HART l ZIEL Verrot Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Biohack Dankzij een chip in zijn vingertop heeft Patrick Paumen (34) geen huissleutel meer nodig. En na een dna-test stuurt Boomer Anderson (32) zijn gezondheid zelf aan. Biohackers breken niet in computers in, maar in hun eigen lichaam. In de zaak rond de giftige verf is de overheid een schandelig slechte, misbruikende vader gebleken. Stel, je hebt twee zonen die bij je in de winkel werken. Op een dag besluit je dat de boel weer eens fris geschilderd moet worden. Je koopt een hoeveelheid verf en zet de jongens aan het werk. Halverwege de klus hoor je uit betrouwbare bron dat werken met die verf gevaarlijk is en levensbedreigende ziektes, zoals kanker, kan veroorzaken. Wat te doen? De boel stilleggen, alles eraf halen en met veilige verf opnieuw beginnen? Dat brengt behalve veel ex tra kosten ook onrust onder je jongens mee. Want je moet wel uitleggen waarom. Je besluit: wat niet weet, wat niet deert, en zwijgt erover. Twintig jaar later. Bij een zoon is longkanker geconstateerd en bij een ander darmkanker. Uit onderzoek blijkt dat longkanker inderdaad veroorzaakt kan zijn door giftige stoffen in de gebruikte verf. Je zoon hoort dat en komt ver haal halen. Je koopt hem af met een som geld. Je zoon met darmkanker komt dan ook verhaal ha len. Onterecht vind je, want volgens onderzoek is er waarschijnlijk geen risico op darmkanker door die verf. Maar goed, niks is zeker, jij wilt niet lullig doen, voor hem ook een (klein) geld bedrag. Dan wordt publiek bekend dat jij al jaren wist dat die verf (bloed)ge- vaarlijk was. Je ver dediging? Excuses en je zegt dat de cultuur in die tijd nu eenmaal zo was dat aan allerlei be drijfsrisico's niet zo zwaar werd getild. Je verdediging? Excuses en je zegt dat de cultuur in die tijd nu eenmaal zo was zo met zijn kinderen of burgers omgaat? Wat de chroom-6 verfaffaire aantoont is dat bij de over heid, in dit geval het ministerie van Defensie, leiddinggevenden in de afgelopen decennia honderden Hollandse zonen willens en wetens hebben misleid door ze niet te informeren over en te beschermen tegen de gevaarlijke stof waarmee ze moesten werken. Zelfs nu duidelijk is wat voor doffe ellende dat voor velen en hun omgeving betekent, gedraagt die overheid zich nog als de spreekwoordelijke Hollandse kruide nier van zo 'zunig' mogelijk. Onze overheid is een schandalig slechte, misbruikende vader ge bleken. En toch zal geen overheidsdienaar die daarbij hand- en spandiensten heeft verricht, persoonlijk verantwoordelijk worden gehou den. Het persoonlijke leed is voor de slachtoffers. Ik denk aan Hamlet: Something is rotten in the state of the Nether- lands. an Patrick Paumen valt niet te zien dat hij een cyborg is. Met de vijftien implantaten in zijn handen heeft de beveiliger zich zelf aan extra vaardigheden en een extra zintuig geholpen. Zo kan Pau men magnetische velden voelen dankzij vier magneten in zijn vin gers. Die magneten liggen vlak onder zijn huid, tegen de zenuwuiteinden van zijn vingertoppen aan. „Kom ik bij een elektromagnetisch veld dan voel ik beweging. Ik voel de magneti sche velden alsof er zacht tegenaan wordt gedrukt." De beveiliger ontdekt de mogelijk heden van de implantaten op een hackersconferentie in Berlijn, acht jaar geleden. Het idee dat hij zijn lichaamsfuncties kan uitbreiden, wekt zijn interesse. Zes maanden later plaatst hij zelf zijn eerste im plantaat. Hij heeft er nog litteken weefsel van op zijn hand. Tegen woordig laat hij de operaties