Enaelen Dijk geen gevaar voor gezondheid Enquête over bereik van mobiele telefoons 2 JANVANDAMME I TRUMP De cel in voor poging tot doodslag Column Het is een echte zondagmid dag. Ik hang ergens op een tuinbank in de schaduw van onze rode esdoorn. Lui, in hoofdletters. 'De heuvel braakt stoom en rook uit in alle tinten rood en oranje, vonkenregens, brandende takken en flarden boomschors wervelen hoog in de lucht'. Inmiddels ben ik een heel eind op weg in Harde grond, de spannende debuutroman van Middelburger Hubert Leeman. Een bosbrand, in het diepe zuiden van Frankrijk, niet ver van Mont- pellier. dit tijdstip? Opgewonden stem men. Het zal toch nergens bran den, is mijn eerste gedachte als ik met enige moeite in een verticale stand ben geraakt. Collega Carla en oud-collega Anita staan op de stoep. Ze waren aan het wandelen op het Brigdamse padje. In een bocht lag een onbeheerde fiets. De eigenaar bleek in de sloot beland. Grenzend aan een natuurgebied, dus vol met water waarin je pro bleemloos kunt verdrinken. Een eerdere passant was al te hulp ge schoten. Mijn collega's hielpen de duidelijk bejaarde man uit de sloot. Drijfnat, onder de modder, koud en de kluts kwijt. douche? Dat is kort en goed de dringende vraag van het wandel duo. Daar komt hij aan. Hinkend, met bloed aan zijn arm, de bril be slagen. Eric is de naam, 86 jaar, uit Vlaanderen. „Ik stink", zegt hij. Dat klopt. Hij was de hekkenslui ter van een fietsclubje met landge noten. Het duurde even voor de rest in de gaten had dat Eric van het pad was geraakt. noemt. Een monumentale man, die oude Vlaming. Communice ren is lastig, zijn gehoorapparaat zit vol water. In een geleende drie kwart broek en T-shirt zet hij niet veel later zijn tocht voort. Richting de boot in Vlissingen. 'Jullie zijn mijn reddende engelen', lacht hij naar mijn collega's. Nog een beetje ontdaan gaan we aan de thee. Lavabo. Best een mooi woord, zeggen we tegen elkaar. Mijn collega's hielpen de duidelijk bejaarde man uit de sloot DESTELLING Vandaag: Ik vind een keurmerk belangrijk. Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters IK HAAT HET &AT IK HEM LANGZAAM STEEDS MINDER BEGIN TE HATEN. 76.000 voor schade aan fruit door mezen Mila Haak tweede bij Onderwijsprijs Run op subsidie jonge landbouwers DOMBURG Boulevard voor prijs genomineerd De drie instituten presenteerden gisteravond hun voorlopige bevin dingen aan omwonenden en be langstellenden tijdens een emotio nele bijeenkomst in hotel Van Leu ven in Kloosterzande. In de zeedijk zit thermisch gereinigde grond. In theorie zou die schadelijk kunnen zijn. De instituten weerleggen dat na grondig onderzoek. De zaal was verdeeld. De bevindin gen werden door de ene wel aange nomen, door de ander niet. Een prangende vraag was hoe het kan dat mogelijk schadelijke stoffen in de dijk zijn gekomen. Daar komt een bestuursrechtelijk en strafrech telijk onderzoek naar. „Hier is iets mis gegaan. De onderste steen moet boven", aldus Jos Geluk van Rijkswaterstaat. Monitoren Het onderzoek naar de dijk loopt tot november. De conclusies zijn volgend jaar bekend, maar reden tot zorg is er voorlopig niet. De grond is afgeschermd door een kleilaag van tachtig centimeter dik. Direct contact is daardoor vrijwel onmo- De conclusies zijn volgend jaar bekend, maar reden tot zorg is er voorlopig niet gelijk en de kans op gezondheidsri sico's is verwaarloosbaar. Wel kan tijdens de aanleg kortdurende irri tatie aan huid of ogen ontstaan zijn. De kleilaag zorgt er ook voor dat milieurisico's klein zijn. Wel wordt onderzocht of er sprake van veront reiniging via het grondwater is, al is die kans gering. In 2016 is al eens een enquête uit gevoerd. Die heeft geleid tot een betere bereikbaarheid op het strand van Walcheren en in het gebied tussen Hengstdijk en Vogelwaarde. Die peiling wordt