'IK WORD TROOSTELOOS VAN DE GEDACHTE DAT WE HIER MAAR TOEVALLIG ZIJN, OM NA EEN JAAR OF 100 WEER TE VERDWIJNEN' ja. Dat was in 2011. Ik was betrokken bij de presentatie van de EO Jongerendag. Zij zou daar zingen en kwam vooraf al een keer optreden. Ik dacht meteen toen ik haar zag: wat een bijzonder meisje. Ik had The Voice (waarin Jozefzoon in het eerste seizoen de finale haalde, red.) zijdelings gevolgd, dus kende haar naam. Maar nu raakte ik onder de indruk van haar be scheidenheid en haar echtheid. We heb ben die dag niet veel gesproken, maar ik durfde haar via Twitter toch een berichtje te sturen: keertje wat drinkenUiteindelijk zijn we samen naar The Passion in Gouda gegaan. Weer een EO-date dus." „Verliefd worden kan altijd natuurlijk, maar op de lange duur zou ik dat wel las tig vinden. Je staat dan zo fundamenteel anders in het leven. Ik wil het niet voor onmogelijk verklaren, maar ik ben blij dat ik iemand heb gevonden die ook gelooft." „We spreken hardop uit waarvoor we dankbaar zijn en wat er in onze levens speelt. We zien God als iemand bij wie je je zorgen kunt neerleggen of om steun kunt vragen. Hij is iemand die er graag voor je wil zijn, dan is het logisch dat je dingen deelt." „Bij haar was het vaak 'handjes in de lucht en zingen en dansen'. In de kerk waar ik vandaan kom, zou dat heel heftig worden gevonden. Nog steeds is dat ver schil bij ons onderwerp van gesprek. We zijn net verhuisd, zoeken een nieuwe kerk, maar we zijn er nog niet helemaal uit. Gelukkig kunnen we elkaar vinden in de kern van ons geloof. In de gemeenschap waarin Pearl is op gegroeid vinden ze ons protestanten vast een stel stijve harken, dat al schrikt als iemand tien minuten te laat binnenkomt. Andersom vind ik het soms ongeorgani seerd als een dienst uitloopt tot drieën half uur als iemand van boven doorkrijgt door te moeten preken. Dat gaat mijn spanningsboog te boven." „Toch wel. Voor een protestantse jongen ben ik vrij progressief, maar ik houd niet van tijdverspilling. Ik ben veel aan het werk. Is het niet voor mijn programma's, dan wel voor de kerk of de muziek van Pearl. Ik vind: als je iets doet, heb je de plicht het zo goed mogelijk te doen. Daar mag je vervolgens best trots op zijn, maar ik heb een hekel aan borstklopperij." „Welke presentator kan zeggen dat hij niet ijdel is? Ik niet in elk geval. Ik zeg het ronduit: ik vind het leuk als mensen naar me kijken of luisteren. Maar inderdaad, soms is het lastig laveren. Toen Langs de Lijn en Omstreken werd genomineerd voor een Radio Ring, raakte ik met Tijs van den Brink in discussie over mijn plan een oproep tot stemmen te doen. Dat vond hij echt notdone. Puur calvinistisch: je vraagt niet om complimenten. Uiteinde lijk maakten we een filmpje met die dis cussie erin. En ik vroeg aan het einde ervan nog snel even om op ons te stem men." „Dan geloof je dus dat wat je ziet, alles is wat er is. Dat is toch ook een geloof? Mensen als hij zeggen steeds: 'Je kunt toch niet bewijzen dat God er is?' Mijn antwoord is heel eenvoudig: 'Jij kunt ook niet bewijzen dat hij er niet is.' Een atheïst gaat ervan uit dat de mens alles al snapt. Dat is gewoon bullshit. Ik vind dat eigenlijk veel absurder dan zeggen dat er wél een God is." „Ik vind die van het christendom het meest aannemelijk. En ik moet ook zeg gen: ik word troosteloos van de gedachte dat we hier als een hoopje celletjes maar toevallig zijn, om na een jaar of 100 weer te verdwijnen. Ik hóóp ook heel erg dat het niet zo in elkaar zit." „Ik kies ervoor te geloven in een God die de wereld en de gang van zaken hier heeft bedacht, dus dan staat hij boven de na tuur. En omdat Jezus God was, kon hij natuurlijk over water lopen. Alsof dat te veel zou zijn voor wie die de wereld heeft gemaakt." „Jawel. Dan hebben we het over verdriet of ziekte in familie of in de vrienden groep. Maar dat hoeft niet in detail in de krant. In die tijd heb ik in gebed weieens gevraagd: 'Waarom is dit nodig, God?' Die vraag leeft bij mij sterker als ik kijk naar delen van de wereld waar mensen het veel slechter hebben dan wij. Een vluchtend jongetje dat aanspoelt op het strand? Het is verschrikkelijk. Waarom zou een God dat toelaten? Ik voel de ruimte dat in gebed uit te spreken. Ik krijg er geen antwoord op, nee. Sommige mensen hebben de stem van God wei eens horen spreken. Ik heb die ervaring nog niet gehad. Wel ervaar ik soms nabij heid. Als we samen zingen in de kerk of tijdens een intens gebed. Misschien bie den die ervaringen geen pasklaar ant woord, maar wel een warm gevoel dat me kracht geeft. Daarin voel ik God." 41 Zou jij een relatie kunnen beginnen met iemand die niets heeft met het christelijke geloof? Pearl en jij bidden samen, vertelde ze. Hoe gaat dat in zijn werk? Aan de Pinkstergemeente waarvan Pearl deel uitmaakte moest je wen nen. Zit er nog veel calvinisme in jou? Dan lijkt me ingewikkeld in de traditi oneel ijdele tv-wereld. Je noemde het atheïsme net 'ook een geloof' en verwees naar Arjen Lubach. Hij zegt altijd: 'Ik ben een realist en ga slechts uit van wat ik kan zien en verklaren.' Zijn er, als je uitgaat van méér dan de tastbare werkelijkheid, niet ontel baar veel bovennatuurlijke interpre taties mogelijk? Hoe letterlijk neem jij de Bijbel? Jezus die over water loopt en water in wijn verandert. Feiten of fictie? Is jou weieens een tegenslag over komen, waarvan je dacht: mijn God, waarom toch? magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81