3 dgn Den Bosch m 5 il gen als je naar het toilet moet. „This is Singapore", lacht een ober en hij wijst omhoog naar alweer een trosje came ra's. Toevallig gisteren publiceerde on derzoeksbureau Gallup een onder zoek naar het gevoel van veiligheid onder de burgers van de wereld. Liefst 94 procent van de volwassen inwoners van Singapore zegt met een veilig gevoel over straat te lopen; 24 procent hoger dan het mondiale ge middelde. Singapore staat dus vet op 1, met daarachter Noorwegen, IJsland en Finland. Nederland staat gedeeld tiende met onder meer Luxemburg en China. Voor Trump en Kim wordt nog een tandje bijgezet en geldt de overtref fende trap van beveiliging. Als maar iets als bedreigend geïnterpreteerd kan worden, mag het niet. Spandoe ken, vlaggen en drones zijn verbo den. Lokale vliegtuigspotters verheu gen zich niettemin op de landing van Air Force One, het presidentiële vliegtuig waarmee Donald Trump morgenavond zou arriveren. Imponerend als een Amerikaanse zeearend zal de gemodificeerde Boe ing 7474 neerstrijken in het land dat zo groot is als de Noordoostpolder en dat door Trump wordt bewonderd om zijn keiharde aanpak van crimi- Het toestel van Kim is rijp voor het museum. Bij de schroot koopje ze voor 90.000 euro naliteit. Een collega van de Chinese televisie vertelt beleefd dat ook zij niet weet wanneer Kim aankomt. Waarschijnlijk maandag. Geen pottenkijkers bij de aan komst van de 'Chammae-i', ver noemd naar de havik (Noord-Korea's nationale vogel). De museumrijpe Ilyushin IL- 62 van Kim, zou landen op het militaire vliegveld. In 1963 was het de trots van de toenmalige Sov jet-Unie. Tegenwoordig staan ze bij de schroothandelaar en mag je er een voor pakweg 90.000 euro meene men, weet de Daily Mail. Vanwege de internationale sancties tegen Noord- Korea heeft de 'Air Force Un' de laat ste jaren weinig gevlogen. Mogelijk maakt Kim, die zelf een vliegbrevet heeft, voor de zekerheid een tussen landing in China om daar een mo derner vliegtuig te lenen. Het voor komt gênante panne en is tegelijk een subtiele herinnering voor de Amerikanen dat je zonder Chinese instemming niet ver komt. De gastheren in Singapore laten netjes weten beide entourages gelijk waardig te behandelen. Men heeft er varing met diplomatiek riskante ont moetingen, want in 2015 was Singa pore gastheer voor de presidenten van China en van Taiwan. Voor het eerst sinds 1949, toen de Chinese na tionalisten zich afscheidden van de communisten, kwamen ze weer sa men. 81 seconden duurde de hand druk van Xi Jinping met zijn Taiwa nese collega Ma Ying-jeou. Mogelijk dat Donald Trump dat record gaan aanvallen met zijn fameuze hand shake. Kim zal er - net als de Franse president Macron eerder deed - vast op hebben geoefend. Een Singaporese oud-diplomaat doet gespeeld luchtig over de ont moeting. „Eigenlijk zorgen we alleen voor de thee en koffie." Over alcohol hoeft niemand zich druk te maken. Trump is geheelonthouder. Kim Jong-un is dol op wijn. Voortekenen Op straat in Singapore zie je inmid dels ook de voortekenen dat er iets op handen is. De middenstand heeft speciale Kim/Trump-hapjes en drankjes bedacht. Zach Wen (34), die ooit in Amsterdam werkte, presen teert in de wijk Suntec City, mis schien wel de meest ambitieuze: een speciale 'Harmony' maaltijd die Amerikaans rundvlees mixt met kimchi, de traditionele Koreaanse ge fermenteerde kool. Een Amerikaanse nep-Trump en een nep-Kim uit Hong Kong zijn ge arriveerd. Voor 10 dollar poseren ze voor selfies. De twee samen op één selfie kan ook: 15 dollar, met als bo nus een brede glimlach voor ieder een. Zo makkelijk is het soms. over eens: Noord-Korea zal alleen kernwapens opgeven als het de ze kerheid krijgt dat het veilig is. Dan moet je iets concreets bieden. We hebben in Libië en Iran gezien dat Amerika wel beloftes doet, maar in realiteit iets anders nastreeft. We horen steeds dat Noord-Korea vals speelt, maar ik denk dat het geloof waardigheidsprobleem aan Ame rikaanse kant ligt." Het is een weinig populaire me ning in de VS. Amerika wil zich vooral keihard opstellen tegen het landje dat dreigt Washington en New York met kernraketten te be stoken. Het echte werk, verwacht Ahn, begint als Trump weer naar huis komt. Zelfs leden van zijn ei gen regering proberen te voorko men dat hij de relaties met Pyon- gyang verbetert. Ahn wil meer aandacht voor het perspectief van Noord-Korea, dat de verschrikkingen van de nooit beëindigde Koreaanse oorlog vers in het geheugen heeft. „Het is een angstig, in de hoek gedreven land, met 30.000 troepen van 's werelds enige supermacht aan haar grens." Ook de mensenrechtensituatie zal verbeteren bij vrede, meent ze. „Noord-Korea is nooit een land ge weest dat niet in oorlog is. Dat rechtvaardigt niet wat er gebeurt, maar het is wel de context. We we ten wat er na 11 september 2001 in Amerika gebeurde - repressief toe zicht op onze communicatie, de behandeling van gevangen in Gu- antanamo en Abu Ghraib. Oorlog leidt niet tot naties die mensen rechten respecteren." Noord-Ko- rea-verdediger, wordt ze soms ge noemd. „Het enige dat ik ben, is een vredesverdediger." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70 cpg Halfpension 4 dagen Duitsland 3 dagen Veluwe diner zaterdag 9 juni 2018 GO A- Chammae-1 llyushin-62M Air Force 1 Boeing 747- 200B De horeca komt met speci ale VS- en Korea-drankjes. A Het chique Capella Hotel aan Palawa Beach, waar de twee elkaar ontmoeten. FOTO'S EPA, AP Kijk op de site bij /video Bekijk de speciale 'Kim Trump Burger' voor de TOP A Christine Ahn wordt soms verde diger van Noord- Korea ge noemd. „Het enige dat ik ben, is een vre- desverdedi- ger." Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting CHRISTINE AHN WomenCrossDMZ.org Gastvrij en luxe hotel voor stad- en natuurliefhebbers! Tip: Sint-Janskathedraal! 2 nachten in 4* Van der Valk Nuland-Den Bosch (8,3) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 2 keer een diner (hoofdgerecht) Gratis wifi, parkeren, stadsplattegrond en fietsroutes 4* Van der Valk Hotel Moers (8,3) 4* Golden Tulip Ampt van Nijkerk (8,0) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. welkomstdrankje ,q ,.q lx diner (dagschotel) q Gratis parkeren en wifi Ojr« Zomertip! Incl. wellness Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5