Niks staatsraad, maar buschauffeur Erepenning voor auteur Remco Campert 9 Halbe Zijlstra een prestigieuze baan op het oog V FREDTEEVEN AMSTERDAM Auteur Remco Campert heeft gistermiddag de Kunstenpenning van de Akademie van Kunsten ontvangen. Acade mievoorzitter Gijs Scholten van Aschat reikte de onderscheiding uit bij de uitgeverij van de 88-jarige schrijver in ruste, De Bezige Bij in Amsterdam. Scholten van Aschat prees het werk van Campert als 'een spiegel van zijn tijd'. „Verschillende naoor logse generaties zijn met zijn litera tuur opgegroeid en verscheidene van zijn prachtige zinnen zijn ge meengoed geworden in menig huishouden. Met een ogenschijn lijke maar onnavolgbare eenvoud weet Campert een bijzonder le vensgevoel te vangen." De Akademie van Kunsten riep de penning recent in het leven voor mensen die zich in Nederland zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor de kunsten. Campert kreeg de eerste. De penning wordt voortaan tweejaarlijks uitgereikt. Campert maakte eerder dit jaar bekend te stoppen met schrijven. „Hij is moe en oud en heeft genoeg geschreven", liet zijn familie toen via De Bezige Bij weten. Campert maakte naam als dichter, romancier en columnist. Sinds de jaren 50 bouwde hij een aanzienlijk oeuvre op. Bekende werken zijn onder meer Het leven is vurrukkulluk uit 1961 en Een liefde in Parijs uit 2004. ten is ook in Nederland reden tot zorg. Tussen 1990 en 2016 is het aan tal broedparen zilvermeeuwen met de helft gedaald, tot 45.000. Nog al tijd een veelvoud van het aantal in België. „Maar als de trend doorzet, belandt de soort ook hier over een paar jaar op de Rode Lijst", zegt woordvoerder Albert de Jong van Sovon Vogelonderzoek. Bij ons kampen meeuwen met dezelfde bedreigingen als bij de zuiderburen. Dat er hier zo veel meer zitten, komt vooral doordat wij een langere kustlijn hebben: van de Zeeuwse eilanden tot de Waddeneilanden broeden kolo nies. Ook hier vinden ze echter steeds minder voedsel en rukt de vos op. Juist die bedreigingen leiden er volgens onderzoekers toe dat meeuwen naar de stad trekken, waar ze vuilniszakken kapot pikken en ijshoorntjes aanvallen. De Jong: „De meeuw heeft de stad als bio toop ontdekt. Maar kun je de meeuw daar de schuld van geven? Je kunt het ook omdraaien: wij heb ben ervoor gezorgd dat hier meer eten voor ze te vinden is." Schelpeneilandjes Om de vrede tussen mens en meeuw te bewaren, pleit de Vogel bescherming voor meer veilige plekken. „Denk aan schelpeneilan den voor de kust. Daar kunnen ze ongestoord broeden zonder vossen en is genoeg voedsel te vinden om niet naar frietjes te hoeven grij- dingsdiensten op de vliegende overlastgevers is overigens maar één van de oorzaken van die achter uitgang, zegt Koen Van Muylem van het Inbo. „Ook speelt mee dat hun leefruimte in beslag is geno men door de industrie." pen", zegt woordvoerster Marieke Dijksman. De Vogelbescherming signaleert wel dat Nederlandse kustgemeenten steeds vaker meeuwvriendelijke oplossingen in zetten tegen overlast. „Zoals draden op daken en ondergrondse afval containers." Overigens is het volgens de on derzoekers maar de vraag of de overlast van meeuwen in steden toeneemt. Met meeuwen is het als met hangjongeren: een klein groepje verpest het voor de rest. Van Muylen: „Vaak gaat het om een paar stoutmoedige overblijvers, die een speci alisme hebben ontwik keld." Zoals de jacht op frietjes. Vuilstort Zo broedden vroeger veel meeuwen op braakliggende terrei nen, die inmiddels zijn ingelijfd door de uitdijende haven. Vervol gens verkasten ze naar de daken van bedrijven, waar ze werden verjaagd. Ook in de duinen en weiden zijn de vogels niet veilig: ze worden vaker opgegeten, want er leven veel meer vossen dan vroeger. En dan hebben de vogels ook nog eens de pech dat een grote vuilstort in Antwerpen, waar ze gewend waren hun kostje bij elkaar te scharrelen, is gesloten. Waar de Belgische pechvogels zijn gebleven? Welnu: in Neder land. „Aan de hand van ringonder- zoek weten we dat een deel van onze meeuwen zich in het Nederlandse del tagebied heeft geves tigd", zegt Van Muy lem. „Ook in Frankrijk