Kranten in N-Korea zwijgen over de top u 10 ONTMOETING Amerikaanse kernwapenexperts betwijfelen de waarde van het akkoordje tussen Trump en Kim, maar het land reageert voorzichtig positief. Ze berichten over de nationale dag van Rusland (de Koreaanse leider heeft zijn felicitaties over gebracht aan de Russische presi dent Poetin), een symposium over kasgroenten en een natio nale volksdans die 'met dank aan het wijze leiderschap van presi dent Kim Il-sung' tot nationale vrouwensport is uitgegroeid. Over de uitkomst van de belang rijkste politieke gebeurtenis in jaren tast de bevolking voorals nog in het duister. Dat is in Noord-Korea, waar enkel staatsmedia zijn, niet onge woon. Vrije toegang tot internet hebben de inwoners van het ge sloten land niet. Over recente be zoeken van hun leider aan China hoorden ze pas toen hij al lang en breed weer veilig terug was in De meeste media berichten over kasgroenten en volksdansen zijn paleis in Pyongyang. Ook over de ontmoeting tussen Kim en de Zuid-Koreaanse presi dent Moon Jae-in vernamen ze pas een dag later. Op dat gebruik is voor deze top al een historische uitzondering gemaakt. De nationale tv, pers bureau KCNA en de krant Ro- dong Sinmun deden al wel uitge breid verslag van de aankomst van Kim Jong-un. Gisterochtend toonde Rodong Sinmun op de voorpagina maar liefst elf foto's van Kims tour door Singa pore. Niet alleen het doel van de trip werd beschreven - 'een his torische eerste ontmoeting met de Amerikaanse president' - maar zelfs het feit dat Kim met een Chinees vliegtuig arriveerde. De bevolking, die is opgevoed met de doctrine dat Amerika staatsvijand nummer één is, werd afgelopen weken al voor zichtig op veranderingen voor bereid. Het nieuwe verhaal dat klinkt: het land zoekt meer inter nationale samenwerking met als doel vrede, ontwapening en - vooral - meer economische voor spoed. diplomatie is de weg voorwaarts," zegt Ben Cardin, Democraat in de buitenlandcommissie in de Senaat, op radiostation NPR. Korea-histori- cus John Delury verzekert vanuit Singapore dat de ontmoeting een goede ontwikkeling is. „De wereld is veiliger, het Amerikaanse publiek moet de positieve kanten zien." Zelfs in Burlington, Vermont, thuishaven van de uiterst linkse ex- presidentskandidaat Bernie Sanders en bolwerk van anti-Trumpgezinde Democraten, verklaart de dj in de lo kale ochtendshow: „Het is een goede dag voor de wereldvrede." Sanders spreekt later van een 'positieve stap'. Maar nucleaire experts zijn scep tisch. Wat heeft Noord-Korea nou helemaal toegezegd, in ruil voor het staken van militaire oefeningen rond de Korea's en alle vleierij van Trump? Niets meer dan het al eerder beloofde en nooit uitvoerde, waarschuwt Bruce Klingner, voormalig Korea- chef van de CIA en nu verbonden aan de rechtse denktank Heritage Foun dation. Toch blijft bij veel Amerikanen vooral hangen dat Trump de angst aanjagende spanning tussen de VS en Noord-Korea voorlopig heeft weten weg te nemen. Diverse staten bereid den zich vorig jaar serieus voor op een eventuele kernaanval van Kim. „Nu praten we over denuclearisatie en vrede. Trump verdient daarvoor applaus", zei Antony Blinken, oud veiligheidsadviseur van Obama. Als de Amerikaanse oostkust op dinsdagochtend wakker wordt, zijn de beelden overal: de president naast de brute dictator die pochte dat hij Amerikaanse steden van de kaart zou vegen. Er is een 'speciale band' ge vormd, zien Amerikaanse tv-kijkers hun president verklaren. Voormalig basketbalster en zelfbe noemd Noord-Korea-gezant Dennis Rodman verschijnt met betraand ge zicht en rood Make America Great Again-petje voor de camera's van CNN. „Vandaag is een geweldige dag. En ik ben erbij, ik ben zo blij!" Trumps hulde voor Kim levert hoog opgetrokken wenkbrauwen op: hij noemt een wreed mensenrech- tenschender 'getalenteerd', 'slim' en 'grappig', terwijl hij de premier van Canada enkele dagen geleden nog wegzette als 'zwak'. Er is veel twijfel over de volgende stap in de relatie tussen de VS en Noord-Korea - de tails zijn niet vastgelegd. Is er eigen lijk wel iets concreets bereikt? De Re publikeinse senator Bob Corker vindt dat 'moeilijk te bepalen'. En dat Trump zomaar uit de losse pols sprak over het terugtrekken van Ameri kaanse troepen en bloedserieuze mi litaire oefeningen met Zuid-Korea af deed als 'provocatieve oorlogsspelle tjes' wordt met ongeloof ontvangen. De fractievoorzitter van de Demo craten in de Senaat, Chuck Schumer: „Het is zorgelijk, heel zorgelijk, dat de gezamenlijke verklaring zo onnauw keurig is. Wat de VS wint, is in het beste geval vaag en onverifieerbaar. Maar wat Noord-Korea wint, is tast baar en blijvend. We hebben een brute dictator die zijn eigen mensen uithongert, gelegitimeerd." Maar zelfs de grootste critici van de controversiële Amerikaanse presi dent moeten erkennen dat hij ook een succesje heeft geboekt. „Het goede nieuws is dat de top een diplo matiek proces in gang heeft gezet. Oorlog lijkt veel verder weg dan een paar maanden geleden", schrijft Ri- chard Haass, voorzitter van de toon aangevende Council on Foreign Rela tions in New York en doorgaans diepongelukkig met Trumps onver hoedse manoeuvres. „Dit is het begin van een proces. We willen absoluut dat het werkt - De top heeft een proces in gang gezet. Oorlog lijkt veel verder weg dan paar maanden geleden woensdag 13 juni 2018 HISTORISCHE v Rotterdam/Pyongyang Trump en Kim wandelen na een werklunch in de tuin van hotel Capella in Singapore (grote foto). Boven: ex-basketballer Dennis Rodman vertelt de pers hoe blij hij is met de toenadering. Onder: Inwoners van Tokio be kijken een voorpagina met de historische handdruk, fotosepa, ap, reuters Zelfs grootste critici van Trump zien een succesje De handdruk, de ijsjes op het menu, de goodiebags voor journalisten: in de wereldme dia wordt elk detail van de ontmoeting tussen Donald Trump en Kim Jong-un be sproken. Maar in de Noord-Ko- reaanse kranten gaat het over heel andere dingen. Annemieke van Dongen Karlijn van Houwelingen New York - Richard Haass, voorzitter Council on Foreign Relations

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10