HART&ZIEL ONTPILLEN, e A v - 'lp 5 inzichten die je helpen om te 'ontpillen' 27 ALSOF meer BEWE6EN 6EEN BIJWERKING IS Pillen Arts en verouderingswetenschapper David van Bodegom (40) wil dat we onze pillen laten staan. In 'Ontpillen' vertelt hij hoe we langer gezond kunnen leven door onze levensstijl aan te passen. 1. We slikken te veel pillen Veel (ouderdoms)kwalen zijn goed te bestrijden met een gezonde leefstijl, maar veel te vaak grijpen we naar pil len. Nederlanders slikken jaarlijks ruim 9 miljard pillen; per persoon zijn dat er gemiddeld 500. Het nadeel van pillen is dat ze het onderliggende probleem niet aanpakken en alleen de symptomen onderdrukken. Bo vendien, wie iets slikt om bijvoor beeld het cholesterolgehalte te verla gen, is minder gemotiveerd om ge zonder te leven. De pillen doen toch al hun werk. Veel aandoeningen zijn te voorkomen en te behandelen door je levensstijl aan te passen. Sterker nog, gezond leven heeft vaak meer effect dan pillen. Zo is het beginsta dium van suikerziekte prima op te lossen door gezonder te eten en meer te bewegen. Zwarte koffie helpt ook. En dagelijks een handje noten brengt je cholesterol omlaag. 2. Monitor jezelf voor het beste resultaat Wat de juiste leefstijl is, verschilt per Mensen slikken liever een pil dan dat ze een half uur moeten wandelen individu. Monitor daarom jezelf goed. Schrijf op wanneer je klachten hebt. Heb je bijvoorbeeld last van maagzuur? Is dat nadat je iets speci fieks hebt gegeten? Soms helpt kauw gom omdat je hierbij steeds wat speeksel doorslikt, dat neutraliseert. Of heb je 's nachts last? Probeer dan eens het hoofdeinde van je bed om hoog te zetten. Hetzelfde geldt voor een hoge bloeddruk. Bij sommige mensen stijgt de bloeddruk flink als ze zout eten, terwijl dit bij anderen weinig effect heeft. Koop een bloeddruk meter, eet een tijdje weinig zout en kijk wat dat met je bloeddruk doet. 3. Dat we steeds meer pillen slikken, is niemands schuld Er zijn steeds meer ouderen en die krijgen pillen van de artsen. Het is niet hun schuld dat we steeds meer medicatie slikken, stelt Van Bode gom. Net als dat de farmaceutische industrie geen blaam treft. 'Zolang wij pillen slikken, worden ze gemaakt. En mensen slikken nu eenmaal liever een pil om de bloed druk te verlagen dan er dagelijks een half uur voor te wandelen. Je zou als patiënt wel regelmatig aan je (huis)- arts kunnen vragen of alle pillen die je slikt wel echt nodig zijn. Wellicht is je aandoening ook op een andere manier te behandelen.' 4. Prostaatklachten? Plas zittend Mannen met prostaatklachten heb ben minder last als zij zittend plas sen. Prostaatklachten zijn bijvoor beeld: geregeld binnen twee uur weer moeten plassen, of het gevoel hebben dat je blaas na het plassen niet helemaal leeg is. Dat deze problemen minder wor den bij zittend plassen, komt doordat de bekkenbodem dan beter ontspant. Blijf je staan, dan spant de bekkenbo dem altijd gedeeltelijk aan. 5. Doe's avonds het (scherm)licht uit bij slaapproblemen Slaappillen werken fantastisch, voor ongeveer twee weken dan. Als je er mee stopt, verergeren je problemen. Hierdoor zijn veel mensen aan de pil len verslaafd geraakt. Ze maken je overdag erg suf en veroorzaken val- ongelukken, gebroken heupen en zelfs auto-ongelukken. 'Uit onderzoek blijkt dat 90 pro cent van de mensen van zijn slaap problemen afkomt door slaaptips toe te passen. Zoals overdag naar buiten gaan, 's avonds laat geen lichamelijk actieve dingen doen en de slaap kamer voldoende donker maken. Zorg 's avonds ook voor weinig licht. Vooral het blauwe licht van scher men houdt ons wakker. Er zijn ook knopjes en apps om dit licht van je laptop of telefoon uit te zetten.' Power-oma (71) is wereldkampioen TEST Algoritme voor je kopjes koffie Naar leefstijlcoach bij overgewicht dinsdag 12 juni 2018 GO Carin Röst David van Bodegom Ontpillen verschijnt 15 juni bij uitgeverij Atlas Contact, €19,99 POWERLIFTING Krachtsporter Ina Koolhaas Revers (71) is wereldkampi oen powerlifting geworden in de seniorenklasse tot 63 kilo. Koolhaas Revers, vorige week in Hart Ziel, verbe terde twee wereldrecords. Met een totaalscore van 280,5 kilo op drie onderdelen (back squat, bench press en deadliften) verbrak ze het record van de Russische Taty- ana Fomina die in 2017 265 kilo drukte. Koolhaas Revers tilde 133 kilo aan halter met gewichten, een verbetering van 10 kilo van het record dat de Amerikaanse Helen White vorig jaar vestigde. Goed nieuws voor wie geen dag zonder koffie kan. Het Amerikaanse leger ontwikkelt een computeralgoritme dat het effect van cafeïne versterkt. Het pro gramma bestudeert je slaapritme en je gewen ste hoeveelheid koffie, zodat het een perfect koffieschema kan geven. Volgens de ontwikke laars wordt het stimule rende effect van een bakkie met 64 procent versterkt, zodat je min der koffie nodig hebt om wakker te blijven. VERGOEDING De diensten van gezond heids- en leefstijlcoaches worden vanaf 1 januari in de basisverzekering opge nomen. Mensen met over gewicht die begeleiding nodig hebben om gezondheidsri sico's te verminderen, krijgen de kosten vergoed. De behan deling gaat uit van 'gecombi neerde levensstijlinterventie' (GLI), waarbij een cliënt aan verandering werkt. Minister Bruins van Volksgezondheid hoopt dat GLI preventief werkt. De vergoeding moet mensen aansporen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27