IÉ 9 Nog een angst: de kans op terreur Het WK in Rusland en ik mag er niet bij zijn. Het is verschrikkelijk door WK-koorts. Op straat reageren de meesten schouderophalend: het nationale elftal wordt kansloos ge acht, de kaartjes zijn voor de meeste mensen onbetaalbaar. Bovendien hebben de vele veiligheidsmaatre gelen, vooral bedoeld om een aan slag te voorkomen (zie kader), soms een forse impact op het dagelijks le ven. Zoals in de buurt rond het Luzniki-stadion, die in de dagen rond de wedstrijden compleet zal zijn afgesloten. Toch zijn genoeg inwoners wél positief, zegt fgor Vesiliv, die hier woont. „Het stadion is opgeknapt en de wegen ernaartoe ook", zegt de 24-jarige jurist. „En in Samara, waar ik ben opgegroeid, is dat nog veel sterker. Die stad krijgt een complete facelift dankzij het WK. Dat is goed." En de veiligheidsmaatregelen? Ve siliv laat een kaart zien met alle stra ten waar hij in de dagen rond de wedstrijden niet mag komen. „Even doorbijten. Maar wij Russen weten dat het nodig is voor de veiligheid. Dat begrijpen we allemaal." Dat begrip is er zelfs bij de be ruchte Alexander Sjprygin. Want hoe verdrietig de voetbalveteraan ook is dat hij geen wedstrijd zal zien, zijn Russische trots is hij niet kwijt. „Als ik zie hoe de Europese pers over ons schrijft... The Sun zegt zelfs: Ga niet naar Rusland, want het is er levensgevaarlijk. Dat maakt me woest." Voetbal is vaak ook politiek, zegt Sjprygin, en niet alleen voor Poetin. „De Britten en de rest van Europa kunnen niet wachten tot het hier misgaat tijdens het WK. Dan zullen ze zeggen: zie je wel, het is chaos in Rusland. Dus ja, ik hoop ook op een perfecte Poetin-party. Alleen had ik er verdomd graag bij willen zijn." Het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken wilde niet rea geren op vragen over de hooligan- aanpak. hij in. „Drie dagen na de rellen werd ik opgepakt", zegt Sjprygin emotie loos. „Terwijl ik niet eens bij de rel len was geweest. Ik zat in een bus met officials. Maar ik was de klos." De invloedrijke ex-hooligan werd ineens het symbool voor de nieuwe Russische aanpak van voetbalge weld. Een paar maanden na Mar- seille werd hij weer opgepakt: tij dens een conferentie in Moskou werd hij door agenten uit het toilet van een hotel gesleurd en in een busje gegooid, in het zicht van tv- camera's. „Ik kwam dezelfde avond weer vrij, maar toen wist iedereen in mijn wereld al genoeg: vanaf nu moeten we oppassen." Optelevisie Sindsdien is Sjprygin zijn machtige positie kwijt. Zijn supportersclub werd ontbonden. Ook hij heeft te horen gekregen dat hij de stadions niet in komt. Het WK zal hij op tv bekijken, waarschijnlijk in de kroeg. „Veel jongens gaan weg tijdens het WK. Ze hebben te horen gekregen dat ze hier maar beter niet kunnen zijn. Wie het kan betalen, gaat op vakantie naar Turkije: dan hebben ze een stempel in hun paspoort, als bewijs dat ze echt nergens bij wa ren. Anderen gaan bij hun grootou ders op het platteland zitten. We kunnen niet wachten tot het WK voorbij is. Dan begint hopelijk het normale leven weer." De gewone Russische voetbalfan lijkt intussen nog niet bevangen zaterdag 9 juni 2018 GO M Poetin trapt een balletje in het Kremlin. De gewone Rus is nog niet bevangen door WK-koorts. De Russische au toriteiten hebben meer zorgen tij dens het toer nooi. De grootste is het gevaar van een terroristische aanslag. Rusland telde alleen in de laatste vijf jaar al vijf grote aansla gen, vorig jaar nog in de metro van Sint-Peters burg (negen doden). De dader was een zelf moordterrorist uit Kirgizië, een voor malige Sovjetre publiek waar IS steeds meer aan hang verwerft. De FSB, de Russi sche inlichtingen dienst, heeft de afgelopen jaren alle middelen ge kregen om een aanslag te voor komen, en dat lijkt even noodzakelijk als succesvol: on langs stelde de dienst al vele tien tallen potentiële terroristen te hebben opgepakt en daarmee di verse geplande aanslagen tijdens het WK te hebben verijdeld. Ook tij dens het toernooi om de Federati- ons Cup van vorig jaar, de opwarmer voor het WK, zou een aanslag zijn verijdeld. Die berichten moeten we niet meteen geloven, zegt militair ana list Alexander Golts. „De FSB roept elk jaar tal loze aanslagen te hebben voorko men. Maar het leidt zeer zelden tot een rechts zaak. Zijn die ter roristen verdwe nen? Of beston den ze niet? Al leen God weet het. En de FSB." De kans op een aanslag tijdens het WK noemt Golts reëel. „Feit is dat Rusland een geschiedenis met dit probleem heeft, en door die ervaring weet wat het moet doen. De Olympische Spelen van Sotsji verliepen zonder problemen. Dat is een positief voor teken." Van boven naar beneden: Russische supporters misdragen zich tij dens de wedstrijd Rusland-Engeland in 2016, Alexander Sjprygin in ge sprek met Poetin in 2010 en Sjprygin in de voetbalkroeg, fotosepa, evgeniy PETRACHKOV, AP -Alexander Sjprygin, ex-hooligan FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9