'Vrouwen hebben het pad geplaveid voor deze top' Ml 4 Dinsdag is het zover: de ontmoeting van de eeuw. Donald Trump ontmoet Kim Jong-un in Singapore. De superbeveiligde stadstaat zet nog een tandje bij. TOP VOORBEREIDING SIGNAPORE vanwege het 'particulier evenement' dat aanstaande is. Ruim 3000 jour nalisten hebben zich ervoor geaccre diteerd. De halve wereld gaat live meekijken. Maar nu nog even niet. Het door de beroemde Britse ar chitect Norman Foster ontworpen hotelcomplex heeft alle reguliere gasten inmiddels elders onderge bracht. Formeel zit het hier vol tot 16 juni, wat kan betekenen dat Kim en Trump rekening houden met een verlenging van de besprekingen. Buiten zijn mannen bezig extra vei ligheidscamera's op te hangen. Zwarte gordijnen zijn opgehangen en verstoppen een deel van de tweede etage, aldus een lokale journalist met connecties ach ter de barrière. De ontmoeting tus sen T rump en Kim hoort in het rijtje politieke spekta kelstukken. De vergelijking wordt vaak gemaakt met De pauw die rond het superluxe hotel Ca pella Singapore para deert, maakt zich op voor het bezoek van twee haantjes. De Amerikaanse president Donald Trump en de niet minder zelfver zekerde Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un gaan elkaar hier - laatste kinken in kabels voorbe houden - dinsdagochtend, 09.00 uur plaatselijke tijd, de hand schudden. Vooraf een kijkje nemen op de nu al histo rische locatie was er gis teren niet meer bij. Bij de oprit naar het Capella staan stevige veilig heidsmannen die glimlachend journa listen wegsturen, de 'pingpong-diplomatie van de Amerikaanse president Nixon en diens ontmoeting met de Chinese leider Mao in Peking, in 1972. Uit in middels vrijgegeven stukken blijkt dat Mao de dans leidde. De Amerika nen wisten bij het vertrek uit Was hington niet eens of ze de Grote Roerganger wel mochten ontmoeten. Nixon gokte en ging. Hij was nog niet geland of Mao liet hem opdraven. Even om duidelijk te maken wie de baas was. Nixon Na grapjes over 'de vrouwtjes van Pa rijs' werd het serieus. Anders dan Trump was Nixon een dossiervreter en een groot kenner van Azië. De Chinezen stuurden zijn vrouw uit eindelijk zelfs twee panda's na omdat ze die zo snoezig vond. Dankzij Nixon, die om andere redenen werd verguisd, ontdooide de verhouding van het Westen met China en wer den de eerste stappen gezet naar het moderne China van nu. Zoveel zorg om veiligheid; en dan samenkomen op een van de aller drukste plekken in de welvarende stadstaat Singapore. Want het Cap- pella ligt op Sentosa-eiland, befaamd vanwege zijn pretparken, golfbanen, casino's en andere luxehotels. Maar veiligheid is hier nimmer een pro bleem, ook een speciale schoon maakbeurt is niet nodig. Want op Sentosa vind je - net als in de rest van de stad - geen propje op de grond, dankzij torenhoge boetes op vervuiling en de strengste milieu wetten ter wereld. En je kunt je portemonnee pro bleemloos op je terrastafel laten lig- Ze waren naïef, begrepen er niets van, werd hen verweten. Dertig vrouwelijke vredesactivisten, on der aanvoering van de Amerikaanse Christine Ahn, wandelden in de zomer van 2015 door de met zwaar geschut bewaakte gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea, met toestemming van zowel de autoriteiten in Pyongyang als Seoul. Dat onder hen twee No belprijswinnaars waren, maakte geen verschil - de vrouwen werden weggezet als onnozele propaganda- instrumenten van het Noord-Kore aanse regime. Ahn was bang voor fysieke aanvallen van boze demon stranten aan de zuidkant van de grens en mocht later Zuid-Korea niet in. Op een zwarte lijst gezet, vermoedelijk vanwege haar acti visme. Nu is alles anders: nota bene de pre sident van de VS gaat dinsdag over vrede praten, de president van Zuid-Korea is alvast vóór. „Het is een buitengewone ommezwaai," zegt Ahn vanuit Hawaii, waar ze binnen bereik van de kernraketten woont waarmee Kim tot voor kort dreigde. „Vrouwen hebben het pad geplaveid voor de positie van de lei ders vandaag. Dit toont hoeveel po litieke verandering kan optreden, en wat sociale bewegingen kunnen doen." Niet Trump, maar de burgers van Zuid-Korea zijn verantwoordelijk voor de wending, vindt Ahn. Met miljoenen tegelijk gingen ze vorig jaar de straat op, stuurden ze de hardliner Park Geun-hye naar huis en kozen ze verzoener Moon Jae-in als president. Zijn regering besloot te bemiddelen tussen de VS en het Noorden, wat leidde tot de aan staande ontmoeting tussen Kim Jong-un en Donald Trump. „Ik be dank Trump ook. Zijn dreigement, dat hij met vuur en woede zou rea geren, schudde vorig jaar de vredes beweging wakker." Ze hoopt boven Het is een angstig, in de hoek gedreven land met 30.000 vijanden aan de grens alles dat een vredesverdrag uit het gesprek tussen Trump en Kim rolt. En die kans is aanwezig, na bijna zeven decennia wapenstilstand tussen de beide Korea's. „Het zou kunnen," zei Trump er deze week over in een persconferentie. „Dat is de eerste stap." Experts zijn niet per se gelukkig met dat vooruitzicht - Trump lijkt wel erg genegen Kim te overhandi gen wat hij wil. Een vredesakkoord geeft Kim een argument tegen de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Zuid-Korea, nog voordat hij zelf ook maar iets heeft gedaan om de dreiging van zijn kernwa penarsenaal weg te nemen of de leefomstandigheden van het on derdrukte Noord-Koreaanse volk te verbeteren. Ahn ziet vrede als de enige ma nier om het nucleaire conflict op te lossen. „Alle analisten zijn het er- zaterdag 9 juni 2018 GO Washingtoi Pyongyang MALEISIË SINGAPORE Singapore Capella Hotel Voor 15 dollar een selfie met Kim en Donald Bob van Huët Signapore Christine Ahn werd verguisd toen ze vrede tussen de twee Korea's bepleitte. Nu kan zo maar een vredesakkoord uit de top tussen Donald Trump en Kim Jong-un rollen. Karlijn van Houwelingen Washington - Christine Ahn, vredesactiviste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4