aan pier cingshops over. Naast de magneten heeft Paumen tien RFID-chips in zijn handen laten zetten, dezelfde chips die in pinpas sen en ov-chipkaarten zitten. Hij be stelt ze in Amerika. Er zijn bij zijn weten geen wetten die verbieden wat hij doet. Met een injectiespuit wor den de chips direct onder de huid ge schoten. Op elke minischijfje staat een kleine hoeveelheid data, waar mee hij bijvoorbeeld telefoons en sloten automatisch kan aflezen. Paumen hoeft zijn hand maar er gens op te leggen en hij verstuurt zijn visitekaartje, ontgrendelt zijn mo- Sleutels kun je stelen of kopiëren, maar deze chips zitten veilig in mijn lichaam biel, beveiligt zijn digitale data en opent de deur van zijn appartement of auto. „Vingerafdrukken kun je achterlaten, sleutels kunnen worden gestolen of gekopieerd, maar deze chips zitten altijd veilig in mijn lichaam." Ook het lichaam van Boomer An derson is constant verbonden met apparaten, al heeft hij geen implanta ten. De biohacker doet aan 'quanti- fied selfhet lichaam analyseren en inzetten als een machine die kan worden opgevoerd. Vroeger reisde hij als bankier de wereld over, tot het moordend werktempo hem bijna te veel werd: „Op mijn 30ste kreeg ik het aan mijn hart." Er gaat een knop bij hem om. Anderson verhuist naar Amsterdam en richt zich systema tisch op zijn gezondheid. Nu helpt hij met zijn bedrijf Decoding Super- human anderen hetzelfde te doen. Dna-analyse Anderson raadt zijn klanten een dna- test aan, waarmee ook zijn zoektocht naar gezondheid is begonnen. „Ik heb mijn dna voor 200 dollar laten analyseren en er zesduizend regels aan rauwe data over mijn gestel over gehouden." Hij leert hoe zijn lichaam reageert op specifieke zuren en proteïne in zijn voeding, hoe zijn biologische klok tikt en voor welke gezondheids gevaren hij aanleg heeft. Stapsgewijs verbetert hij zijn conditie. Anderson verandert zijn dieet, zijn werk schema en zijn dagritme. „Gezond heid is een systeem. Het bestaat niet alleen uit beweging en voeding, maar ook uit alle bijkomende factoren zo als slaap en stress." Om te zien hoe die factoren sa menhangen en of zijn veranderingen effect hebben, gebruikt Anderson Scheiden kan daad van liefde zijn, ook voor kinderen Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. dinsdag 12 juni 2018 GO Wat is dat voor va der of overheid, in welke tijd ook, die Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl i De cy borgs zijn onder ons Samuel Bom —Patrick Paumen Mijn ouders zijn gescheiden en ik maak me zorgen om mijn moeder. Ze heeft veel verdriet. Wat kan ik voor haar doen? Veel ouders voelen zich schul dig tegenover hun kinderen als ze scheiden. Alsof ze niet al leen als geliefden, maar ook als ouders falen. Wat je haar kunt laten merken is dat ze nog steeds jouw moeder is. Die re latie blijft hoe dan ook bestaan. Ouders zijn ook vaak bang dat ze door te scheiden een slecht voorbeeld aan hun kinderen geven. Maar wat is een goed of slecht voorbeeld? Mijn ouders zijn gescheiden toen ik 6 jaar was. Ik vond dat destijds vre selijk maar ik kan inmiddels zeggen dat ze daarmee heb ben laten zien dat het soms beter is, een daad van liefde zelfs, om uit elkaar te gaan. De filosoof Nietzsche zegt het heel mooi: 'Waar je niet meer kunt liefhebben moet je weg gaan.' Een waardevolle les die ik, als kind van gescheiden ou ders, goed in mijn oren heb ge knoopt. —Jan Drost Liefdesexpert Huisarts Coach Jan Drost Rutger seksualiteit Verhoeff Carla Rutgers solvo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24