Marine erkent fouten bij hulp Sint Maarten OM weer door het stof in BD-affaire EUWS 11 RIVM publiceert lange schaamlijst van sjoemelpeuken De meest schadelijke sigaretten De honderd populairste sigaretten merken in Nederland zijn 2 tot 26 keer schadelijker dan wettelijk is toegestaan, blijkt uit onderzoek van het RIVM. Het RIVM onderwierp alle merken aan de zogenaamde Canadese meetmethode, die de hoeveelheid teer en nicotine eerlijker meet. Die 'schaamlijst' die daaruit voort vloeit is nu bekend. Dus ook: wat is de ongezondste sigaret die in Ne derland te koop is? Dat is het merk Belinda Super Kings: 36,3 milligram teer zuig je als roker naar binnen met Belinda, waar 10 milligram wettelijk is toe gestaan. Goede tweede is de Marl- boro Red loos met 34,8 mg. Op plaats drie staat de Lucky Strike Original Red met 32,8 milligram teer die per peuk richting je longen gaat. Daarmee zijn deze peuken de ongezondste, maar nog niet de grootste sjoemelsigaretten. Het aantal milligram teer volgens de wettelijke meetmethode ligt bij de genoemde drie sigarettenmer ken namelijk op 10 milligram. Daarmee zijn ze alledrie nu dus ruim drie keer ongezonder dan de fabrikant opgeeft. Maar bijvoorbeeld Marlboro Prime geeft volgens de wettelijke ISO-meetmethode aan 'slechts' 1,0 milligram teer per sigaret te bevat ten. Terwijl dat volgens het RIVM 26,1 is. Waarmee Marlboro Prime dus liefst 26 keer meer teer je lon gen instuurt dan het merk zelf zegt te doen. Ook als het gaat om de versla vende stof nicotine blijft geen en kele sigaret onder de wettelijke toe gestane norm. Gemeten met de Ca nadese meetmethode bevatten de honderd sigarettenmerken per peuk twee tot zeventien keer meer nicotine dan zou moeten. De peu ken zijn dus niet alleen veel schade lijker maar ook vele malen versla- vender. Het RIVM heeft het onderzoek uitgevoerd omdat al jaren discussie is over de huidige meetmethode van schadelijke stoffen in sigaret ten. In zowal alle sigaretten zitten al jaren minuscule gaatjes die er voor zorgen dat er gewone lucht mee naar binnen wordt gezogen bij het roken. Dat verlaagt de hoeveel heid schadelijke stoffen. Bewust schade Maar de wettelijke ISO-meetme- thode (machines die het roken na bootsen) houdt géén rekening met het feit dat rokers met hun mond en vingers de kleine luchtgaatjes dichtknijpen. Daardoor krijgen ro kers in werkelijkheid veel meer schadelijke stoffen binnen dan wordt gemeten. Het RIVM toont nu aan dat dat ook klopt. Advocaat Bénédicte Ficq en tal van instanties proberen het Open baar Ministerie al tijden te bewegen om tot strafvervolging over te gaan van de tabaksindustrie, omdat siga- rettenfabrieken al decennialang zouden weten dat de ISO-meetme- thode de werkelijkheid niet weer geeft. Dus zouden tabaksproducen ten bewust schade toebrengen aan de gezondheid van miljoenen ro kers. TOP 10 Het parlement heeft fel gerea geerd op een nieuwe misser van het Openbaar Ministerie (OM) in de affaire rond BD-journalist Jos van de Ven. Het OM ging vo rige week al door het stof in haar onderzoek naar het Bossche burgemeesterslek omdat het zonder toestemming de belge- gevens van Van de Ven had op gevraagd. Gisteren volgde schoorvoe tend de ontboezeming dat er ook een mislukte poging is ge daan om een van de verdachten en de verslaggever in een hore cagelegenheid af te luisteren. Ook zijn er telefoongesprekken tussen een verdachte en de jour nalist getapt. „Hoe heeft dit kunnen gebeu ren?", vroeg Groenlinks-Ka merlid Lisa Westerveld zich gis teren af, toen ze de kwestie tij dens het wekelijkse vragenuur tje aankaartte bij minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Vei ligheid. „Wat is er mis bij het OM?", viel D66-collega Maarten Groothuizen haar bij. Grapperhaus (CDA) stelde net als vorige week dat het OM fou ten heeft gemaakt. „Journalisten moeten werk in vrijheid kunnen doen." En: „Als je weet dat een gesprek met een journalist ge tapt gaat worden, moet je dat niet inzetten." De minister beloofde de Ka mer dat hij met het OM in ge sprek gaat over aanscherping van de interne regels. Ook wees hij op de nieuwe wet die voorligt in de Eerste Kamer, waarin de rechtspositie van journalisten beter wordt geregeld. DEN HELDER De marine geeft bijna een jaar na orkaan Irma toe dat ze het natuurgeweld op Sint Maarten heeft onderschat. Er was te weinig oog voor de impact die de orkaan had op de openbare orde en veiligheid, met de plunde ringen tot gevolg. Dat zegt Commandant der Zee macht in het Caribisch Gebied Pe ter de Vin in een interview met het personeelsblad Alle Hens. De uitspraak is opmerkelijk omdat de Commandant der Zeestrijdkrach ten Rob Kramer vorig jaar nog flink uithaalde naar toenmalig premier Marlin van Sint Maarten. Volgens Marlin hadden de Neder landse mariniers niets gedaan te gen de plunderingen. Klinkklare onzin, noemde Rob Kramer dat toen: „Mijn mensen hebben bin nen de grenzen van hun moge lijkheden vanaf het eerste mo ment handelend opgetreden." Brigadegeneraal De Vin steekt nu de hand in eigen boezem. De marine realiseerde zich volgens hem onvoldoende dat vooral het bestuur en de veiligheidsdiensten ook slachtoffer waren van de ramp. Doortastend optreden was daardoor de eerste 48 uur moeilijk met de plunderingen als gevolg. Vooral winkeliers in Philipsburg moesten het ontgelden. 10 32.8 31,2 30,5 30.4 30,1 30,0 30,0 29.9 REDDING GESLAAGD woensdag 13 juni 2018 GO bevat veel rtie Victor Schildkamp Bilthoven Weer moet Justitie door het stof in de affaire rond BD- journalist Jos van de Ven. Nu voor een mislukte poging tot afluisteren in een horecagele genheid. De Tweede Kamer vraagt zich af waar het OM mee bezig is. Chris van Mersbergen Den Bosch FOTODREAMSTIMÊ In onderstaande tabel geven wij de top 10 van slechtste sigaret ten weer op basis van de hoeveelheid teer gemeten volgens de Canadese methode. Goed om te weten: de huidige wet bepaalt dat sigarettenrook maximaal 10 mg teer mag bevatten. Merknaam Belinda Super Kings Marlboro Red 100s Lucky Strike Original Red L&M Red Label Dunhill International Titaan Red Marlboro True Red Tivoli Kingsize JPS Red Belinda Filterkings Teer (mg per sigaret) 36.3 34,8 'Pak jij de benen, dan hou ik het slachtoffer vast onder de armen.' Reddingswerkers in België nemen de bot sing tussen een trein en een auto uiterst serieus als ze uitruk ken voor een ramp op het spoor bij Brussel. Het is een oefening, maar daarom niet min der waarheidsgetrouw. De training van de hulpdiensten moet er bij echte calamiteiten voor zorgen dat levens worden gered en de overlast wordt be perkt. FOTOBELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11