e watersnood van 1953 met zijn 1836 doden was een Ramp. Waterstaatingenieurs besloten nieuwe overstro mingen te voorkomen door alle zeegaten af te dammen - behalve de Westerschelde. Al in 1954 ging de eerste schop de grond in. Begonnen werd met de stormvloedke ring in de Hollandse IJssel. De daaropvolgende jaren vulden beelden van kolossale caissons en speciaal ontworpen kabel banen voor het storten van betonblokken de wereldjour naals. Hoe nietig de mens, hoe groots zijn werk: de stem van het Polygoonjournaal wist er wel raad mee. De Nederlandse delta werd veiliger, kreeg de beschikking over grote zoetwatermeren en werd een walhalla voor zeilers, duikers en andere recreanten. Terugkijkend op de oorspron kelijke plannen is er één grote aanpassing doorgevoerd; mi lieuactivisten en schelpdier vissers vormden eind jaren 60 een front tegen de sluiting van de Oosterschelde. Het kabinet- Den Uyl besloot tot de aanleg van een met schuiven afsluit bare pijlerdam, die de zilte na tuur zou sparen. In 1997 werden de Deltawer ken na ruim veertig jaar afgerond met de ingebruik name van de Maeslantkering in de Nieuwe Waterweg. Eind goed, al goed? Op dit moment worden weer kieren in de dammen gemaakt en lijkt de stijging van de zeespiegel nog niet ten einde. De punt die achter de Deltawerken is gezet, zal een komma blijken. 41 Haringvlietdam De Haringvlietdam tussen Voorne- Putten en Goeree- Overflakkee is over een lengte van 1 kilometer voor zien van spuislui- zen. Zo kan het water van Rijnen Maas worden afgevoerd. FOTO RIJKSWATERSTAAT Hollandse I Jssel Bouw van de Stormvloedkering inde Hollandse IJs- sel, die in 1958 in gebruik werd geno men. Twee schui ven tussen betonnen torens zakken als de wa terstand in de rivier daartoe noopt. FOTO RIJKSWATERSTAAT Modem wereldwonder; de Deltawerken, toen en nu verschijnt bij Boom (€39,90) 281 zaterdag 9 juni 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 96