'Een kort lontje en trekken van een psychopaat' u 5 Waarom bent u niet weggegaan? U had alle kans om weg te gaan. Waarom heb u dat niet gedaan? Hij komt wat schichtig binnen, zijn ogen schieten van links naar rechts door de Utrechtse rechts zaal om even snel te scannen wie er allemaal binnen zijn. Daarna herpakt Michael P. zich en geeft hij kort en zakelijk antwoord op de vragen. Maar als hij in het nauw wordt gedreven, komt een andere kant naar voren van de verdachte van de moord op Anne Faber. Het korte lontje ontbrandt snel bij P. Vooral de officieren van justitie proberen Michael P. door te zagen en zijn mogelijke leugens te ont krachten. Zij willen hem achter de tralies voor moord met voor bedachten rade. Maar ook de on partijdige rechter ziet een pa troon. „Het lijkt wel of u alleen maar reageerde op acties van Anne, alsof u de schuld bij de an der neerlegt. Het overkomt u alle maal." In het begin zit verdachte P. er alert bij. Rechtop in zijn stoel. Op verzoek van een van de rechters schuift hij zijn stoel wat verder onder de tafel waar hij achter zit om beter in de microfoon te kun nen spreken. Hij heeft sneakers aan, een spijkerbroek en een net overhemd. Zijn haren zitten ste vig in de gel. Zijn haar naar achte ren gekamd. P. is niet de reus zo als hij overkomt op tekeningen en foto's die van hem gepubliceerd zijn. Hij meet ongeveer i,8o me ter. Michael P. wordt aan beide zij den geflankeerd door zijn advoca ten. Achter hem zitten twee agenten om hem te 'bewaken'. Ze Weet u nog wat u die dag hebt gedaan? Weet u hoe ze mij gemarteld hebben? zitten op ruim een meter achter hem, klaar om in te grijpen als hij zou ontploffen of nog erger. Even valt hij uit zijn rol dat hij het ook allemaal zo verschrikke lijk vindt wat er is gebeurd. Als de officieren blijven volhouden dat hij alles wel gepland moet heb ben en hem bestoken met vragen waarop hij alleen maar antwoord met 'daar heb ik niet bij nage dacht' of'dat weet ik niet', wordt het hem even te veel. Op de vraag 'Hoe kunt u dat nou niet meer weten?' reageert hij geagiteerd: „Weet u nog wat u die dag hebt gedaan? Weet u hoe ze mij ge marteld hebben?" Daarmee doelt hij op zijn niet bepaald zachtzin nige arrestatie. Als de rechter hem confron teert met dit gedrag - zijn ant woorden paraat hebben als het hem goed uitkomt en niks meer weten als het hem moeilijk wordt gemaakt - wordt hij weer rusti ger. Als de deskundigen van het Pieter Baan Centrum zeggen dat hij een groot persoonlijk pro bleem heeft, een veel te kort lontje en de karaktertrekken van een heuse psychopaat, reageert hij weer nonchalant. „Ik ben geen psycholoog, dus het zal wel." In de rechtszaal priemen zestig paar ogen in zijn rug, maar P. kijkt niet één keer om. Achter in de zaal snort een camera die beel den doorstuurt naar twee andere zalen in het gerechtsgebouw. In één aparte zaal zitten familiele den en vrienden van Anne. In een andere zaal nog een hele groep belangstellenden. Alles bij elkaar volgen ongeveer tweehonderd mensen de zaak op de voet. hij Anne doodde, en dat hij daarna haar kleren uittrok. Maar op Annes kleding zijn geen bloedsporen aan getroffen. Hoe kan dat? „Geen idee", mompelt P. En hoe kan het dat de verwondingen die Anne bleek te hebben veel heftiger waren dan wat P. had bekend gedaan te hebben. Ook daar heeft hij geen verklaring voor, wat leidt tot enige frustratie bij de rechtbankvoorzit ter. „Heel opmerkelijk", stelt hij. Vliegbasis De vraag die beantwoord moet worden, luidt als volgt: heeft Mi chael P. een plan gehad om iemand te doden, of is de situatie hem als het ware overkomen, zoals hij zelf volhoudt. Duidelijk is dat hij in elk geval verschillende mogelijkheden heeft gehad om Anne te laten gaan. Na de verkrachting bijvoorbeeld, toen hij haar op zijn scooter tilde en door het bos reed. Volgens P. wilde hij naar een plek rijden om haar vervolgens te laten gaan. Toen hij bij het hek van vliegbasis Soester- berg kwam, haar eroverheen tilde (terwijl zijn hand hevig bloedde na een worsteling met Anne) kon hij wegrijden. Maar dat deed hij niet. „Ik tilde haar over het hek en ze kwam op haar voeten terecht", zegt P. Maar waarom, vraagt de recht bank bij herhaling, liet hij haar niet gaan? „Daar was alle kans voor. Zij was al over het hek. U moest de scooter nog door het hek zien te krijgen. Ze was geboeid met tiewraps. Waarom niet gewoon wegrijden?" Opnieuw weet P. niets te zeggen. „Ik weet het ge woon niet. Het is lang geleden." Voor de nabestaanden en fa milie was de eerste procesdag van P. pijnlijk. Zonder berouw te tonen, sprak hij onderkoeld over de feiten waarvan hij wordt ver dacht. De familie volgde de pro cesdag in een andere zaal via een videoverbinding. De ouders van Anne maken vandaag gebruik van hun spreekrecht. Ook zal het Openbaar Ministerie van daag met de strafeis komen. Op 17 juli doet de rechtbank uit spraak. dinsdag 12 juni 2018 GO Michael P. heeft een kort lontje, blijkt als hij in Utrecht terecht staat voor de moord op Anne Faber. Ivar Penris Utrecht - Michael P. (verdachte) Kijk op de site bij /video De eerste zittingsdag in de zaak Anne Faber. -Voorzitter van de rechtbank Stephan van Lieshout Belangstellenden wachten voor de rechtbank, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5