20 WK VOETBAL RUSLAND 2018 Hoe gaat bondscoach Bert van Marwijk (66) van de modale Australiërs een stuntploeg maken, te beginnen tegen Frankrijk zaterdag? „Je hoeft individueel niet de beste spelers te hebben." Afgelopen weekeinde zette Van Marwijk met The Socceroos voet op Russische bodem, na een trai ningskamp van dik drie weken in Belek aan de Turkse Rivièra. Aus tralië heeft zijn thuisbasis tijdens het WK in Kazan, de Russische stad waar het zaterdag ook tegen Frankrijk speelt. Binnen een kwartiertje rijden is het zaterdag al bij de moderne Kazan Arena. Het gemoed rond de Australi sche ploeg is onmiskenbaar anders dan drie maanden geleden in Oslo waar zijn ploeg een afgang be leefde tegen Noorwegen (4-1). Van Tsjechië (4-0) en Hongarije (2-t) werd afgelopen week gewonnen. In de laatste wedstrijd in Boeda pest kwam de winst moeizaam tot stand, maar toch, de Australische pers is inmiddels een stuk minder zwartgallig dan die avond in Oslo. En belangrijker nog: het team en de speelwijze krijgen stilaan vorm. Boodschap „Dat soort uitslagen zegt op zich zelf niet zoveel", vindt Van Mar wijk. „Voor rust tegen Hongarije speelden we zelfs slecht, ging er tactisch ook het nodige mis. Maar winnen helpt wel mee om je boodschap wat gemakkelijker uit te dragen, om spelers te overtui gen van wat je wilt. En ik moet zeggen: dat gaat over de hele linie heel redelijk." De Nederlander is bezig aan een haastklus. Nadat Van Marwijk zich in eerste instantie met Saoedi- Arabië had gekwalificeerd voor het WK en aldaar vertrok na een conflict met de nieuwe bondslei- ding, belandde hij via een omweg alsnog op het WK in Rusland, nu met Australië. Met vrijwel de zelfde Nederlandse staf, onder wie schoonzoon en assistent Mark van Bommel, staat Van Marwijk voor de zware opgave de tweede ronde te bereiken in een poule met Frankrijk, Peru en Denemarken. „Frankrijk heeft een topploeg met alleen maar klassespelers", aldus Van Marwijk. „Waar wij op moe ten hopen, is dat er bij hen wat nonchalance in sluipt, mogelijk omdat het pas de eerste groeps wedstrijd betreft. Maar uiteraard zijn de Fransen favoriet. Onze in dividuele kwaliteiten zijn minder, maar onze spelers zijn fysiek sterk, topfit en enorm gedisciplineerd. De bereidheid bij Australiërs is ongekend, dat zit er gewoon in, daar hoefje als coach eigenlijk niets aan te doen. Maar ook in cre atief en aanvallend opzicht heb ben we geprobeerd wat accenten te leggen. Ik heb altijd gezegd: je hoeft individueel niet de beste spelers te hebben, om als collectief goed te functioneren." „Elke ploeg wil tussen de linies van de tegenstander komen in bal bezit. Dat willen wij ook. Maar an dersom moet je dat óók zien te voorkomen. Toen ik met Mark (van Bommel, red.) bij de Cham- pions League-finale van 2013 was tussen Borussia Dortmund en Bayern München, zag je Gündo- gan en Bender steeds naast elkaar spelen. Hoe goed en hoe vaak hun tegenstander Thomas Müller ook de ruimtes in dook, ze bleven naast elkaar, lieten hem als het Kansloos ben je nooit, details kunnen in die paar wedstrijden het verschil maken. Ik verheug me erop ware lopen. Positioneel stonden ze zo goed, en de afstemming met de centrumverdedigers was zo per fect, dat Bayern Müller vrijwel nooit wist te bereiken. Om dat voor elkaar te krijgen, moet je op de goede momenten druk op de bal hebben, moet je positioneel goed staan, en moet daarbij je ruimteverdediging steeds klop pen. Als je vervolgens de bal on derschept, sta je als team meteen goed. Aan dat soort zaken hebben we heel veel gewerkt." „Vroeger leerden we: bij balbezit van de tegenstander moet je dicht bij elkaar spelen, de ruimtes klein maken. Verover je de bal, dan ga je juist snel uit elkaar, om zo ruimte voor jezelf te creëren. De wissel pass was dan de snelste manier om de vrije man te vinden. Maar als je naar de grote teams in het mo derne voetbal kijkt, zoals de teams van Guardiola, dan zie je dat die het anders doen. Die blijven, op het moment dat ze de bal verove ren, juist dicht bij elkaar. Met kort combinatiespel lokken ze de te genstander weg uit de belangrijk ste zones, om daarna razendsnel de ruimte te zoeken, bijvoorbeeld via een opkomende back. Het is een voorbeeld, maar het is één van de uitgangspunten die we ook bij dit Australië proberen in te slij pen." „Dat was een bewuste keuze. Ie dere coach doet dat anders, maar ik maak liever zoveel mogelijk uren op het trainingsveld. Een oefen duel kost je eigenlijk drie netto trainingsdagen, dat is kostbare tijd in een voorbereiding. Gevolg van die keuze is wel dat je zeventig tot tachtig procent van je basisploeg al in je hoofd moet hebben. Tijd om te experimenteren in oefenwed strijden is er namelijk niet." „Dat het moeilijk wordt, wisten we van tevoren. Frankrijk is straks met een selectie met zo veel goede spelers, dat het voor hen al hele maal niet uitmaakt in welk sys teem ze spelen. Die switchen moeiteloos per wedstrijd, of zelfs in een wedstrijd. Waar wij heel hard moeten werken om onze spelprincipes goed tot uitvoer te brengen, is het voor spelers als Griezmann, Pogba of Mbappé alle maal al vanzelfsprekend. Maar kansloos ben je nooit, details kun nen in die paar wedstrijden het verschil maken. Ik verheug me erop. Een WK voetbal is het mooi ste podium dat er is, maar uiter aard willen we wel een resultaat. We zijn hier niet voor de lol." woensdag 13 juni 2018 GO Bert van Marwijk: We zijn niet voor de lol in Rusland Bert van Marwijk: „De bereidheid bij Australiërs is ongekend." fotovi images Sjoerd Mossou Rotterdam Wat zijn de belangrijkste uit gangspunten in wat u wilt? - Bert van Marwijk (66) Maar juist aan de bal heeft Aus tralië niet de beste, meest crea tieve spelers. Hoe camoufleer je dat als team? Jullie speelden in de oefencam pagne maar twee oefenwedstrij den, tegen Tsjechië en Honga rije. Is het een reëel scenario: met dit team de volgende ronde berei ken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20