II 8 Niets mag een goed verloop van het WK in de weg staan. Ook de Russische hooligans niet. Zij zijn dus ook niet welkom in de stadions. „Europa zou ervan smullen als het misgaat." WK IN RUSLAND SUPPORTERS ledereen met het minste smetje op zijn verleden kan het schudden de rand van het stadscentrum. „Ze krijgen bezoek van agenten van de politie of de geheime dienst, met de mededeling: tijdens het WK hou je je koest. En als er iets gebeurt, weten we je te vinden. Kaartjes kunnen ze sowieso niet kopen: daar heb je nu een Fan-ID voor nodig. Iedereen met ook maar het minste smetje op zijn verleden kan het schudden." Zoals Alexander Sjprygin, de reus die we ontmoeten in zijn stam kroeg. Ooit was hij het opperhoofd van de harde kern van Dinamo, en begeleider van een neonazi-band. Tien jaar geleden werd hij plotseling gebombardeerd tot voorzitter van de Russische supportersbond, een orgaan dat president Poetin ge bruikte om de verhoudingen met fanatieke fans goed te houden. Sjprygin werd een man met aan zien, en had direct contact met de president. Maar alles werd anders na 11 juni 2016, de EK-wedstrijd Rusland-En- geland in Marseille. Honderden Russische fans klommen de vakken met Engelsen in, om daar geweldig huis te houden. Een dag later ging het in de stad nog een keer mis. Eindstand: 35 gewonden, 73 arresta ties en wereldwijde ophef. De UEFA dreigde Rusland zelfs uit het toer nooi te zetten vanwege het extreme geweld. President Poetin besefte dat hij een groot probleem had: tijdens het WK in zijn land mocht niet nog eens zoiets gebeuren. En dus greep Alexander Sjpry gin haalt diep adem. „Het WK in mijn land, daar heb ik der tig jaar op ge wacht", zegt de beruchte Dinamo Moskou-suppor ter. „Nu is het zover. En ik mag er niet bij zijn. Het is verschrikkelijk." We zitten in de kelder van Brawlers, een donkere, met sjaals behangen voetbalkroeg aan de on eindige Lenin-boulevard. Buiten wapperen de WK-vaandels, binnen hangen de vlaggen van lokale clubs als CSKA, Spartak en Dinamo. „Na tuurlijk moet het WK een perfecte show worden", roept Sjprygin, een reus met een handdruk die pijn doet, boven de Russische hardrock uit. „Maar niet ten koste van alles. Nu gaan ze te ver." Moskou maakt zich op voor het grootste sportevenement ter wereld. In de stad is geen hotel kamer meer te krijgen, de dure souvenirwinkels vlak bij het Rode Plein verkopen Messi-ma- troeskja's en WK-mascotte Zabivaka, een wolf met een sportbril, duikt va ker op in het straatbleeld dan Lenin, Marx en Yuri Gagarin tezamen. „Dit moet Poetins moment wor den", zegt Mare Bennetts, een Britse journalist in Moskou, die boeken schreef over Poetin en het Russische voetbal. „Internationaal staat hij er slecht op en in eigen land hapert de economie. Het is cruciaal dat dit een succes wordt, een showcase van de sterke, machtige natie. Daar passen geen rellende hooligans bij." Rusland kampt al jaren met ge welddadige groepen voetbalfans. Ze hebben lang hun gang kunnen gaan, zegt Pavel Klymenko van bureau Fare, dat voor onder meer de UEFA toezicht houdt op geweld en ra cisme in voetbalstadions. „Poetin heeft de Ultra's nooit als bedreiging gezien. De meesten zijn loyaal aan hem, ze hebben zich nooit tegen de regering verzet, soms werden ze zelfs ingezet om demonstraties neer te slaan. Vechtpartijen en openlijk racisme werden gedoogd." Gevechten Maar dat is nu veranderd, zegt Kly menko. „Moet je je voorstellen: een belangrijke WK-wedstrijd waar ineens massaal oerwoudgeluiden klinken, of gevechten op de tribu nes uitbreken. Dat zou voor Rusland een internationale blamage zijn. Niemand mag dit verpesten." En dat merken de fana tieke Russische fans aan den lijve. „Iedereen heeft visite gehad", zegt Oleg Se menov, zes jaar lang voorman van de supporterslub van CSKA. Nu runt hij een advieskantoor voor voetbalfans die botsen met de auto riteiten. „Elke fan die ook maar een beetje betrokken is bij een harde kern, heeft nu een probleem", zegt Semenov (53) in zijn kantoortje aan zaterdag 9 juni 2018 GO RUSSIA Hooligans mogen de 'perfecte Poetin-show' niet verpesten -Oleg Semenov, supporter Peter Groenendijk Moskou WK-mascotte Zabivaka.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8