O DE MOOISTE effeweg.nl 0881030800 Nederlanders geven 3,6 miljard euro uit aan milieuvriendelijk voedsel Bi Rome, Florence en Venetië Hoogtepunten van Tirol, Kirchberg J 13 korting p.p Nederlanders hebben vorig jaar een recordbedrag besteed aan voedsel met een keurmerk. De verkoop van producten met zon duurzaamheidsstempel nam met 30 procent toe. Van elke zeven euro die in de kassa's van de supermarkten be landde, ging er één naar producten met zo'n keurmerk. In totaal gaven Nederlanders er 3,6 miljard euro aan uit, blijkt uit de Monitor Keur merken Retail van onderzoeksbu reau IRI. De bestedingen aan mi lieu- en diervriendelijk geprodu ceerde voedingsmiddelen zitten al jaren in de lift, maar nooit eerder was de groei zo groot. Onderzoeker Rini Emonds van IRI ziet verschillende oorzaken. „Het aanbod van duurzame pro ducten in de supermarkten neemt toe. Daar komt bij dat de crisis voor bij is. Consumenten geven hun geld weer wat makkelijker uit. Een groeiende groep vindt het boven dien belangrijk te kiezen voor eten dat lokaal, milieuvriendelijk of met respect voor dieren is geprodu ceerd. Ze willen de aarde als een goede plaats achterlaten voor hun kinderen en kleinkinderen. Keur merken helpen deze groep om be tere keuzes te maken." Het snelst groeiende en grootste keurmerk is het Beter Leven-stem pel van de Dierenbescherming. Consumenten gaven afgelopen jaar bijna 1,5 miljard euro uit aan vlees met één, twee of drie Beter Leven sterren op de verpakking. Als een supermarkt keten voor een keurmerk kiest, volgt de rest meestal snel In 2017 zijn er veel vleeswaren met het keurmerk bijgekomen in de schappen, verklaart Emonds. „Su permarkten en A-merken hebben daar met de varkensvleessector af spraken over gemaakt." Lagen tot voor kort alleen karbonades en speklapjes met het keurmerk in de schappen, nu zijn ook veel pakjes ham en leverworsten van het stem pel voorzien. Bij fabrikanten als Unox, Struik en Kips is het inmid dels bijna standaard. Voor boeren die hun varkens meer ruimte ge ven, is dat goed nieuws: zij krijgen daar beter voor betaald. Zuivel Verder zijn eieren (40 procent), koffie, thee en cacao (34 procent) producten die veel met een keur merk worden verkocht. Bij zuivel (8 procent), groente en fruit (8 pro cent) en brood (nog geen 2 procent) blijft het aandeel nog ver achter. Van alle vis die in supermarkten wordt verkocht, heeft inmiddels de helft een keurmerk (MSC voor wilde vis of ASC voor kweekvis). Albert Heijn nam drie jaar geleden het voortouw door volledig over te stappen op ASC-zalm. „Als een su permarktketen zo'n keuze maakt, zie je de rest meestal vrij snel vol gen", verklaart Emonds. „Ze willen niet achterblijven, uit angst dat ze dat klanten kost." Onderzochte keurmerken Komend jaar zullen vooral op de groente- en fruitafdelingen van de supermarkten veel meer keurmer ken opduiken, verwacht IRI. Mi lieuorganisaties hebben de druk opgevoerd om over te stappen on bespoten groenten en fruit. Super markten hebben daar met hun le veranciers inmiddels afspraken over gemaakt, zegt Emonds. „Maar overschakelen op biologische teelt kost tijd. Als een boer stopt met spuiten, duurt het nog twee jaar voor de grond gifvrij is. Het