tSi Al vier maanden dood Tot de verschijning van Rode sneeuw was de Noorse politieman en mis daadauteur Jorn Lier Horst (1970) in Nederland onbekend, terwijl hij in Noorwegen al een groot lezerspu bliek trok. De kluizenaar (Bruna, €20) is deel drie van het Wisting-kwartet. Het is winter in Noorwegen. Viggo Hansen, die in dezelfde straat woont als inspecteur William Wisting, wordt dood aangetroffen in zijn huis. Het blijkt dat de man al vier maanden geleden is overleden. Wistings dochter, de journaliste Line, ziet hierin stof voor een artikel. Hoe kan het dat iemand pas maanden nadat hij sterft gevonden wordt? Tegelijkertijd onderzoekt Wisting de moord op een man wiens lichaam werd gevonden in een bos bij een verlaten boerderij. Bij het lijk wordt een vingerafdruk gevonden die overeenkomt met die van een seriemoordenaar die in de Verenigde Sta ten wordt gezocht. In een heldere stijl vertelt Jorn Lier Horst een boei end verhaal dat een goed plot heeft. Door zijn ruime ervaring als politieman krijgt de lezer een authentiek beeld over hoe de politie te werk gaat. Wisting is een verademing in de misdaadliteratuur. Hij is geen man die grote hoeveelheden alcohol nodig heeft om zich staande te kunnen houden, noch hoeft hij creatief met de regels om te gaan om succes te hebben. Ook de chemie tussen hem en zijn dochter Line is verfrissend. Hij onderscheidt zich door het gewone en dat is de grote kracht van deze thriller. Het verhaal heeft meerdere verras sende plotwendingen, is evenwichtig opgebouwd en bevat alle elementen die een thriller nodig heeft om te kunnen overtuigen. In een spannende ont knoping in het besneeuwde Noorse landschap wor den de verschillende verhaallijnen naadloos met elkaar verbonden. Joop Liefaard Schrijver leest Ik lees nu Laatst gelezen Hopeloos overschat Guilty pleasure In mijn jeugd verslonden Het boek dat ik zelf had willen schrijven magazine 19 THRILLER DE KLUIZENAAR, J0RN LIER HORST UE KLUIZENAAR Van A.H.J. Dautzenberg verscheen in de serie Privé Domein Ik bestaat uit twee letters, een verzameling dag boekaantekeningen, korte verhalen, brieven, gedichten en strips. Tevens verscheen de bundel Vijftig verhalen. Vooral toneel, onder meer De Faecaliën Drama's van Werner Schwab. Dat heeft alles te maken met het toneelstuk dat ik voor een Haagse toneelgroep maak, Een avondje armoede. Het wordt een collage-voorstelling vol absurdis tische teksten en fragmenten. Voor zonsopgang van Michael Zosjtsjenko. Ik herlas het met het oog op mijn dagboek. Deze Rus sische schrijver maakte furore in de tijd tussen de twee wereld oorlogen. Hij was geobsedeerd door de gedachte dat er een direct verband bestond tussen in telligentie en depressie. Toen hij in contact kwam met een domme depressieve man, liet hij dat idee snel varen en ging hij op zoek naar zijn vroegste jeugd. Uiteindelijk komt hij uit bij zijn eerste maanden als zuigeling, daar raakte ik de draad kwijt. Niet 'hopeloos', maar wel over schat vind ik Mulisch' De ont dekking van de hemel. Bij eerste lezing was ik diep onder de indruk. Maar toen ik het opnieuw las, viel het me niet mee. Te geforceerd en I ook houterig van stijl, achteraf. En dan die engelen. Ik vond het een beetje kitscherig. Net als die populaire thrillers van Dan Brown. Donald Duck! Wipneus Pim. Een serie waarin een fantasiewereld werd geschre ven waarin alles kon. Heel sar donisch. Bijna reviaans, maar dan voor kinderen. Er kwamen reuzen in voor en heksen werden naar de maan geschoten, niets was te dol. Het boek der rusteloosheid van Fernando Pessoa. Zo goed, daar kun je als schrijver alleen maar nederig van worden. Pessoa's beschouwingen zijn zo poëtisch, zo beeldend en filosofisch zo rijk, daarbij valt vrijwel alles in het niet. Wat bovendien mooi is: de volkomen pretentieloosheid. Pes soa kende geen enkele podium- of geldingsdrang. Peter Sierksma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 87