Ihiuicl Arjan David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. zien hoe we met elkaar zo lekker wel varend zijn geworden, zodat we mee smuilend naar de Belgen kunnen kijken omdat die daar nog niet zijn. Opeens gaat het over wie er gelijk heeft in z'n interpretatie: is het glas halfvol of half leeg? Maar wat als deze cijfers niet gaan over wat we hebben gedaan, maar over wat we kunnen dóén? Wat als welvaart geen eindpunt is, maar een vertrekpunt? Wat als geluk niet alleen een voorrecht is, maar veel méér nog: een verantwoorde lijkheid? Omdat onze missie is van Ne derland het gelukkigste land op aarde te maken, krijgen we van veel mensen deze weken te horen: gefeliciteerd, het is gelukt. Terwijl het in onze ogen nu pas begint. Want als je eigen particuliere geluk op orde is, kun je dus al je creativi teit, liefde en aandacht besteden aan de grote problemen die erachter liggen. En daar kan iedereen vandaag mee beginnen. Door het strand op te ruimen als je er bent. Door nooit meer iemand online te pesten of beledigen. Door te zorgen voor de mensen en dieren om je heen. Door biologisch te eten en groen te rijden. Door te stemmen op duurzame partijen met oog voor alle mensen. Groot geluk komt met grote verantwoor delijkheid en die gaat niet over vandaag, maar over morgen. Want anders kijk je over vijftig jaar terug en zeg je: we dachten dat we welvarend waren, maar we waren decadent. 41 magazine 25 Onlangs was in alle kranten te lezen dat Nederland officieel het gelukkigste land van Eu ropa is - en onmiddellijk valt ons land in twee kampen uit elkaar. Wat is het geval: het CBS heeft onder zoek gedaan naar wat het 'brede wel vaart' noemt. Een voorzichtig alternatief voor het bruto binnenlands product (bbp) als thermometer voor het 'succes' van een land. Het CBS zegt: laten we ook eens kijken naar andere dingen, zoals milieu, gezondheid, ongelijkheid en vei ligheid, in plaats van alleen die economi sche resultaten. En hoera: Nederland staat op één. 85 procent van de mensen geeft hun leven een 7 of hoger. Goed idee, op zich. Het bbp is be perkt en zelfs wat willekeurig en als meerdere landen zo'n welvaarts monitor invoeren, geeft het goede informatie. Waarom dan toch meteen die twee kampen? Aan de ene kant vind je opeens de jubelaars, die roepen dat we nooit meer mogen zeuren en dat Nederland helemaal af is, als een utopie op aarde. In het andere kamp zitten de 'ja-maar-wacht-eens-even'-roepers, die wijzen op al die Nederlanders die nog niet zo welvarend zijn. Of op alle roof bouw die diezelfde welvaart pleegt op de aarde en op de toekomst. Beide kampen maken dezelfde denk fout, die je vrijwel overal ziet waar testen worden gedaan, beoordelingen worden gegeven of zaken worden geëvalueerd. Iedereen lijkt de cijfers van het CBS te beschouwen als een eindstand. Een rap port als achteruitkijkspiegel, waarin we Welvaart is pas het beginpunt van geluk H Reageren? magazine@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 93