mm 13 mraUISmmm EPIDEMIE CONGO De ebola-epidemie in Congo lijkt op z'n eind, maar blijf opletten, zegt Esther Sterk. Ze is de enige Nederlandse arts die tijdens deze uitbraak naar Afrika afreisde. Het is nog maar twee weken terug dat tro- pendokter Esther Sterk door de jungle van Congo rijdt en plots moet afremmen. Ze is op weg naar een kliniek in het dorpje Itipo, waar ze bewoners zal vacci neren tegen het dodelijke virus ebola. Maar de weg wordt geblok keerd door een groepje dorpelin gen dat duidelijk maakt dat er haast geboden is. Een van hun stamleden ligt op sterven. Sterk haalt in Itipo een ambu lance op - lees: een gare, gesloten pick-up met matras op de grond - en gaat snel terug. In een donker, lemen hutje vindt ze een man op de grond die te zwak is om te lo pen. Het blijkt de natuurgenees- heer te zijn, die besmet is geraakt door een ebolapatiënt die nota bene eerst zijn heil zocht bij hem. Dit voorbeeld toont volgens Sterk aan hoe moeilijk het virus zich uit laat roeien in Congo, maar ook in de rest van Afrika. Sinds 8 mei, toen de eerste ebolagevallen werden bevestigd in het Midden- Afrikaanse land, zijn er al min stens 27 doden gevallen in vier verschillende gebieden. Bewoners hebben weinig weet van het be smettingsgevaar waardoor het vi rus zich kan blijven verspreiden. Ook de tradities in het land hel pen niet mee. „Veel Congolezen geloven niet dat ze een dodelijk vi rus onder de leden hebben. Ze We moeten niet te vroeg juichen. We weten niet waar het virus nog is worden gestraft door boze groot ouders. Ze stappen eerst naar een natuurgeneesheer, voordat ze uit eindelijk bij een gezondheidscen trum terechtkomen. Als dat al ge beurt..." Artsen zonder Grenzen stuurde begin mei een team van onder meer Europese artsen naar Afrika, die noodklinieken op poten zetten en patiënten opspoorden in de jungle. Esther Sterk was de enige Nederlandse dokter die afreisde. Dit was de eerste ebola-uitbraak waarbij zorgpersoneel, patiënten en hun naaste contacten werden gevaccineerd aan het begin van de uitbraak. „Omdat het gaat om een experimenteel vaccin, duurde de voorlichting en verstrekking van dit middel veel langer dan we wil den. Maar het heeft zeker een rol gespeeld in het terugdringen van de epidemie." In totaal werden ruim 1600 Congolezen gevacci neerd door de Wereldgezond heidsorganisatie en Artsen zonder Grenzen. Vorige week donderdag stierf een 7-jarig meisje aan ebola. Sindsdien zijn er geen nieuwe meldingen geweest. „We moeten niet te vroeg juichen. Ebola is on voorspelbaar. Bovendien weten we niet of het virus voortwoekert op plekken waar we nu geen weet van hebben en ook niet mee kun nen communiceren." Sterk was eerder al bij vijf an dere ebola-uitbraken, waaronder de grootste uitbraak aller tijden in 2014, waarbij ruim 11.000 doden vielen in West-Afrika. „Die epide mie was met niks te vergelijken. Eén van mijn heftigste herinne ringen is de kliniek in Monrovia (Liberia) waar zo ontzettend veel patiënten naartoe kwamen, dat we al snel vol zaten. De mensen stierven voor de hekken. Laten we hopen dat dat nooit meer ge beurt." HULP EU-geld richting Congo KORTING P.P. smfrontierk dinsdag 12 juni 2018 GO 'Ebola is onvoorspelbaar' Hanneke van Houwelingen Itipo - Esther Sterk, Artsen zonder Grenzen Een team van Artsen zonder Grenzen maakt zich klaar om ebolapatiënten in een ziekenhuis in Mbandaka te behandelen. FOTO LOUISE ANNAUD BRUSSEL Om de uitbraak van het ebolavirus in Congo verder te bestrij den, maakt de Eu ropese Commissie nog eens 1,8 mil joen euro vrij voor humanitaire hulp. Vorige maand stelde Brussel al 1,5 miljoen euro beschikbaar. „Vorige epidemieën hebben ons een les geleerd: we moeten op onze hoede blijven. Daarom verhoog ik de Europese steun vandaag", aldus EU-commissaris Christos Styliani- des (humanitaire hulp). Het geld gaat onder meer naar de opsporing van gei'n- fecteerden en het zetten van vaccina ties. voor Deze spectaculaire reis brengt u naar de hoogste toppen van Europa. Een unieke manier om het Zwitserse Alpenlandschap te ontdekken is per panoramatrein. De Mont Blanc Express rijdt door een ruig alpenlandschap en biedt een grandioos uitzicht op de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa. We brengen een bezoek aan de stad Montreux, de reusachtige Aletschgletsjer en Zermatt met berg Matterhorn, icoon van de Alpen. INBEGREPEN 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbijtbuffet en diner Stadsrondrit Brig met Simplon Express Treintje van Tasch naar Zermatt v.v. Treinrit Mont Blanc Express Vervoer per Comfort Class touringcar PROGRAMMA Dagl Heenreis Dag 2 Golden Pass trein en aankomst Brig Dag 3 Simplonpass en Brig Dag 4 Treinrit Mont Blanc Express en Chamonix Dag 5 Saas Fee en Lötschental Dag 6 Treintje Tasch - Zermatt en Matterhorn Dag 7 Vertrek Brig, Grimselpas en Luzern Dag 8 Terugreis VERTREKDATA EN PRIDZEN 8 oktoberf39Öj- €379,- 13 oktober€Aï9(- €399,- 20 oktober €409,- 26 oktoberfA2Öj- €409,- 2, 9 november€39§j- €379,- 16 november€33öj- €379,- Verblijf in Hotel Good Night Inn 3* 0 IDECINS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13