Missie Mali stopt in 2019 Last Minutes 3 Ellis Boogers meldt examenuitslag Geslaagd? Gezakt? Voor de brengers van het nieuws aan de eindexamenkandidaten is het vandaag ook reuzespannend. Mentor Ellis Boogers: „Het went nóóit." Wie zal ze eerst bellen? De leerlin gen die (nog) niet zijn geslaagd? Of zal ze op alfabetische volgorde de telefoontjes plegen? Docent Ellis Boogers is er nog niet uit. Natuur lijk is het leuk om scholieren te mo gen vertellen dat ze hun diploma hebben gehaald, maar ze verwacht ook een paar minder leuke gesprek ken te moeten voeren. „Sommigen beginnen echt vreselijk te huilen. Dan zeg ik altijd: laat het maar gaan, dan ben je het lekker kwijt. Soms gaan ze dan nog harder janken." Ellis Boogers is al 30 jaar mentor van examenklassen. Eerst op een mavo in Rotterdam, nu op het Ste delijk Dalton Lyceum aan de Over- kampweg in Dordrecht. Deze ronde heeft ze vijftien 6vwo-leer- lingen op haar bellijst staan. Of ze geslaagd zijn, weet ook zij pas vandaag. Om 08.00 uur wordt bekend hoe de normering is en kan de examencommissie de defini tieve cijfers berekenen. De docen ten komen om 14.30 uur samen om te bespreken wie zijn gezakt. En dan, vanaf 15.00 uur, trekt ze zich terug in een lokaal om alle leerlin gen te bellen. „Ik vind het altijd spannend, maar ook een eer dat ik ze mag vertellen dat ze hun di ploma hebben gehaald." Zenuwen Om de dag een beetje door te ko men, hebben de leerlingen gister avond een gala gehad. „Zodat ze lekker kunnen uitslapen en de dag iets minder lang duurt", zegt Boo gers. Hoewel de zenuwen aan de andere kant van de lijn niet altijd even heftig opspelen. „Ik heb wel eens een jongen moeten bellen, een twijfelgeval, die nam gewoon niet op. Toen dacht ik: prima, je wacht maar lek ker. Ik ben eerst de andere leerlingen gaan bellen en heb hem daarna pas weer gebeld. Dus ik zei: je nam niet op. Zegt ie: nee, ik hoorde de telefoon niet. Nou, dat kan toch niet, die telefoon heb je toch continu in je hand?" De reacties, Boogers kan ze uitte- OPROEP kenen. De heel slimme leer lingen willen vooral weten welke cijfers ze hebben ge haald. „Ze willen cum laude slagen." Maar er zijn al tijd wel een paar twijfelgevallen. „Die gaan huilen of gillen. Soms gillen ze zo hard dat ik mijn tele foon een meter van mijn oor moet houden." En er is een categorie leerlingen die zegt: oh, ik had niet anders verwacht. „Die reactie krijg ik echt regelmatig. Nou, die leerlin gen spreek ik de volgende dag nog even aan hoor. Alsof het allemaal zo vanzelfsprekend is." Lauwtjes Het zijn meestal de jongens die lauwtjes reageren. Van die jongens die in de klas altijd zaten te 'vegete ren', zoals Boogers het noemt. „In het begin maakte ik me nog druk om die gasten, want dan was ik bang dat ze het niet zouden redden. Maar dat doe ik niet meer. Echt, die gaan jarenlang met vijfjes en zesjes over. En dan doen ze hun examen en halen ze zevens of hoger. Dan worden ze ineens wakker. En die meiden maar jarenlang blokken." Geniet ze er dan ook van als juist zo'n jongen een keertje niet in één keer slaagt? „Nee", zegt ze resoluut. „Ik vind het nooit leuk als een leer ling zakt." Telefoon Wat Boogers ook niet leuk vindt, is iets van een compleet andere orde: het verdwijnen van de vaste tele foon. Toen die nog in vrijwel alle gezinnen in huis stond, zaten kin deren en hun ouders er samen naar te staren als de examenuitslag kwam. „Dan hoorde je die ouders op de achtergrond: en, en, en? Of de hele familie gilde met die leerlin gen mee." Nu belt Boogers leerlingen recht streeks op hun mobiele tele foon. „Ze lopen op de gekste plek ken. Ik had er vorig jaar nog eentje die zei: 'Mevrouw, even wachten, ik sta net af te rekenen in de super markt'." Ze vindt het jammer als ouders er niet bij zijn als hun kind de uitslag krijgt. Je wilt dan toch de champagne ontkurken en de vlag ophangen? Het slagen lijkt soms bijzaak." De huidige 290 militairen in het Afrikaanse land blijven er in elk geval nog tot eind dit jaar. In de maanden daarna komen zij terug. Bronnen rond het kabinet stel len dat Defensie de huidige mis sies het liefst wil voortzetten, maar dat er bij regeringspartijen zorgen zijn of dit kan. Het is geen geheim dat de krijgsmacht na jaren van be zuinigen op het tandvlees loopt. Als de missie in Afghanistan wordt uitgebreid - waar het kabinet op voorsorteert - en Nederlandse mi litairen ook langer in Irak blijven - een wens van in elk geval de Christenunie - dan moet 'ergens op de rem getrapt worden'. Het besluit van het kabinet, dat vrijdag wordt verwacht, hangt waarschijnlijk samen met een rap port van de Algemene Rekenka mer dat vandaag verschijnt. De Rekenkamer onderzocht de im pact van de missie in Mali op de i Voorkeur voor langer verblijf in Irak en uitbreiden missie in Afghanistan krijgsmacht. Ingewijden zeggen dat die missie een forse wissel trekt op het leger. In de zomer van 2016 kwamen in Kidal bij een ongeval met een mortiergranaat Henry Hoving (29) en Kevin Roggeveld (24) om het leven. Na een vernietigend onder zoek door de Onderzoeksraad voor Veiligheid bleek dat de granaten zonder controle werden gekocht en verkeerd werden opgeslagen. Jeanine Hennis (WD) stapte na die conclusies in oktober 2017 op als minister van Defensie. Nederland levert al sinds 2013 een bijdrage aan VN-missie Mi- nusma in Mali. Die moet daar de stabiliteit herstellen, na hevige aanvallen aan moslimrebellen. Vertrek snel en geniet van de zon woensdag 13 juni 2018 GO 'Als ik bel is het gillen of huilen' Ellen van Gaaien Dordrecht Wie iemand in het zonnetje wil zetten op onze site of in de krant, kan een foto, video of felicitatie insturen. Stuur op 13 juni jouw bijdrage naar ad.nl/geslaagd Mentor Ellis Boogers kent alle emoties als ze eindexamenkandidaten belt met de uitslag, foto arie kievit De Nederlandse militaire missie in Mali wordt afgebouwd en stopt in de loop van volgend jaar. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3