizend. Twee kilometer verderop, in Blankenberge, noemt burgemees ter Ivan de Clerck in Vlaamse me dia de afname van het aantal meeuwen juist 'goed nieuws'. De kustgemeente had afgelopen voor jaar een Europese primeur: het is de eerste die anticonceptiemiddelen door lokvoer strooit om de vogels tijdelijk onvruchtbaar te maken. Daarnaast vervangt Blankenberge eieren door nepexemplaren. Die maatregelen werpen hun vruchten af, concludeert het gemeentebe stuur, dat laat weten er zeker mee door te gaan. PZC ONLINE Nu knuffel ik mijn dochters dage lijks, maar als ze straks thuisko men van school ga ik ze even heel goed vast houden. woensdag 13 juni 2018 Jeugdorkesten zijn klaar voor een Rondje Zeeland René Hoonhorst Vlissingen -Carlo Nabbe, dirigent Theo Giele Straatsburg Martijn de Koning Zeebrugge (B) NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER Wia Aalders @wiaaalders Het Openbaar Ministerie heeft 28 jaar cel en tbs met dwangverpleging ge ëist tegen Michael P. voor het doden en verkrachten van Anne Faber. Moord is volgens het OM niet bewe zen, omdat niet is vast te stellen dat P. haar met voorbedachten rade heeft gedood. Wel heeft hij vol gens de aanklagers gepro beerd de verkrachting te verhullen door haar te doden. ONLINE TOPVIJF 1. Storing bij Delta legt Wmo-vervoer plat: '1200 ouderen gedupeerd 2. Man die Sprotje in oven stopte: Spijt? Nee, die kat was vervelend! 3. Twee gewonden bij on geval Axel 4. 'Bedreiger van Abouta- leb uit Sint Maartensdijk was volledig ontoereke ningsvatbaar' 5. Opnieuw Duitse tiener (15) om het leven gebracht Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie fjj facebook.com/depzc 1®) @pzcredactie Dirigent Carlo Nabbe roept de leden van het Zeeuws Jeugdorkest op zich 'te laten zien'. Links van de dirigent concertmeester Viola Koopman, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40