herhaald. Tot half juli kunnen inwoners via de site van de provincie (zeeland.nl) op een kaart knelpunten aangeven. Vanaf eind juli gaat het Duitse be drijf BBM Testlab op de twintig meest genoemde probleemlocaties testen uitvoeren. Vanuit een auto worden met mobiele telefoons van verschillende providers gesprekken en berichten verstuurd. De kwali teit wordt gemeten en letterlijk in kaart gebracht. In het najaar gaat de provincie de resultaten bespreken met de providers, het ministerie van Economische Zaken en het Agentschap Telecom. „Wij gaan niet over een verbetering van de bereikbaarheid", zegt gedepu teerde Jo-Annes de Bat, „maar we kunnen het wel aankaarten." MIDDELBURG Wegens poging tot doodslag en poging(en) tot zware mishandeling op zowel zijn inmid dels ex-echtgenote als zijn vriendin is de 43-jarige D.G. uit de gemeente Sluis door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot twintig maan den gevangenisstraf. Hiervan zijn er tien voorwaardelijk. Ook moet hij duizend euro schadevergoeding aan zijn ex betalen. De straf is bijna gelijk aan de eis van de officier van justitie. Die wilde ook een contact- en locatieverbod, maar hierover wordt in het vonnis niet gerept. 4 dagen halfpension aan de Rijn bij Koblenz incl. boottrip woensdag 13 juni 2018 De bel van de voordeur. Huh, op Mag hij bij jullie onder de Hij poedelt aan wat hij de lavabo Reageer op pzc.nl Gisteren: Een goed café heeft geen gang maker nodig 647 reacties MIDDELBURG Het dagelijks provincie bestuur trekt 76.000 euro uit om fruittelers te gemoet te komen die in 2016 en 2017 schade hebben geleden omdat mezen in hun appels en peren hebben gepikt. Aanvankelijk was de schaderegeling afge bouwd, zodat fruittelers vorig jaar niks meer kre gen en in 2016 nog maar 30 procent van het scha debedrag. De Raad van State oordeelde echter dat 60 procent moet worden vergoed. AMSTERDAM Mila Haak, leerlinge van Het Goese Lyceum uit Goes, heeft de tweede plaats behaald bij de KNAW Onderwijsprijs 2018. De Middelburgse won een studiebeurs van 1500 euro. Eerder werd al bekend dat ze in de top drie was geëindigd. Gisteren was de prijsuit reiking in De Rode Hoed in Amsterdam. Mila Haak maakte een ontroerend portret over haar groot vader, Het Laatste Beeld. MIDDELBURG De run op de regeling voor jonge landbouwers in Zeeland is zo groot dat het subsidieplafond met ruim 244.000 euro is overschreden. Toch kan de provincie alle 34 sub sidieaanvragen die in de cember en januari zijn in gediend honoreren, om dat het plafond eerder niet werd gehaald. Daar door is er nu genoeg geld om het totaal van 563.119 euro uit te keren. De Domburgse Boule vard van Schagen is ge kozen als kanshebber voor de Award Beste Openbare Ruimte 2018. De jury prijst het heront werp van de boulevard vanwege onder meer 'tijdloos ontwerp'. 21 juni stemt het publiek mee tijdens het Lande lijk Congres Openbare Ruimte in Breda. De thermisch gereinigde grond die in de zeedijk van Perkpolder zit, vormt geen risico voor de volksgezondheid en het milieu. Weliswaar blijkt uit metingen dat van sommige stoffen hogere waardes in de grond zitten, maar directe maatregelen zijn niet nodig. Ook de sterkte van de dijk is niet in het geding. Dat concluderen Rijkswaterstaat, Deltares en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Perkpolder De bereikbaarheid van mobiele telefoons in Zeeland is nog niet overal op orde. Via een enquête en aanvullende metingen wil de provincie erachter komen waar verbeteringen mogelijk zijn. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Hotel Restaurant Jagerhof 3 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 3 x 3-gangendiner (of buffet) incl. 2 drankjes x boottrip over de Rijn Klein afscheidscadeautje Tip: bezoek ruïne burcht Rheinfels hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2