'HOE MEER IK LEER, HOE MEER VRAGEN IK KRIJG' Renze Klamer is net terug van een festival. Zestigduizend mensen samen op het ter rein waarop in augustus Lowlands wordt gehouden. Klamer (29) dompelde zich er onder in het vertier van het driedaagse Opwekking, waar christelijk Nederland zijn liefde voor de Heer viert met concer ten, sprekers en samenzang. Op Twitter schreef hij bij een foto van de rijen voor een in een megatent uitgesproken preek: Hoezo wil niemand meer naar de kerk? Op een terras in Utrecht beschrijft hij zijn festivalervaring. Hij logeerde met een vriendengroep in een bungalowpark en maakte af en toe een uitstapje naar het nabijgelegen achtbanenparadijs Walibi. „Met dezelfde vrienden ga ik straks naar Lowlands, maar die cultuur van christe nen onder elkaar blijft fijn voelen", zegt hij. „Verbondenheid, openheid en harte lijkheid. En het besef: wij delen iets bij zonders, het geloof in God. Natuurlijk is het soms erg kneuterig. Als je mensen ziet die zich van top tot teen door de ANWB laten aankleden bijvoorbeeld. Maar als je je richt op de positieve energie die er hangt, heb je een geweldige tijd." Wie Klamer zo hoort spreken, kan be grijpen hoe blij de Evangelische Omroep is met zijn jonge presentator. Klamer is de vaste gastheer van het dagelijkse ra dioprogramma Langs de Lijn en Omstreken en hij was recent het gezicht van de nabe schouwing van EO's jaarlijkse televisie hoogmis rond The Passion. 'Een onvoorstelbaar talent,' zegt Rob bert Meeder, co-presentator van Langs de Lijn en Omstreken. Daaraan kleeft volgens hem een nadeel: 'Hij is voor ons niet te behouden. Renze is een goeie intervie wer, breed geïnteresseerd en voldoet ook nog aan het plaatje dat nodig is voor tele visie. Jammer voor ons, maar ik verwacht niet dat hij nog heel lang naast me in de studio staat." „Het is erg lief wat hij zegt. De tijd zal het leren. Als ik vertrek is het niet omdat ik zo nodig met mijn kop op tv wil, maar omdat ik een programma heb gevonden dat echt bij me past. Ik zou de huiskamer sfeer van de radio niet willen missen, maar ik merk wel dat televisie meer im pact heeft. Dat vind ik gaaf." „Zei hij dat? Pfoe, ik weet het niet, hoor. Zolang de EO me mooie plekken als deze biedt en ruimte heeft voor interessante televisieprojecten, zit ik goed. Maar ik ben niet getrouwd met de EO." „Dat is een juiste vaststelling, ja. Ik vind Andries Knevel een aardige en hartelijke man, maar ik steek anders in elkaar. Hij is wel echt EO-only. Dat ben ik toch niet." „Ik denk niet dat ik daar heel geschikt voor ben. Daarvoor ben ik toch te veel geïnteresseerd in onderwerpen buiten de traditionele EO-visie. Kijk, ik maak graag programma's waarin ik mezelf kan mee nemen. Dan laat ik dus ook mijn geloof zien, want dat is een groot onderdeel van mijn identiteit. Maar ik heb weinig behoefte aan programma's waarvan het geloof een vast onderdeel is." „Dan moet de mix kloppen. Beginnen met een paar actuele nieuwsonderwer pen en daarna een goed tafelgesprek tussen een sporter en een algemene gast. Echte connectie, dat is de bedoeling. Als mensen kwetsbaar durven zijn, komt een uitzending tot leven. Robbert en ik kunnen heus allebei een kritisch inter view houden, maar zullen nooit iemand bashen." „Ik snap de vraag wel, maar tegelijk is hij ook raar. In mijn ogen is atheïsme ook een geloof. En niemand vraagt zich bij Jeroen Pauw of Arjen Lubach ooit af hoe zij hun geloof in hun programma's verwerken. In mijn ogen is Lubach nog atheïstischer dan ik christelijk ben. Als ik het op de radio over Mark Zuckerberg en Facebook heb, merk je weinig van mijn geloof. Maar in een ge sprek over het leven en de dood zullen mijn opvattingen best doorklinken. Die zijn namelijk deel van wie ik ben." „Dat is een grote vraag. De basis is ratio neel: ik kan niet accepteren dat deze we reld per toeval is ontstaan. De oerknal? Misschien is die er geweest, maar ik kan niet geloven dat er geen plan achter dit bestaan zit. Het meest logische is voor mij toch dat er iemand vooraf over heeft nagedacht. Ik vind dat ook een mooie gedachte: er is iemand die jou heeft bedacht en onvoorwaardelijk van je houdt. Ik heb er geen harde bewijzen voor. Maar die heeft het atheïsme ook niet. Ik ben fan van wetenschap, hoor. Ik vind het leuk dat we steeds meer kunnen verklaren, maar de grote vraag van het waarom we hier zijn, daar kan voor mij nog steeds met een uitroepteken het woord 'God' achter." „Ik heb geen beeldende voorstelling, maar ik geloof wel dat hij meer is dan een energie in het universum. Ik zie hem als persoon, met een eigen karakter en vooral heel veel liefde om te verdelen. Maar veel is ook een mysterie. Hoe meer ik leer, hoe meer vragen ik krijg. Maar dat vind ik niet zo erg. Ik blijf vertrouwen dat hij er voor iedereen is die in hem wil geloven." Klopt Robberts voorspelling? Stap je over naar de televisie? Jouw goede vriend Thomas Aalbers- berg zegt: 'Over vijf jaar is Renze niet meer in dienst van de EO.' Dat zou Andries Knevel nooit zeggen. Heeft jouw werkgever je niet gepolst als de opvolger van Mister EO? Hoe ziet de ideale uitzending van Langs de Lijn en Omstreken eruit? Bestaat er zoiets als christelijk presenteren bij dit programma? Waar draait jouw geloof om? Wie of wat is God voor jou? Heb jij het geloof van je ouders mee gekregen? 101 zaterdag 9 juni 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 78