Aankaarten van de 'hel op aarde' zal bijzaak zijn EUWS 11 Kim Jong-un heeft meer haast. De economische sancties doen Noord-Korea pijn Het laatste nieuws over de top op ad.nl zijn beiden politieke showmannen zoals er maar weinig zijn. Dus er mag nog wel wat opzienbarends worden verwacht. Bizarre weetjes doen de ronde over de staatsiefoto's waarop Kim altijd groter lijkt dan hij is. Net als zijn vader staat de Noord-Koreaan bijna altijd op hoge hakken. In dit ge val moeten die heel wat compense ren, want Kim meet 1.65 meter en Trump 1.90 meter. Winnen Beiden zijn zich zeer bewust dat er in Singapore alleen maar te winnen valt. Trump wil de bittere G7 weg spoelen, even niets over het slepende Russia-gate horen en zijn achterban graag la ten zien dat hij inderdaad de beste onderhandelaar is die ooit in het Witte Huis woonde. Kim heeft meer haast. Negen rondes van VN- sancties doen onderhand veel pijn in Noord-Korea. De Verenigde Staten, de EU en Japan drijven geen handel met Pyongyang en China zit ook niet te wachten op inferieure Noord-Ko- reaanse producten. Alleen de hon derdduizenden goedkope arbeids krachten die het land uitstuurt naar vooral China en Rusland leveren nog inkomsten op, naar verluidt een half miljard dollar per jaar. De Singaporezen kwamen maan dag al met felicitaties. Niet zozeer vanwege de top maar vanwege Trumps verjaardag, overmorgen. Hij wordt dan 72. „We gaat het naar voren brengen", zei Trump kort voor zijn vertrek uit Washington over de mensen rechtensituatie in Noord-Korea. Door het regime worden misda den tegen de menselijkheid ge pleegd, concludeerde de VN in 2014, die onder meer rapporteerde over slavernij en marteling. Er is nog altijd sprake van een 'hel op aarde voor mensenrechten', in de woorden van Brad Adams, Azië- directeur van Human Rights Watch. „Alles wat voor ons van zelfsprekend is, bestaat niet in Noord-Korea." Maar dat heeft op de top geen prioriteit, lieten medewerkers van het Witte Huis eerder doorsche meren. Het gaat om het ontman telen van Kims kernwapens. Trump gebruikt mensenrechten tot op heden vooral als handige stok om vijandige landen als Cuba en Iran mee te slaan. Hij negeerde mensenrechtenschendingen in onder meer de Filipijnen, Egypte en Rusland en prees de autoritaire leiders van die landen juist. Adams is er dan ook niet gerust op dat in de gesprekken vol doende aandacht zal zijn voor za ken als de Noord-Koreaanse goe- lag, de willekeur in het strafsys- teem, honger, marteling en exe cuties. „Als Trump er morgen over begint, zal dat zijn als het ge sprek niet goed loopt, in antwoord op een probleem in de onderhan delingen", denkt hij. Greg Scarlatoiu van het Com- mitteefor Human Rights in North Korea in Washington heeft goede hoop dat Trump wel degelijk op zal komen voor de Noord-Koreaanse bevolking. „Hij heeft laten zien dat hij er aandacht voor heeft." Maar Trumps toon is aanmer kelijk veranderd sinds de ontmoe ting op de kalender staat. De Amerikaanse president was re cent juist lovend over Jong-un. Hij beschreef hem als 'eerzaam' en 'open' nadat hij drie Amerikaanse gevangenen had vrijgelaten en beloofde investeringen bij een wapendeal. „Hij zal veilig zijn, hij zal gelukkig zijn. Zijn land zal rijk zijn." Mensenrechten waren eer der deze maand geen onderwerp van gesprek met Kim Yong-chol, de veiligheidschef die naar het Witte Huis kwam om een brief van Kim af te geven. De hoge functionaris wordt persoonlijk verantwoordelijk gehouden wordt voor misdaden tegen de mensheid. Internationale mensenrechtenor ganisaties als Human Rights Watch en Amnesty International hebben er uitdrukkelijk op aange drongen in Singapore verbetering te eisen van Kim Jong-un. Ook in eigen land wordt druk op Trump gezet, zowel door Democraten als Republikeinen. Trump moet zo wel om morele als om veiligheids- Mensenrechten niet noemen in deze eerste fase, zou een gemiste kans zijn redenen Kim ter verantwoording roepen als 'een van de ergste men- senrechtenschenders ter wereld', stelt bijvoorbeeld de Republi keinse senator Marco Rubio. „Noord-Korea heeft bewezen een taaie onderhandelaar te zijn. Mensenrechten niet noemen in deze allereerste fase van onder handelingen, zou een misstap en een gemiste kans zijn", stelde spe ciaal VN-rapporteur voor Noord- Korea Tomas Ojea Quintana. Ne geren zorgt alleen maar voor meer problemen, denkt hij. „Een deal over denuclearisatie zal fragiel blijven als die de rechten en be hoeften van het Noord-Koreaanse volk naast zich neerlegt." Pushen Maar er is ook steun voor Trumps terughoudendheid. „Je moet voorzichtig zijn, niet te hard pus hen", zei Chun Yung-woo, een voormalig Zuid-Koreaanse veilig heidsadviseur die in 2003 met het Noorden onderhandelde, in de Washington Post. „De nucleaire kwestie is al moeilijk genoeg, en het zou een wonder zijn als het Noorden zijn kernprogramma ontmantelt. De wielen van de nu cleaire gesprekken zullen breken onder het gewicht van gesprek ken over mensenrechten." dinsdag 12 juni 2018 GO van hoop? Trump beloofde vooraf de helse leefomstandigheden van de Noord-Koreaanse bevolking aan de orde te stellen, maar mensenrechtenverdedigers vrezen dat het niet meer dan een bijzaak zal zijn op de histo rische top. Karlijn Van Houwelingen Washington De N-Korea ontvluchtte Ji- Seong-ho krijgt applaus in Washington, foto reuters -VN-rapporteur Quintana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11