GELD&GOED 27 Huren 1 juli is de datum waarop de meeste huren weer enkele procenten omhooggaan. Mag dat zomaar? Een goed moment om eens kritisch naar de rechten en plichten van huurder en verhuurder Het Juridisch Loket be handelde in 2017 meer dan 70.000 vragen over huren, bijna tien pro cent van alle juridische vragen. De jaarlijkse aankondiging van de huurverhoging zal ook nu weer voor een piek aan vragen zor gen. Dit zijn de vijf meest voorko mende vragen en antwoorden. Eens per jaar mag de huur van een woning worden verhoogd. Meestal gebeurt dat per 1 juli. Voor sociale huurwoningen geldt dat de huurprijs nooit boven de maximale huurprijs voor die woning mag komen. Die maximale huurprijs is geba seerd op het puntensysteem voor so ciale huurwoningen. Daarbij wordt onder meer gekeken naar soort wo ning, oppervlakte, het aantal ver warmde ruimtes en de kwaliteit van de keuken en het sanitair. Hoeveel punten jouw huis waard is en wat de maximale huur mag zijn, kun je zelf berekenen met behulp van de huur- prijscheck op huurcommissie.nl. Daarnaast is de maximale verho ging ook afhankelijk van je inkomen. Was het gezamenlijk inkomen van je huishouden in 2016 lager dan 41.056 euro, dan mag de huur in 2018 maxi maal 3,9 procent stijgen. Was je inko men hoger, dan mag de huur maxi maal 5,4 procent omhoog. Als je het niet eens bent met de huurverhoging kun je allereerst pro beren er met de verhuurder uit te ko men. Als dat niet lukt, kun je een be zwaar indienen bij de Huurcommis- sie. Die doet dan een uitspraak. Ben je als huurder of verhuurder het daar niet mee eens dan kun je in het uiter ste geval naar de kantonrechter stap pen voor een definitief oordeel. Bij huurwoningen in de vrije sec tor staat de hoogte van de jaarlijkse huurverhoging in het huurcontract. De overheid stelt geen maximale per centages vast. Het is gebruikelijk dat de huur jaarlijks wordt verhoogd met een prijsindexcijfer dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vast stelt. Staat er niets over een verho ging in het contract, dan kan de ver huurder jaarlijks elk voorstel doen. Maar: dat is slechts een voorstel. En de nieuwe huurprijs geldt pas bij een volgend huurcontract. Als huurder kun je er bezwaar tegen maken. Houdt de verhuurder voet bij stuk dan kan hij de huur opzeggen. Als je daar als huurder niet mee instemt, wacht een gang naar de rechter. Die zal beoordelen of het nieuwe aanbod redelijk is of niet. „Schimmel in de badkamer, lekkage, rottende kozijnen of andere gebreken die samenhangen met achterstallig onderhoud: daar wordt onze Huur- derslijn het meest over gebeld", zegt Marcel Trip van de Woonbond. De telefoon staat de hele dag roodgloei end met vragen over wie voor het on derhoud moet opdraaien. Het antwoord: kleine, dagelijkse reparaties, zoals binnenschilderwerk, zijn de verantwoordelijkheid van de huurder. Grote gebreken meld je als huurder bij de verhuurder, die ver plicht groot onderhoud moet plegen. Waar onderhoud achterstallig on derhoud wordt, ontstaan veel proble men. Trip: „Een huurder van een so ciale huurwoning kan bij achterstal lig onderhoud naar de Huurcommis- sie stappen. Die kan de huurprijs dan tijdelijk verlagen. Dat is een goede stok achter de deur voor de verhuur der om de gebreken aan te pakken, want de huur kan pas weer omhoog als de problemen zijn verholpen." HANDIGE ADRESSEN Huurders in de vrije sector kunnen niet naar de Huurcommissie stappen, tenzij dat in het huurcontract staat vermeld. Zij komen bij onenigheid over achterstallig onderhoud bij de kantonrechter terecht. „Ernstige ge breken, zoals een lekkend