en het Verenigd Ko- ninkrijk zijn Belgische meeuwen terechtgeko men." Die trend bevestigt Delta milieu Nederland, dat jaarlijks over het aantal broedvogels in de kustgebieden rapporteert. Maar on danks die Belgische immigran- dreigd. Door hem de post in Washing ton te gunnen, bood het toenmalig ka binet (waarin ook de LPF zat) Melkert en zijn gezin een veilig heenkomen. Na Melkert waren achtereenvolgens CDA-prominent Herman Wijffels (voormalig topman van de Rabo bank), Ruud Treffers (topambtenaar internationale samenwerking op het ministerie van Buitenlandse Zaken) en nu PvdA'er Frank Heemskerk (staatssecretaris Economische Zaken in Balkenende IV) bewindvoerder bij de Wereldbank. Zijlstra moet hem straks opvolgen. Opvallend Zijn kandidatuur is opvallend. Zijlstra heeft noch ervaring met ontwikke lingssamenwerking, noch met bank zaken. Wel is hij politiek en bestuur lijk ervaren. Voordat hij naar Den Haag kwam, werkte Zijlstra bij Shell. Daarna had hij een eigen projectma nagementbureau, dat door het olie concern werd ingehuurd voor de in voering van een nieuw creditcardsys teem. Zijlstra was gemeenteraadslid voor de VVD in Utrecht voordat hij Ka merlid werd. In het eerste kabinet- Rutte werd hij staatssecretaris van Als deze post vrijkomt, heeft een sollicitatie brief sturen geen zin Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Daarna groeide hij als fractievoor zitter in de Tweede Kamer uit tot de rechterhand van premier Mark Rutte. Hij moest in die functie zowel de ban den met coalitiepartij PvdA goed hou den, als alle interne kritiek in de frac tie smoren en het profiel van de VVD bewaken. Zijlstra maakte er geen ge heim van dat hij beloond wilde wor den voor dat 'corvee'. Hij wilde minis ter worden. Samen met Rutte voerde hij namens de VVD de onderhande lingen voor de vorming van het hui dige kabinet. Toen hij minister van Buitenlandse Zaken werd, was er veel ongeloof op het Binnenhof. Wat had Zijlstra nou met diplomatie? Hoe dan ook was zijn ministerschap maar van korte duur. De 'datsja-af- faire' kostte hem al na drie maanden de kop. dinsdag 12 juni 2018 GO DEN HAAG Het is niet voor het eerst dat de beoogde benoeming van een oud bewindspersoon van de VVD tot ophef leidt. Vorig jaar strandde de benoeming van voormalig staatssecre taris van Veiligheid en Justi tie Fred Teeven bij de Raad van State nadat zijn kandi datuur voortijdig was uitge lekt. Teeven zou begin vorig jaar volgens bronnen al gefelici teerd zijn door Piet Hein Donner - de vicevoorzitter van de Raad van State - met zijn nieuwe baan als staats raad bij de afdeling advise ring van de Raad. Het kabi net moest er alleen nog for meel een klap op geven. Maar toen de beoogde be noeming uitlekte, stak een storm van verontwaardiging op in de Tweede Kamer. Ook toenmalig regerings partij PvdA ging twijfelen of het wel zo'n goed idee was. De Raad van State is het hoogste adviesorgaan van de regering. Veel partijen in de Tweede Kamer vonden Teeven ongeschikt voor de functie, omdat hij als staats secretaris in opspraak kwam met de zogeheten bonne tjesaffaire. Teeven had in een vorig leven als officier van justitie een omstreden deal gemaakt met crimineel Cees H., die volgens een on derzoekscommissie nooit gemaakt had mogen wor den. Het bewijs voor de om vang van het geldbedrag dat ermee was gemoeid leek lang zoek, totdat het alsnog opdook en zowel Teeven als zijn minister Ivo Opstelten moesten aftreden. Na alle protest tegen Tee- vens voordracht bij de Raad van State, zette het kabinet de benoeming maanden in de koelkast. Uiteindelijk trok hij zich zelf terug, nadat er vanuit zijn partij de VVD druk op hem was uitgeoefend. Teeven leek helemaal niets bestuurlijks meer te gaan doen: hij werd buschauffeur. Pas begin dit jaar begon hij ook als voorzitter van de raad van toezicht van Part ners voor Jeugd, een sa menwerkingsverband van jeugdzorgorganisaties Wil- liam Schrikker en de Jeugd- Gezinsbeschermers. - Sweder van Wijnbergen (voormalig econoom Wereldbank) Mark Rutte en Halbe Zijlstra (r): politieke boezemvrienden, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9