ko mende halfjaar stromen echter veel nieuwe producten met milieukeur merken het schap in." Omstreden vinkje De keurmerkenmonitor volgt al leen de voedingskeurmerken die onafhankelijk worden gecontro leerd en in de Keurmerkenwijzer van voorlichtingsorganisatie Mi- lieuCentraal als betrouwbaar zijn bestempeld. Het omstreden 'vinkje' voor zogenaamd gezondere keuzes, ingevoerd door de levensmiddelen fabrikanten, hoort daar bijvoor beeld niet bij. Evenmin als stempels die voedingsbedrijven als Unilever en Nestlé zelf op hun producten zetten en vage claims zoals 'dolfijn- vriendelijke' tonijn. vanaf 8 daagse busreis 8 daagse busreis korting €40 €40,- korting p.p. 2m (jf) woensdag 13 juni 2018 GO Keurmerk laat kassa rinkelen Annemieke van Dongen Zaltbommel —Rini Edmonds (IRI) Beter Leven tO"*" Hoe meer sterren, hoe diervriende lijker het vlees Koffie, Eerlijke handel thee, voor boeren chocolade uit regen en fruit woudlanden Van boeren met oog voor milieu Eerlijke handel voor boeren uit ontwikkelingslanden Duurzaam voedsel met zo min mogelijk schadelijke stoffen Biologisch landbouwproduct met behoud van milieu en oog voor dierenwelzijn Europees keurmerk voor biologische landbouw Vis van de duurzame visserij Duurzame kweekvisserij Diervriendelijke Franse kip VERTREKGARANTIE VERTREKGARANTIE DE topsteden van Italië in één reis! U bezoekt het romantische Venetië, gebouwd op talloze eilandjes in de Lagune. Rome is een waar openluchtmuseum met o.a. het Colosseum, deTrevi-fontein en het Vaticaan. Ook in kunststad Florence komt u ogen tekort. Een schitterende reis naar het culturele hart van Italië! PROGRAMMA Dag 1 Heenreis Dag 2 Verona Dag 3 Vrije dag of dagtocht Venetië Dag 4 Orvieto Dag 5 Rome Dag 6 Kunststad Florence Dag 7 Vertrek Italië Dag 8 Terugreis INCLUSIEF 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbijt 7 maal diner Stadstour Rome o.l.v. een gids Stadswandeling Florence o.l.v. een gids Vervoer per Comfort Class touringcar Een topper in ons reisaanbod! We rijden de imposante bergpassen: de Gerlospas en Grossglockner Hochalpenstrasse, bezoeken de beroemde Krimmler watervallen, de stad Innsbruck en de Swarovski Kristalwelten. In denbach kunt u plaats nemen in een authen tieke stoomtrein en een boottocht maken op de Achensee. In de sfeervolle stadjes Rattenberg, Kitzbühel en Zeil am See vindt u die typische Tiroler sfeer. VERTREKDATA EN PRI3ZEN 8junC469.- €429,- 6,20, 27jul€469;- €429,- 3,17 aug, 7 sepf469;- €429,- 21 sepf449j- €409. 28 sep, 20 oktf399j- €359,- VERTREKDATA EN PRI3ZEN 22, 29jun€439j- €399,- Gjul€439;- €399,- 13, 20, 27jul€449;- €419,- 10,17, 24 aug€449;- €419,- 31 aug€439;- €399,- PROGRAMMA Dagl Heenreis Dag 2 Krimmler watervallen en Gerlospas Dag 3 Swarovski Kristalwelten en Innsbruck Dag 4 Grossglockner en Zeil am See Dag 5 Rattenberg, Jenbach stoomtrein en Achensee Dag 6 Kitzbühel, Kirchberg en Alpenspektakel Dag 7 Kufstein Dag 8 Terugreis INCLUSIEF 7 hotelovernachtingen in Kirchberg 7 maal ontbijtbuffet en (3-gangen)diner Welkomstdrankje met Apfelstrudel Tirolerjodelavond in het hotel Gratis WiFi in de lobby van het hotel Vervoer per Comfort Class touringcar Fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13