'Snelheid Zanddijk verder omlaag' Zeeuwse steun voor spoor Gent-Terneuzen 'Alles uit de kast voor divers Zeeuws onderwijs' 3 Hier geldt, een schip op het strand is een baken in de zee Het dagelijks provinciebestuur laat dat weten aan de PvdA-fractie, die eerder vragen stelde over de ge vaarlijke dijk. De sociaal-democra ten willen een snelheidslimiet van 6o kilometer per uur over de hele dijk. Nu geldt alleen op het boch- tigste stuk van de weg die limiet, op de rest van de route is 6o slechts een adviessnelheid. De provincie is al jaren bezig met plannen om de smalle dijk, die piept en kraakt onder het toenemende (vracht)verkeer, aan te pakken. Een totaaloplossing, zoals onder nemersvereniging en dorpsraden PvdA wil op de hele dijkeen snelheidslimiet van 60 kilometer per uur willen, is op dit moment niet haal baar. Vooral het aanleggen van nieuwe op- en afritten naar de A58 en de bouw van een spoorviaduct kosten vele miljoenen euro's; geld dat de provincie niet heeft. De eer ste fase van het project is wel be taalbaar: aanleg van rotondes en een directe aansluiting vanaf het kruispunt Zanddijk/Molendijk/ Olzendedijk op bedrijventerrein Olzendepolder. Of een tweede fase haalbaar is en hoe die er uit moet zien, wordt nu onderzocht. Die studie moet in maart 2019 af gerond zijn, laat GS weten. Mogelijk kan de provincie ge bruikmaken van de 25 miljoen die minister Cora van Nieuwenhui- zen uittrekt voor gevaarlijke pro vinciewegen. Daarvan is 1,65 mil joen euro voor Zeeland, onder voorwaarde dat bermen veiliger worden gemaakt en dat Zeeland zelf ook 4,95 miljoen bijlegt. Onze ker is nog of dat lukt en of het geld dan wordt besteed aan de Zand dijk. De provincie Oost-Vlaanderen en Gent willen voor drie jaar een pro jectcoördinator aanstellen om de uitbouw van de spoorlijn tussen Gent en Terneuzen - zowel voor goederen als personen - verder te onderzoeken. Na havenbedrijf North Sea Port en de gemeente Terneuzen steunt ook de provincie de aanstelling van zo'n coördinator. Dat kost geen geld, maar er wordt wel een Letter of Support ondertekend. Die wordt gevoegd bij een subsidieverzoek aan de Vlaamse overheid om de projectcoördinator te betalen. „Er liggen veel kansen", zegt gedepu teerde Harry van der Maas. „Die moet de coördinator gaan verken nen." Voor Zeeland is het doortrekken van het goederenspoor van Zelzate naar de Axelse Vlakte het belang rijkst. Over de combinatie met per sonenvervoer bestaan twijfels. „Personentreinen doen de kernen aan en goederentreinen houd je het liefst zo ver mogelijk buiten de ker nen", verklaart Van der Maas. De provincie is wel nieuwsgierig naar de mogelijkheid van hoogwaardige, snelle ov-voorzieningen van en naar Gent. woensdag 13 juni 2018 verzeilen in zwaar weer -Guus Hagt, bestuurder Mondia scholengroep Verwachte daling leerlingenaantal in het voortgezet onderwijs Regio Aantal leerlingen 2016 Aantal leerlingen 2031 Walcheren 2952 2550 -13,6% Oosterschelderegio 4849 3935 -18,8% Zeeuws-Vlaanderen 2601 1939 -25,5% Totaal Zeeland 10.402 8424 -19,0% bron: DUO/Ministerie van Onderwijs Ernst Jan Rozendaal Middelburg Gedeputeerde Harry van der Maas wil graag met de Zeeuwse scholen in gesprek over de prog noses voor het voortgezet on derwijs. „We moeten alles uit de kast trekken om leerlingen ook in de toekomst in staat te stellen zoveel mogelijk verschillende op leidingen in Zeeland te kunnen blijven volgen." Net als onderwijsminister Arie Slob vindt Van der Maas dat mid delbare scholen moeten samen werken om goed en divers on derwijs voor Zeeland te behou den. „Van opleidingen tot elektri cien en timmerman tot groen on derwijs, we moeten zorgen dat we dat in deze regio niet kwijtra ken." Voor het groene onderwijs in Zeeland wordt binnenkort een kwartiermaker aangesteld die gaat kijken hoe de behoeften van bedrijven en het onderwijs aanbod op elkaar kunnen wor den afgestemd. Zoiets is ook denkbaar voor het voortgezet onderwijs, aldus Van der Maas. „De scholen zijn eerst zelf aan zet. Via het georganiseerd over leg wil ik graag horen hoe zij deze cijfers duiden, wat ze zelf kunnen doen en wat ze samen met ons en de gemeenten willen aanpakken. Dan doe ik graag mee." De snelheid op de Zanddijk/ Molendijk tussen de A58 en Yerseke gaat mogelijk verder omlaag. De provincie Zeeland, eigenaar van de weg, overlegt met bewoners, dorpsraden, on dernemers en de gemeente over benodigde maatregelen. Joeri Wisse Yerseke Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35