12 Moskou zou zich ook met brexitcampagne hebben bemoeid ELFSTEDENTOCHT ZWEMMEN VOOR KWF it keer heeft Arron Banks een hoop uit te leggen. Volgens Britse parlements leden moet de oprichter van 'Leave.EU' duide lijkheid scheppen over zijn 'relaties met Rusland'. Naar nu blijkt, heeft Banks volgens de krant Sunday Times veel meer ontmoetingen gehad met Russische vertegenwoordigers dan hij tot nu toe heeft toegegeven. De Britse zakenman wil zich vandaag in het Lagerhuis verantwoorden. Hij noemt de beschuldigingen dat Rus land 'Leave.EU' financieel heeft on dersteund 'absolute onzin' en spreekt van een 'politieke heksenjacht'. Maar waarom dan die vele afspraken met Russen in de aanloop naar het Britse referendum, waarbij de publieke opi nie volgens specialisten al door Rus sische trollen werd beïnvloed. De betrokkenheid van Rusland in de brexitcampagne is de laatste van de vele tentakels van 'het beest uit diepzee', een omschrijving die eerder dit jaar voor het eerst werd gebruikt door Heather Nauert, woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De beschuldi gingen dat president Vladimir Poetin probeert de wereldorde op een agres sieve, ondermijnende manier naar zijn hand te zetten, komt niet uit de lucht vallen. Een overzicht van de be langrijkste tentakels: Onderzoek MH17 Desinformatie is voor Rusland een cruciaal wapen. Alleen de eigen waarheid telt en als die moeilijk is uit te leggen, komt er een spervuur van desinformatie die voor verwarring moet zorgen. Daarvoor beschikt Moskou over een reeks gespeciali seerde bedrijven met legers aan in- ternettrollen. Het onderzoek naar de ramp met vlucht MH17 is daar een prikkelend voorbeeld van. Rusland werkt niet mee, maar pleegt obstruc tie met eigen afwijkend onderzoek en met geruchtenstromen die ieder ander soms het schaamrood op de kaken zou brengen. Wat te denken van de bewering dat de lichamen van de slachtoffers in Amster dam aan boord waren gebracht om boven Oost-Oekraïne uit te strooien en daarmee Rusland in diskrediet te brengen. Ondermijning EU Rusland flirt al jaren met groepe ringen die zich keren tegen het verenigd Europa. Moskou is gebaat bij een zwak, verdeeld Europa en elk anti-westers, anti-Europees geluid en verzet is daarbij een dankbaar instru ment. Rusland bouwt aan een breed netwerk van vooral Europese mede standers, vooral te vinden ter rech tervleugel, onder populisten. Van Geert Wilders tot Marine Le Pen in Frankrijk (Moskou financiert haar partij), zij willen stopzetting van alle sancties tegen Rusland. Met Matteo Salvini heeft Moskou nu een mede stander met regeringsverant woordelijkheid. Salvini is vice- premier in het nieuwe Itali aanse kabinet. Verkiezingen VS De onderste steen over de Russische inmenging in de Amerikaanse presidents verkiezingen van 2016 moet nog boven komen, maar spe ciaal onderzoeker Rob bert Mueller blijft daar tot frustra tie van Trump hard aan werken. Die inmen ging is niet mis: het netwerk van de Democratische Partij werd gehackt. Informatie werd gebruikt om Demo cratische leiders onder wie rivale Hil- lary Clinton in diskrediet te brengen. Profielen van kiezers op internet werden gebruikt voor gerichte desin formatiecampagnes, sociale media werden misbruikt voor nepnieuws. Soms ging het zaaien van verdeeld heid over controversiële onderwer pen - immigratie, veiligheid en ras sentegenstellingen, wel erg ver. Voor een protest en een tegenbetoging in Texas werden in beide gevallen Rus sische acteurs ingehuurd. Ameri kaanse veiligheidsdiensten zijn er van overtuigd dat Rusland bij de tus sentijdse parlementsverkiezingen (november) weer zal toeslaan. Vol gens Daniël Coats, Director of Natio nal Intelligence, 'smaakt het succes de Russen naar meer'. Jacht op dissidenten Tradities zijn Vladimir Poetin niet vreemd. Onder de ex-KGB-ofïïcier grijpt de geheime dienst naar een oud vertrouwd middel om tegen standers de mond te snoeren: vergif tiging. De naar Groot-Brittannië overgelopen dubbelspionnen Alexander Litvinenko en Sergei Skri- pal en diens dochter zijn daar gruwe lijke voorbeelden van. Het is een sig naal dat geen enkele Rus in het Wes ten veilig is voor de almacht in Mos kou. Het is ook een waarschuwing aan alle Russen in het buitenland aan de leiband te blijven lopen, onder wie ook de steenrijke oligarchen. dinsdag 12 juni 2018 GG W' Olympisch zwemkam- pioen Maarten van der Weijden is er klaar voor, maar voordat hij aan zijn monstertocht van 143 kilometer begint, schrijft KWF-directeur Johan van de Gronden het nummer 11 op zijn hoofd. Dat getal verwijst naar de Elfstedentocht, die Van der Weijden in au gustus gaat zwemmen. Daarmee wil de openwa- terzwemmer, die zelf aan leukemie leed, geld inzamelen voor het KWF. De zwemtocht van Am sterdam naar Leeuwar den is 'een trainings tochtje'. „Ik blijf veertig uur in het water en krijg eten en drinken aange reikt door middel van stokken." Als alles goed verloopt, bereikt Van der Weijden morgenochtend Leeuwarden en zit zijn trainingstochtje erop. FOTO ANP Kijk op de site bij /video Maarten van der Weijden zwemt voor het KWF Hoe Poetin de wereld naar zijn hand zet En weer roept Rusland het beeld op van 'het beest uit de diepzee'. Met een van zijn vele tentakels zou het zich nu ook hebben vergrepen aan de campagne rond brexit, het Britse vertrek uit de EU. Hans van Zon Londen/Moskou Arron Banks, op richter van Leave.EU, zou intensief contact hebben gehad met vertegenwoordigers van Moskou. FOTO AP presi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12