11 Proef versnelde uithuisplaatsing 8 Sandra van der Meulen (Schiedam, 1959) heeft als kind van een Nederlandse vader en een Chinese moeder het grootste deel van haar jeugd in Hongkong en Singapore doorgebracht. 'Weer onnodig vrachtverkeer Kloosterzande' Orthodontist als eerste terug in Den Dullaert Westen met het Oos- ten. Zij maakt meestal grote composities met inkt op rijstpapier. Met een kwast brengt zij de inkt aan op het papier. Soms echoën brede gebaren de kalligrafische traditie van China en Japan. Vaker vloeit de inkt zich een weg. Van der Meulen laat dat gebeuren, stuurt bij en bakent af. Een proces waarin loslaten en be heersen elkaar ontmoeten. Dat zoeken van balans tussen tegen stellingen is de rode draad door haar werk. Zo combineert zij het beschil derde rijstpapier met vellen waarop tekst gedrukt is. De com posities plakt ze op linnen. Het gaat er niet om de teksten com pleet te lezen. Dat lukt ook niet, want ze schildert er vaak deels overheen en ze zijn bovendien in spiegelbeeld weergegeven. Maar zoals de inktvlekken met al hun nuances een sfeer, een ge voel en een idee oproepen, doen de teksten dat ook. Als ik wil kan ik fragmenten ontcijferen. Dan blijken ze te gaan over de ontwik keling van ons als mens. Over wie we willen zijn en mogen zijn. Over onze plaats in het univer sum. En over verandering, bewe ging. Overgave Ik zie het werk van Van der Meu len als metafoor voor het zoeken naar de weg die je in je leven moet lopen. En dan vooral naar het vin den van balans tussen de tegen stellingen die leven en zijn bepa len. Het onderbewuste en het rati onele. Overgave en ordening. Toe val en beheersing. Natuur en cul tuur. Ze komen niet alleen terug in het contrast tussen vlekken en teksten. Ook in de manier waarop Van der Meulen het papier behan delt: soms recht afgesneden, soms rafelig gescheurd. Een touwtje of een draad -levenslijn - kan losjes of strak in de compositie zijn ver werkt. Ik zie ook dat Van der Meulen af en toe een klein beschilderd en be plakt paneeltje in een compositie verwerkt. Zij zoomt zo als het ware even in op een moment: fragment van bestaan. Universum Onze levensreis is zowel fysiek als spiritueel. Beide aspecten kun je in het werk van Sandra van der Meulen ervaren. Zij weet alle ele menten in de composities tot een delicate balans te brengen. Zij laat me stil staan bij wie ik ben. Een stukje leven, een stofje in het uni versum. In het zandkorreltje van ons bestaan ligt het oneindige van het universum besloten. Het onvoorstelbare en het onbe grijpelijke, met het licht en het donker als bepalende elementen. Van der Meulen toont het wonder van het bestaan. Deels bepaald door wat vanzelf lijkt te gaan, deels gebaseerd op worstelen, op- der Meuken woont in Middelburg en ver bindt in haar werk het nieuw beginnen, de stukken bij el kaar pakken en er is nieuws van maken. Dat doet ze authentiek en met subtiele allure. KLOOSTERZANDE Er moeten borden komen die vrachtwagens vanaf Kuitaart naar bedrijventer rein Hoek en Bosch in Klooster zande leiden. Dat wil het Hulster CDA-raads- lid Frank Kuijpers. Op het bedrij venterrein huist transportbedrijf Tieleman en daar komen veel in ternationale chauffeurs. Volgens Kuijpers missen deze vaak de af slag bij Kuitaart en komen dan via het dorp teruggereden en dat zorgt voor onnodig veel vracht verkeer. Wethouder Gino De- pauw gaat de bebording met de wegbeheerder, de provincie, be spreken. Het gaat om gevallen waarbij sprake is van een uithuisplaatsing met instemming van de ouders. Haast is daarbij vaak geboden, om dat het uit de hand dreigt te lopen of de situatie zelfs al is geëscaleerd. Een uithuisplaatsing moet altijd door de rechter worden goedge keurd. Nu is een ambtenaar van de ge meente nog bij dit proces betrok- Goes en Tholen gaan bij wijze van proef beide een zaak aandragen ken. Dat gaat gepaard met veel ad ministratieve handelingen. Dat zou versneld kunnen worden door Intervence (het voormalige Bu reau Jeugdzorg) te machtigen de zaken af te handelen. Deze organi satie regelt nu ook al de gedwon gen uithuisplaatsingen. De rechtbank wil echter niet op voorhand goedkeuren dat ge meenten Intervence mandateren voor alle zaken. Daarom wordt eerst een proef gedraaid. Tholen en Goes dragen allebei t uithuis plaatsing aan die door Intervence wordt afgehandeld. Als dat goed gaat, kan een uitbreiding in meer gemeenten volgen. HULST Orthodontiepraktijk Hulst komt als eerste gebruiker terug naar activiteitencentrum Den Dullaert in Hulst. De orthodontist moest, zoals alle gebruikers van Den Dullaert, de wijk nemen toen het centrum om wille van de brandveiligheid op last van het college van B en W twee maanden werd gesloten. De prak- tijkverhuisde daarom tijdelijknaar Terneuzen. Nu de gemeente eigenaar is van Den Dullaert is de brandveiligheid aangepakt. De orthodontist ver huist volgende week weer terug en verwelkomt per 19 juni weer pa tiënten. zaterdag 9 juni 2018 Een beeld van de expositie, links 'uni- verse', rechts 'frag- ments loose ends'. van tegenstellingen Subtiele balans Nico Out Sluis Detail uit 'fragments loose ends'. fotosnicoout T/m 24/6. Sandra van der Meu len. Raadskelder, Groote Markt 1, Sluis. Ma. t/m vr. 10.00 -16.30 uur. Zo. v/a 13.00 uur. Vaak is bij uithuisplaatsing haast geboden. De gemeenten Goes en Tholen gaan een proef houden om de uithuisplaatsing van kinderen te versnellen. Ze willen de ge meentelijke schakel uit het pro ces halen. Rob Paardekam Goes/Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68