Nog héél even Computers en telefoons plat Jeugdorkesten 'V ïjf t'M:'v* 5 "VC Kevin van der Kleij doen een Rondje Zeeland Bouw een zandkasteel dat het best weerstand biedt tegen het opkomend water. Dat was gisteren de opdracht tijdens de derde editie van The Battle on the Beach in Vlissingen. Twee leerlingen van de Jozefschool probeerden de voeten zo lang mogelijk droog te houden, maar ook zij ondervonden dat een zandkasteel het nooit wint van de zee. WyZ-wO' is uitgegroeid tot een danstopper Een groot aantal Zeeuwse bedrij ven werd geraakt door de techni sche storing in het glasvezelnet. Maandag omstreeks 19.30 uur kwa men de eerste meldingen binnen. Alleen zakelijke klanten zijn ge raakt, maar niet alle, verklaart woordvoerder Mariska van der Hulst van Delta. Wat er precies aan de hand is, was nog niet duidelijk, maar na het uitvoeren van een up date van het systeem rond 22.00 uur gisteravond, leek het netwerk weer stabiel te functioneren. Delta meldde dat de systemen gedurende de hele nacht in de gaten zouden worden gehouden. Vanochtend zou dan duidelijk moeten worden of de storing verholpen is. Noodnetwerk Onder meer Scalda en Porthos in Middelburg meldden last te hebben van vastlopende computers en ha perende telefoonverbindingen. Bij zorginstelling SVRZ was dat laatste een behoorlijk probleem. „Wij heb ben meer dan vijftig locaties. De communicatie daartussen, met IP- telefoons, loopt via het glasvezel netwerk van Delta. Gelukkig heb ben wij een noodnetwerk van gsm- telefoons om op terug te vallen, maar familieleden van patiënten konden sinds maandagavond nie mand bereiken. Gelukkig draait onze website in de cloud; daar meldden we dat wij continu be reikbaar zijn via 0900- 7879777- Ook's nachts. Verder heb ben we belletjes en fluitjes uitge reikt voor het geval het persoonlijke alarm het niet deed en hebben we extra personeel ingezet zodat we zeker wisten dat er altijd personeel in de buurt is om ze te horen." Medicijnen Ook de elektronische cliëntendos siers, waar informatie over medica tie in staat, bleken onbereikbaar. „Dat is geen probleem; belangrijke zaken als medicatie worden altijd ook op papier bijgehouden. Wat wel lastig is, het voorschrijven van medicijnen gaat normaal via de computer naar de apotheek. Dat kon niet meer. Maar de zorg is in ie der geval gegarandeerd. Dat vind ik belangrijker dan dat onze kantoor medewerkers er last van hadden. Zij konden even werken en dan lag de computer er weer uit, erg verve lend. Het is een heel gedoe. Zo'n ernstige storing hebben we nog nooit gehad." Bij Indaver in Nieuwdorp was- vooral de onstabiele telefoniever- binding problematisch, vertelde woordvoerder Femke Mackenzie. We hebben belletjes en fluitjes uitgereikt voor het geval het persoonlijke alarm het niet doet en extra personeel ingezet „Wij hebben negentien vestigin gen in Nederland en al het contact tussen collega's loopt via IP-tele- foons. Iedereen kon wel doorwer ken en af en toe was er wel contact mogelijk, maar het kostte allemaal meer moeite." Zeven cijfers Simon van Hoeve is directeur van de Gemeentelijke Vervoercentrale Zeeland die WMO-vervoer doet. Hij gaf aan dat de storing mensen raakte die naar ziekenhuis, dokter of familie moesten. „Die konden ons vandaag heel moeilijk bereiken. Ze moesten de zeven cijfers van hun zorgpas oplezen, maar telkens viel de telefoon halverwege uit en moesten ze opnieuw bellen. We hebben via Omroep Zeeland een oproep gedaan om ritjes die je kunt uitstellen, zoals boodschappen doen, te verzetten. Er werd daarna veel minder gebeld dan normaal. Gelukkig, anders zouden er enorme wachtrijen zijn ontstaan." Mogelijk zijn er ook ritten misge gaan van de circa 1600 scholieren die afhankelijk zijn van vervoer voor speciaal onderwijs. De storing trof ook de boordcomputer waar mee chauffeurs doorkrijgen wie waar moet worden opgehaald. m woensdag 13 juni 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 droge voeten ZEELAND7 -. v*f V,v. V-r i*L „w- .-v VA- Glasvezel Delta laat het afweten Een storing in de glasvezeldien sten van Delta zorgde vanaf maandagavond voor veel pro blemen bij zakelijke klanten. Computers liepen vast, digitale telefonie stokte, alarmsystemen waren onbetrouwbaar en elek tronische patiëntendossiers on bereikbaar. Ondine van der Vleuten Vlissingen -Gabrielle Davits, bestuurder SVRZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33