11.05 uur In zijn vaste plekje in de zon lispelt Fer nando - die via e-mail met de wereld communiceert - de naam van Stephen Hawking, de Britse wetenschapper die onlangs op 76-jarige leeftijd overleed. Die had ook ALS, maar hield het ondanks alle ongemakken en beperkingen wel bijna vijftig jaar vol. „En het mooie is", laat Fer nando via Veronika weten, de enige die hem nog redelijk kan verstaan, „waar schijnlijk is Hawking niet eens aan ALS overleden, maar aan een longontsteking." „Aan zulke verhalen trekken we ons op", zegt Veronika. „Ondanks het ver driet en de ongemakken houdt Fernando het goed vol. Het zou anders zijn als hij pijn had, maar dat heeft hij niet. Daarom praten we ook nooit over euthanasie." Fernando, wederom via Veronika: „Daarom blijven we ook plannen maken. We bereiden nu mijn verjaardagfeest voor, eind juli." Net als de laatste drie jaar vieren ze dat groots in Benidorm, in een Glasgow Ran- gers-pub, met vrienden en supporters. Fernando kijkt ernaar uit, zoals hij ook niet kan wachten om aanwezig te zijn bij de eerste eredivisiewedstrijd van zijn oude club Fortuna Sittard. „Zulke dingen kosten veel energie, net zoals naar Glas gow vliegen wat ik nog altijd doe, maar het geeft me ook veel energie." Stilte. Dan: „Ik blijf positief denken. Dat moet. Anders word je natuurlijk he lemaal gek." Toch viel de aankondiging van zijn dood hem koud op zijn dak. Veel sites namen het bericht klakkeloos over. „Het werd met de minuut erger en smeuïger", zegt Veronika. „Op een gegeven moment las ik dat het zó slecht ging met Fernando dat hij de verjaardag van onze dochter Isabella niet zou halen. Dat is toch onge looflijk?" Zelf zag Fernando er uiteindelijk de humor wel van in. Zo vond hij het geestig dat zoveel mensen zich kennelijk druk maken om zijn gezondheid. En ach, grapt hij, het is weer eens wat anders dan de berichten over hem die regelmatig op Schotse sociale media verschijnen. Aangewakkerd door de eeuwenoude haat tussen de Glasgow- Rangersfans en Celtic-aanhangers, wordt hij daar regelmatig dood gewenst. Dat gaat zo ver dat de Schotse politie al een paar keer gasten met een groen-wit hart van hun bed heeft gelicht. Veronika: „Als je dat leest, denk je: hoe ziek moet je zijn om dat soort vie zigheid op Twitter te gooien?" Ja, Fernando is afgevallen en ja, hij heeft meer moeite om zijn nek omhoog te houden. Maar het afgelopen jaar is zijn situatie nauwelijks verslechterd. Om dat te vieren heeft Veronika voor vanavond vrienden uitgenodigd voor een barbecue. Er komen niet alleen vrienden uit Neder land, maar ook enkele Russische en Li touwse vriendinnen die Veronika heeft leren kennen via de internationale school waarop hun dochter Isabella zit. „Ik ben heel blij met hen", zegt Vero nika. „Anders wordt je wereld heel erg klein. Eerder volgde ik nog een studie Spaans en sportte ik veel. Daar haalde ik mijn ontspanning uit. Maar dat kan niet meer." Want Veronika is niet alleen Fer- nando's vrouw, ze is ook zijn verzorger. Eentje die hem 24/7 bijstaat. En dit is best pittig, zegt ze. „Omdat ze in Spanje geen thuishulp kennen, komt alles op mijn bordje terecht. Natuurlijk doe ik het, je wg magazine 23 Wreed De rolstoel is het ergste niet, zegt Fernando. Afhankelijk zijn van anderen, dat maakt zijn ziekte wreed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 91