[a I LJLJ c Zomerbehana I A Kuipers Eredivisie I Eredivisie II 19 lil'j M wammmmmm Stemming WK 2026 i I LjSja dagen tot WK Rusland 2018 Column RUSSIA20I8 Op History Channel zonden ze de laatste weken steeds van die oude 'officiële' WK- films uit. U kent ze misschien nog, vroeger kwamen ze geregeld langs op Eurosport, en de meesten had ik op een VHS-videoband. De meeste van die WK-fïlms duren dik een uur. De beelden zijn wat onrustig, met veel gekke close-ups van spelers in actie. Het Engelse com mentaar daarentegen is heerlijk traag en lijzig, alsof je naar een natuurfilm over parende chim pansees zit te kijken. De mooiste is die van 1986, getiteld Hero, met de Britse topacteur Michael Caine als voice-over. Diego Maradona loopt iedereen voorbij in weer galoze close-ups, waardoor je nog beter ziet hoe krankzinnig de tackles zijn die hij te verduren krijgt, vooral die van de Zuid-Koreanen. Het lijkt wel hordelopen wat 'Pluisje' doet. Steeds opnieuw komt er op kniehoogte een ge flipte Koreaanse ninja aangevlogen. Wat ik maar zeggen wil: voor een onvergetelijk WK heb je Oranje niet per se nodig. 1966,1970, 1982,1986. Ik sluit niet uit dat nostalgie een rol speelt, maar in mijn beleving waren het fabelach tige toernooien. Van het komende WK in Rusland valt dat ook niet uit te sluiten. De kunst wordt vooral om nét even anders te kijken. Buurvrouw Joke zal de komende weken niet hin derlijk door het beeld lopen met een oranje boa om haar nek, dat scheelt al. Alleen de echte liefhebbers blijven over. U heeft de kans dit WK heel puur, ontspannen en onbevlekt te inhaleren. Dit WK zonder Oranje wordt een heerlijk zomer- behangetje, een beetje zoals de Tour de France dat al jaren is, maar dan in een grootse voetbalvariant. Groepswedstrijden zoals Rusland - Saoedi-Ara- bië of Panama - Tunesië zijn als de vlakke, taaie, ellenlange etappes. Ze trekken voorbij als een test beeld op uw televisie. Het groene voetbalveld is als de Jura of de Dordogne: rustgevend. Je hoeft niet continu te blijven kijken om er toch een zomer- gevoel van te krijgen. Af en toe is er de opwinding van een hele of halve Nederlander in de kopgroep, bijvoorbeeld als Marokko op voorsprong komt dankzij pakweg Hakim Ziyech, of als Bert van Marwijk voor een stuntje zorgt met Australië. Dan gaan we er eens aandachtig voor zitten, maar bovenal: zonder stress. De wedstrijden van Argentinië, Brazilië, Spanje en Duitsland zijn de massasprints, en daarna de meeslepende bergetappes, wanneer het in de tweede ronde echt losgaat. Met Salah, Neymar, Messi en Cristiano Ronaldo komen vanzelf de klassementsrenners en blikvangers voorbij, de spelers op wie we ons verheugen, de mannen die ons beroeren of ergeren. En wat juist een WK voetbal alleen nog maar mooier maakt dan een jaarlijks circus zoals de Tour de France of Wimbledon: het beklijft altijd. Ook dit WK gaat ons helpen onze herinneringen te ordenen, zoals wij voetballiefhebbers dat nu een maal doen, in afgebakende cycli van precies vier jaar. Elk WK is onvergetelijk, daar is heus geen Ne derlands elftal voor nodig. U heeft de kans dit WK ontspannen, heel puur en onbevlekt te inhaleren dinsdag 12 juni 2018 GO VAN 14 JUNI TOT EN MET 15 JULI Belgie heeft in zijn laatste oefeninterland voor het WK vertrou wen getankt