hoort mij niet klagen. Fernando is mijn echtgenoot, de man van wie ik hou. Dan doe je dat toch? Maar zwaar is het wel." Dat begint 's ochtends om zeven uur, als ze Fernando uit bed tilt, wast, aan kleedt en eten geeft. „Dan moet de dag in feite nog beginnen, maar ik ben dan al kapot. Want je kunt je indenken dat we niet binnen vijf minuten klaar zijn. Alleen het toiletbezoek duurt al een eeu wigheid. Tussendoor breng ik ook Isa- bella naar school." 12.18 uur Vanaf het middaguur zit Fernando, oud speler van Fortuna Sittard, AZ, Glasgow Rangers en Zenit Sint-Petersburg, uren lang op de veranda of voor de televisie, zodat Veronika hun dochter van school kan halen en boodschappen kan doen. Maar ook als ze niet thuis is, giert de stress door haar lijf, zegt ze. „Ik weet dat voor hem die ik geprakt bij hem naar binnen werk." Dat is het ergste, zegt de oud-interna tional: de hulp die hij nodig heeft, het beroep dat hij steeds moet doen op zijn vrouw, op anderen. Natuurlijk, het is vreselijk dat hij zich nauwelijks meer kan bewegen, maar dat hij totaal afhanke lijk is van anderen, dat maakt het wreed, zegt hij. „Dat frustreert me nog meer dan die rolstoel." Frustratie. Veronika had het er eerder op de dag ook al over. Dat de sfeer bij hun thuis daardoor soms te snijden is. „Wat wil je? We voelen ons allebei machteloos, ieder op onze eigen manier. We willen zo graag door, maar elke keer drukt die rotziekte je met de neus op de feiten. Dat we als het ware gevangen zitten, dat we niet verder kunnen." Om Veronika vandaag een beetje te ontlasten, hebben haar vriendinnen thuis alvast de salade en het dessert voor bereid. Ook hoeft ze zich geen zorgen te maken over de barbecue; het bezoek uit Nederland bewaakt de stukken vlees en kip die liggen te braden. 21.27 uur Fernando maakt dat niet meer mee. Als de klok bijna half tien uur aanwijst, zo'n twee uur nadat de barbecue vakkundig is aangemaakt, ligt hij in de woonkamer, op zijn aangepaste stoel voor de tv. Uitge teld van de drukte om 'm heen, zegt Veronika. Als we vanaf de veranda door het raam naar binnen kijken, en Fernando ons met een bord spareribs in de handen ziet staan, kijkt hij ons lachend en knikkend aan. Naast ons lacht Veronika terug. Voordat ze over anderhalf uur alweer in de keuken staat, voor die twee steaks. 41 de kans klein is, maar als ik thuiskom, ben ik elke keer bang dat Fernando is gevallen of dat ik hem dood in zijn rol stoel aantref." 16.53 uur Bij thuiskomst, meestal iets voor vijf, wacht direct weer de rol van mantelzor gen Fernando moet worden verzet, hij moet worden opgetild. Hij moet zijn medicijnen krijgen, eten, verschoond. Hij moet drinken, via een voedings sonde. Het is een dagelijks proces dat uren duurt. Veronika: „Wat Fernando niet zelf kan, komt op mij neer. Dat betekent bijvoor beeld dat ik nooit eerder naar bed kan dan Fernando. Want vlak voordat Fer nando om twaalf uur gaat slapen, moet hij eerst eten. Zelfs als hij slaapt heeft hij veel calorieën nodig. En dus bak ik 's avonds om elf uur nog twee steaks BIOGRAFIE Journalist Vincent de Vries (1973) is de schrijver van het boek en bestseller Vecht lust, de biografie over voetballer Fernando Ricksen die in 2013 uitkwam. Een jaar later verscheen het boek ook in Groot- Brittannië, onder de naam Fighting Spirit. Gezin Met zijn Russische vrouw Veronika en hun dochter Isabella woont Fernando al jaren in Spanje. 24 zaterdag 9 juni 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 92