dak, zal de verhuurder op korte termijn moeten aanpakken", zegt Anneke van Kesteren, jurist bij het Juridisch Loket. Een verhuurder mag servicekosten rekenen voor diensten en activiteiten die hij of zij aan huurders levert. Die kosten moeten altijd in het huurcon tract staan. Denk daarbij aan het doorberekenen voor het betalen van rekeningen voor gas, water en elektra en klein onderhoud dat wettelijk voor rekening van de huurder is, zo als glazenwassen of het schoonma ken van het trappenhuis. De verhuurder moet elk jaar een gespecificeerd overzicht van de ser vicekosten geven, uiterlijk op 30 juni. De kosten moeten redelijk zijn er hij mag er geen winst op maken. Een huurder mag altijd inzage vragen. Dat kan. „De markt voor goedkopere huurwoningen is slecht toegankelijk, onder meer door een gebrek aan doorstroming", licht huurrecht specialist Jurjen Tuinman toe. Daar door is met name de woningnood onder jongeren, studenten, gehandi capten en grote gezinnen hoog. Om dat te bestrijden, experimenteren de grote steden in Nederland met jonge ren- en studentencontracten. Val je niet langer in de doelgroep, dan moet Mensen betalen vaak ten onrechte kosten voor bemid deling je het huis uit. Zo daagde een wo ningstichting vorig jaar met succes een 27-jarige huurder die weigerde een jongerenhuurwoning te verlaten. Nee. Alleen als een huurder expliciet opdracht geeft aan een bemiddelaar om een woning voor hem of haar te vinden, mogen bemiddelingskosten worden gerekend. Makelaars rekenen hier bijvoorbeeld vaak de prijs van één maand huur voor. „Vooral in de grote steden probe ren huurmakelaars een slaatje uit de krappe woningmarkt te slaan door het berekenen van bemiddelings kosten", zegt Marcel Trip van de Woonbond. Woningzoekers betalen dan eenmalig, los van de huur en borg, een bedrag voor hun nieuwe woning, ook wel contractkosten, ad ministratiekosten, of 'eenmalige kos ten voor de huurder' genoemd. In oktober 2015 bepaalde de Hoge Raad dat huurmakelaars geen bemid delingskosten mogen rekenen aan een huurder als die makelaar feitelijk ook voor de verhuurder werkt. Sinds juli 2016 mag een makelaar of huis baas ook geen extra kosten voor de verhuur van een kamer rekenen. „Omdat woningzoekers vaak te ho ren krijgen 'voor jou tien anderen', betalen veel mensen eenmalige be dragen ten onrechte toch", zegt Trip. Deze bemiddelingskosten kunnen huurders binnen een termijn van vijf jaar terugvragen van degene aan wie is betaald. Als die terugbetaling wei gert, zijn juridische stappen nodig. Met grote kans op succes voor de huurder, weet Van Kesteren van het Juridisch Loket. „Negenenhalf van de tien keer zal een huurder zijn geld terugkrijgen." woensdag 13 juni 2018 GO Wéér die huur omhoog? a Julia Cornelissen IWéér die huur omhoog. Welke regels gelden daarvoor? 2 Moet een verhuurder verplicht onderhoud plegen? Op juridischloket.nl vind je veelgestelde vragen over huren. Het Juridisch Loket heeft ook een Youtube- kanaal waarop jurist Anneke van Kesteren vragen bespreekt. Woonbond.nl biedt uitgebreide informatie en handige documen ten over huurzaken. Op de website van de Huurcommissie (huur- commissie.nl) is veel informatie te vinden over de geldende re gels voor (sociale) huurwoningen. Voor alle wetten en regels omtrent huren: rijksoverheid.nl 3 Hoeveel servicekosten mag mijn verhuurder in rekening brengen? 4Kun je als huurder een tijdelijk contract hebben? —Marcel Trip Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 5 Is het terecht dat een nieuwe huurder bemiddelingskosten betaalt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27