door vier keer te scoren. Te genstander Costa Rica maakte er één. Brad Jones (Feyenoord, Australië) Nicolas Tagliafico (Ajax, Argentinië) (Ajax, Denemarken) HirvingLozano (PSV, Mexico) Maximaal 207 landen kiezen morgen waar het WK in 2026 moet worden gehouden. Verenigde Staten, Canada en Mexico zijn torenhoog favo riet, boven Marokko. De drie landen hebben al voldoende stadions en een goede infrastructuur. BANK: Tyronne Ebuehi (ADO, Nigeria) Albert Gudmundsson (PSV, IJsland) Kasper Dolberg (Ajax, Denemarken) Reza Ghoochannejhad (Heerenveen, Iran) Net als in 2014, is scheidsrechter Björn Kuipers (45) erbij op het WK. De laat ste Nederlander die twee opeenvol gende WK's floot, was Mario van der Ende (1994 en 1998). „Hij staat goed aangeschre ven en doet mee om ver te komen", verwacht Van der Ende. De 62-jarige Hagenaar werd als scheidsrechter op eindtoernooien nogal eens door de prestaties van Oranje dwarsge zeten. Daar heeft Kuipers geen last van. Van der Ende: „Er zijn 36 scheidsrechters voor 64 wedstrijden. Of hij ver komt, ligt al aan de eer ste wedstrijd. Hij moet dus ook een beetje geluk hebben met zijn aanstelling." Of met goede ingrepen van Danny Makkelie, die als videoscheidsrechter ook bij Team Kui pers hoort. Er zijn net zoveel spelers uit de eredivisie op het WK als Real Madrid afvaardigt: vijftien. Je zou er een aardig, fictief elftal mee kunnen samenstellen. Op doel staat Australiër Brad Jones van Feyenoord. Achterin de Zuid- Amerikanen Santiago Arias (PSV, Co lombia), Renato Tapia (Feyenoord, Peru) en Nicolas Tagliafico (Ajax, Ar gentinië). Op het middenveld kunnen Karim El Ahmadi, Sofyan Amrabat (beiden Feyenoord, Marokko) en Lasse Schone (Denemarken) spelma ker Hakim Ziyech (Ajax, Marokko) on dersteunen. Voorin zorgen Alireza Ja- hanbakhsh (AZ, Iran), Nicolai Jorgen- sen (Feyenoord, Denemarken) en Hir- ving Lozano (PSV, Mexico) voor ge vaar. Wissels: Tyronne Ebuehi (Nige ria, ADO Den Haag), Albert Gud- mundsson (PSV, IJsland) Kasper Dol- berg (Ajax, Denemarken) en Reza Ghoochannejhad (Heerenveen, Iran). Kent u ze nog? William Troost- Ekong, die twee keer met FC Groningen meedeed in de ere divisie. Of Fedor Smolov, de spits die in elf wedstrijden voor Feyenoord geen enkele keer scoorde in Neder land. Of wat te denken van de bij PSV nooit doorgebroken beloften Cassio en Fagner? Toch spelen ze straks op het WK, met respectievelijk Nigeria, Rusland en Brazilië. Er zijn op het WK ook genoeg spelers die in Nederland wel presteerden. De Belgen Toby Al- derweireld, Thomas Vermaelen en Jan Vertonghen braken door bij Ajax, terwijl Mousa Dembélé (Willem II), Nacer Chadli en Dries Mertens (bei den AGOVV) via kleinere clubs de top bereikten. Ook bij de Scandinavische landen veel oude bekenden, onder wie Christian Eriksen (Denemarken). Nog een greep uit de oud-eredivisie- spelers op het WK: Alfred Finnbogason (IJsland), Andrés Guardado, Hector Moréno (Mexico), Arek Milik (Polen), Da- vinson Sanchez (Colombia), Luis Suarez (Uru guay), Bryan Ruiz (Costa Rica), Jefferson Farfan (Peru), Dusan Tadic (Servië), Ola Toivonen, Mar- cus Berg, John Guidetti (Zweden), Viktor Fischer (Denemarken), Keisuke Plonda (Japan), Ahmed Musa (Nigeria). @sjoerdmossou FIFA WORLD CUP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19